اوراق تسهیلات مسكن كاهش پیدا كرد

اوراق تسهیلات مسكن كاهش پیدا كرد به گزارش مركز املاك در ادامه روند كاهشی نرخ اوراق تسهیلات مسكن، قیمت این اوراق امروز در بازار سرمایه به ۷۰ هزار تومان رسید.به گزارش مركز املاك به نقل از مهر، علی رغم افزایش میزان معاملات مسكن، قیمت اوراق تسهیلات مسكن همچنان روند كاهشی دو هفته اخیر را حفظ نموده است.
در همین راستا قیمت اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسكن منتشره در اردیبهشت امسال با نماد «تسه ۹۶۰۲» در بازار سرمایه كه روز گذشته با نرخ ۷۱ هزار ۸۳۰ تومان به فروش رسیده بود، امروز به رقم ۷۱ هزار ۷۲۳ تومان رسید.
همچنین اوراق تسهیلات مسكن منتشره در تاریخ خرداد ۹۶ (تسه ۹۶۰۳) در فرابورس با قیمت ۷۱ هزار و ۷۸۴ تومان خرید و فروش شد اما امروز همین نماد با اندكی كاهش و با نرخ ۷۱ هزار و ۷۰۰ تومان به فروش رسید.
بیشترین كاهش در قیمت اوراق تسهیلات صادره در ۹۶ مربوط به اوراق تسهیلات مسكن منتشره در تیر و مرداد امسال با نمادهای «تسه ۹۶۰۴» و «تسه ۹۶۰۵» با حدودا ۹۰۰ تومان كاهش بود كه در روز گذشته به ترتیب ۷۲ هزار و ۷۰۰ و ۷۱ هزار و ۹۰۰ تومان خرید و فروش شدند اما امروز در بازار سرمایه با ارقام ۷۱ هزار و ۸۰۰ تومان در اختیار مشتریان قرار داده شدند.
در میان اوراق تسهیلات صادره در سال ۹۵ هم بیشترین كاهش متعلق به تسه ۹۵۰۳ (خرداد ۹۵) با ۲ هزار تومان كاهش بود كه در روز قبل با نرخ ۷۲ هزار تومان به فروش رسید اما امروز آخرین نرخ معامله این اوراق با قیمت ۷۰ هزار تومان به ثبت رسید.
بر اساس این گزارش، بعد از آنكه در دیدار یك ماه قبل وزیر راه و شهرسازی با انبوه سازان و با حضور مسئولان بانك مسكن، انبوه سازان از گرانی اوراق تسهیلات مسكن كه در قیمت نهایی ساخت و ساز مسكن اثرگذار می باشد، اظهار گلایه مندی كردند و وزیر راه و شهرسازی هم به مسئولان بانك مسكن دستور داد تا راهكاری برای این قضیه بیایند، به نظر می رسد روند كاهش قیمت اوراق تسه علی رغم افزایش معاملات مسكن و افزایش تقاضای خرید اوراق، شروع شده است.
به گفته برخی كارشناسان اقتصاد مسكن، با آنكه با افزایش تقاضا، همواره شاهد افزایش قیمت اوراق تسهیلات بر مبنای بازار عرضه و تقاضا هستیم، اما بانك مسكن با تهیه سازوكاری توانسته نرخ اوراق تسهیلات را به صورت كنترل شده تا حدودی كم كند.
البته این اظهار نظرها به دامنه ابهامات می افزاید چون كه این قیمت ها، مربوط به قیمت بازار غیررسمی(ازاد) این اوراق است؛ یعنی بازاری كه قیمت در آن توسط فروشنده و خریدار عادی مشخص می شود؛ نه بانك عامل حوزه مسكن یا وزارت راه و شهرسازی؛ ازاین رو سوال این است كه بانك عامل حوزه مسكن با چه ساز و كاری توانسته قیمت بازار آزاد این اوراق را تحت تاثیر قرار دهد. آیا این كاهش قیمت بخاطر افزایش توزیع اوراق تسه توسط بانك مسكن اتفاق افتاده است یا سازوكار دیگری این كاهش قیمت را رقم زده است.
 

5.0 / 5
5075
1396/10/11
20:59:20
تگهای خبر: بانك , تسهیلات , شهرسازی , فروش
این پست مرکز املاک را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین