در پاسخ به گزارش مهر مطرح شد

وام مسكن كارآیی خودرا از دست داده است

وام مسكن كارآیی خودرا از دست داده است مركز املاك: بانك عامل حوزه مسكن به كاهش كارآیی تسهیلات خرید مسكن از محل صندوق پس انداز مسكن یكم اذعان كرد.به گزارش مركز املاك به نقل از مهر، بانك عامل بخش مسكن به دنبال انتشار گزارشی با عنوان «نسخه پیچی غلط برای بازار مسكن / تشدید شكاف طبقاتی نتیجه تسهیلات شناور خرید» در ۲۸ اردیبهشت ماه امسال در خبرگزاری مهر، توضیحاتی به این شرح به دفتر خبرگزاری ارسال كرده كه از نظرتان می گذرد:
در سال ۱۳۹۴ بعد از یك دوره ثبات حدود ۵ ساله در میزان تسهیلات مسكن با معرفی صندوق پس انداز مسكن یكم، سقف تسهیلات مسكن تا ۸ برابر افزایش پیدا كرد. برای نخستین بار این افزایش سقف تسهیلات برمبنای شهر محل وقوع ملك، به صورت متفاوت دیده شد تا قدرت خرید مشابهی در تمامی شهرها ایجاد شود. برخلاف آنچه قبلاً تصور می شد این اقدام كمترین تأثیر را بر افزایش قیمت مسكن داشت و در ماه های متمادی افزایش قیمت مسكن حتی كمتر از افزایش نرخ تورم بود. هم اكنون بطور قطع سقف های تسهیلاتی موجود متناسب با نیاز بازار نبوده و در صورتیكه شاهد افزایش بیشتر از دو برابری قیمت مسكن هستیم، كارایی تسهیلات فعلی كاهش یافته است و نباید انتظار داشت با این شرایط بر خروج از ركود بخش مؤثر واقع شود.
بر اساس همین نیاز، بررسی افزایش سقف تسهیلات مسكن در دستور كار این بانك قرار گرفته تا همچنان زمینه تأمین سرپناه برای گروه های هدف (اقشار متوسط جامعه) فراهم و قدرت خرید خانوارها حفظ شود. این افزایش در صورتیكه در بستر صندوق پس انداز مسكن باشد (با توجه به تعهدی بودن حساب) نیاز به منابع خارج بانك داشته و منابع داخلی پاسخگوی این مساله نخواهد بود. اما با استفاده از حساب ممتاز بانك مسكن كه تعهدات به مراتب كمتری نسبت به صندوق دارد، می توان به این نیاز بازار پاسخ داد و آنچه مدنظر بانك مسكن می باشد، بر همین زمینه استوار است.
در خصوص مطلب عنوان شده در خصوص انحصار پرداخت تسهیلات مسكن توسط بانك مسكن، لازم است یادآوری گردد كه از سال ۱۳۹۴ و برمبنای مصوبه مورخ ۹۴/۰۲/۲۹ شورای پول و اعتبار، امكان اعطای تسهیلات خرید مسكن برای تمامی بانك ها فراهم شده، لیكن در عمل و بعد از گذشت ۴ سال از مصوبه شورای پول و اعتبار، بانك ها تمایل چندانی به اعطای تسهیلات مسكن خصوصاً تسهیلات خرید مسكن ندارند. همچون دلیلهای این عدم تمایل، سررسید طولانی این نوع تسهیلات بوده كه برای بانك هایی كه امكان اعطای تسهیلات در بازه زمانی به مراتب كوتاه تری دارند فاقد توجیه است.
در خصوص اعلام عدم امكان افزایش سقف تسهیلات مسكن در شهریورماه سال قبل توسط مدیر امور طرح و برنامه این بانك، ذكر این مطلب لازم است كه خبر اعلامی مربوط به افزایش سقف تسهیلات از محل صندوق پس انداز مسكن یكم بوده است كه در همین گفتار نیز بدان اشاره شد.
در خصوص اتمام طرح مسكن مهر با منابع ناشی از وصول اقساط مسكن مهر، بانك همواره خودرا متعهد به تكمیل و واگذاری واحدهای مسكن مهر دانسته و تمام مساعی خودرا جهت اتمام پروژه مسكن مهر به عمل آورده است. در همین راستا با شناسایی مشكلات و تكمیل زیرساخت ها و افزایش سقف فردی تسهیلات مسكن مهر عملاً زمینه تكمیل و واگذاری بیشتر از ۱.۸۲۸.۰۰۰ واحد مسكن مهر به متقاضیان فراهم گشته است.
در خصوص این مطلب كه تحریك تقاضا لزوماً منجر به افزایش تولید نمی گردد، این بانك نیز بر همین اعتقاد است و باور دارد كه در بحث مسكن، غفلت از هر یك از عوامل عرضه و تقاضا و تمركز صرف بر یك بخش، منجر به شكست سیاست ها خواهد شد. بر همین منوال نیز بانك فقط به افزایش سقف تسهیلات خرید نپرداخته و این تسهیلات هم برای خرید و هم برای ساخت قابل استفاده می باشد. از طرفی قبل تر بانك نسبت به افزایش سقف تسهیلات ساخت خود برای سازندگان صلاحیت دار اقدام نموده و هم اكنون این امكان در شبكه بانك عملیاتی شده است. اما در بحث خرید مسكن، با عنایت به دو مؤلفه عدم افزایش سقف تسهیلات خرید همپای تورم و وجود بیشتر از دو میلیون خانه خالی در بازار، نیاز به افزایش سقف تسهیلات مسكن بیشتر از پیش احساس می شود. پس خواهشمند است دستور فرمائید طبق قانون مطبوعات نسبت به درج مطلب فوق الاشاره اقدام گردد.


منبع:

1398/03/06
20:05:32
5.0 / 5
4286
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین