نشست مدیریت شهری و روستایی در ایرانشهر

جمالی نژاد: توسعه شهر با اداره شهرداری به روش دولتی اتفاق نمی افتد

جمالی نژاد: توسعه شهر با اداره شهرداری به روش دولتی اتفاق نمی افتد به گزارش مركز املاك معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر كشور و رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های كشور اظهار داشت: شهرداری ها و دهیاری ها بعنوان نهادهای مستقل عمومی غیردولتی نباید نظیر دستگاه های دولتی خویش را سازمانی دولتی بدانند و از دولت تقاضای كمك های مختلف مالی و تجهیزاتی داشته باشند چونكه با این تفكر توسعه شهرها و روستاها اتفاق نمی افتد.


به گزارش مركز املاك به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های كشور، مهدی جمالی نژاد كه امروز (پنج شنبه) در ادامه سفر به سیستان و بلوچستان در نشست مدیریت شهری و روستایی در شهرستان ایرانشهر سخن می گفت، با اشاره به لزوم سرعت گرفتن توسعه استان سیستان و بلوچستان، این سوال را مطرح كرد: آیا با وجود كمك های مختلف دولت در سال های اخیر همچون پرداخت اعتبارات و ماشین آلات و قیر و … توسعه لازم در شهرها صورت گرفته است؟
ایشان در ادامه اظهار داشت: كمك های وزارت كشور و سازمان شهرداری ها و دهیاری های كشور به شهرداری ها و دهیاری ها امسال انجام می شود ولی ایجاد تحول و جهش در شهرها و روستاهای استان یك نگاه جدید را می طلبد كه یكی از محورهای آن دور شدن از تفكر اداره شهر و روستا با اتكای صرف به كمك های دولتی است.
جمالی نژاد در ادامه بر توجه شهرداری ها و دهیاری ها و شوراها به ابعاد مختلف اقتصاد مقاومتی تصریح كرد و اظهار داشت: برای اداره مطلوب شهرها و روستاها و تأمین درآمد برای اجرای پروژه ها و تقویت زیرساخت ها چاره ای جز تغییر نگاه و رویكرد به اداره شهر و روستا نداریم.
ایشان در ادامه با بیان این كه با همكاری و همفكری و مشاركت مردم و نگاه های جدید به اداره شهرها و روستاها می توان شهرها و روستاها را متفاوت با وضعیت فعلی اداره و از آنها درآمد پایدار و ثروت تولید كرد، اظهار داشت: یكی از راهكارهای اصلی جذب سرمایه گذار است و این بحث نیازمند تقویت زیرساخت های سرمایه گذاری و امنیت سرمایه گذار است و جلوه این موضوعات باید از بیرون استان نمود داشته باشد و مسؤولان استان و دست اندركاران مدیریت شهری و روستایی لازم است معرفی و اطلاع رسانی مؤثری از منطقه خود و مزیت های آن انجام دهند.
او همینطور بر لزوم تعریف بسته های سرمایه گذاری برای حضور مؤثر بخش خصوصی و سرمایه گذاران و اطلاع رسانی آنها تاكید نمود.
معاون عمرانی وزیر كشور با اشاره به وجود ظرفیت ها، قدمت و پیشینه و فرهنگ شهروندی اصیل مردم استان سیتان و بلوچستان و میراث فرهنگی و معنوی و آداب و رسوم و فرهنگ و اصالت و داستان های اسطوره ای استان، این موارد را ظرفیت بزرگی برای جذب سرمایه گذار ذكر نمود.
جمالی نژاد در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: در قانون بودجه سال ۹۸ برخی احكام مربوط به شهرداری ها و دهیاری ها نظیر تبصره (۲) ماده (۳۹) احیا و مرحله اول اعتبارات آن واریز شد و میزان قیر مجانی نسبت به سال قبل افزایش یافت و اعتباری هم برای مدیریت پسماندها در نظر گرفته شده است.
او همینطور بر برنامه ریزی برای بهره گیری از انتشار اوراق مشاركت از راه اجرای یك پروژه با مشاركت چندین شهرداری تصریح كرد و اظهار داشت: سازمان شهرداری ها و دهیاری های كشور به طرح های درآمدزا شهرداری ها و دهیاری ها تسهیلات اعطا می نماید.
وی افزود: پیگیر رفع مشكلات شهرداری ها و دهیاری ها در زمینه منابع انسانی از راه تهیه لوایح و آیین نامه های تخصصی این حوزه و عرضه آنها به مجلس و دولت هستیم.
رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های كشور همینطور با اشاره به همكاریهای این سازمان و شركت بازآفرینی شهری اظهار داشت: شهرهای دارای بافت های تاریخی و بافت های فرسوده می توانند از اعتبارات این مورد استفاده نمایند و لزوم دارد شهرداران با تهیه و عرضه طرح های دقیق و كاربردی بتوانند اعتبار لازم را جذب كنند.
جمالی نژاد همینطور در مورد جبران خسارات ناشی از سیل اظهار داشت: به باعث مصوبات هیأت محترم وزیران و قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده به واحدهای مسكونی و تجاری، راه ها، پل ها و زمین های كشاورزی اعتباراتی برای بازسازی و نوسازی و جبران خسارت ها پرداخت می شود و پرونده های واحدهای مسكونی در حال معرفی به بانك هاست.
در ابتدای این جلسه كه فرمانداران، بخشداران، شهرداران و دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی شهرها و روستاهای شهرستان های ایرانشهر، فنوج، بمپور، دلگان و سرباز و مدیران استانداری سیستان و بلوچستان حضور داشتند، چند نفر از حاضران مسائل و مشكلات حوزه كاری خویش را بیان نمودند.
منبع:

1398/03/10
16:29:53
5.0 / 5
4027
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین