گزارش مركز املاك به نقل از مهر؛

هزینه بالای خرید اوراق تسهیلات مسكن، بازار تسه بی رونق است

هزینه بالای خرید اوراق تسهیلات مسكن، بازار تسه بی رونق است به گزارش مركز املاك در حالیكه تسهیلات خرید مسكن در تهران در بهترین حالت حداكثر تا یك چهارم هزینه خرید یك واحد مسكونی ۶۰ متری را پوشش می دهد، اما هزینه خرید اوراق این تسهیلات، ۱۰ درصد ارزش وام است.به گزارش مركز املاك به نقل از مهر، در معاملات روز گذشته اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسكن در بازار سرمایه، قیمت این اوراق همچنان در بازه ۵۲ تا ۵۹ هزار تومان قرار داشت كه نسبت به دو هفته اخیر تغییر چندانی نداشته است.
ارزانترین برگه های تسهیلات مسكن به اوراق تسهیلات صادره در بهمن ماه ۹۵ با نماد معاملاتی «تسه ۹۵۱۱» با نرخ ۵۲ هزار و ۳۰۰ تومان اختصاص داشت. همینطور اوراق تسهیلات مسكن صادره در اسفند ۹۶ با نماد معاملاتی «تسه ۹۶۱۲» با نرخ ۵۳ هزار و ۷۰۰ تومان در گروه اوراق ارزانتر قرار داشت.
اوراق تسهیلات مسكن واقع در بازه ۵۴ تا ۵۵ هزار تومان شامل اوراق صادره در مهر ماه ۹۶ با نماد «تسه ۹۶۰۷» با قیمت ۵۴ هزار و ۱۰۰ تومان، شهریور ۹۶ با نماد «تسه ۹۶۰۶» با قیمت ۵۴ هزار و ۴۰۰ و آذر ۹۶ با نماد «تسه ۹۶۰۹» با قیمت ۵۴ هزار و ۷۵۰ تومان معامله شدند.
اوراق تسهیلات مسكن گرانتر هم در بازه ۵۸ تا ۵۹ هزار تومان بود كه شامل اوراق صادره در تیرماه ۹۷ با نماد «تسه ۹۷۰۴» و خرداد ۹۷ با نماد «تسه ۹۷۰۳» با قیمت ۵۹ هزار تومان و مرداد ۹۷ با نماد «تسه ۹۷۰۵» با قیمت ۵۹ هزار و ۳۰۰ تومان می شود.
سایر نمادهای معاملاتی اوراق تسهیلات مسكن هم در بازه قیمتی ۵۵ تا ۵۷ هزار تومان خرید و فروش شدند.
وام های كم قدرت ولی پُرهزینه مسكن
با توجه به اینكه بر مبنای اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسكونی در تهران در دی ماه امسال ۹ میلیون و ۷۷۸ هزار و ۴۰۰ تومان است؛ از جانب دیگر حداكثر تسهیلات مسكن تخصیصی به زوجین خریدار واحد مسكونی در پایتخت، ۱۴۰ میلیون تومان است. ازاین رو تسهیلات مسكن حداكثر می تواند حدود یك چهارم ارزش یك واحد مسكونی ۶۰ متری در تهران را كه قیمت آن به ۵۸۶ میلیون و ۷۰۴ هزار تومان می رسد را پوشش دهد.
از سوی دیگر با در نظر گرفتن قیمت میانگین ۵۵ هزار تومان برای هر برگه تسهیلات مسكن، زوجینِ متقاضیِ دریافت تسهیلات مسكن باید ۲۸۰ برگه به ارزش ۱۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان پرداخت كنند كه به مفهوم كسر بیشتر از ۱۰ درصد سقف تسهیلات ۱۴۰ میلیون تومانی خرید مسكن می باشد كه تحمیل این هزینه بالای خرید اوراق تسهیلات به خانواده ها در كنار كم اثر بودن تسهیلات مسكن (در افزایش قدرت خریدِ مسكنِ خانوار)، سبب كاهش استقبال از دریافت تسهیلات مسكن از محل اوراق و بازار كم رونق این اوراق شده است.

1397/11/12
14:03:30
5.0 / 5
4246
تگهای خبر: تسهیلات , خرید , شهرسازی , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین