معاون وزیر راه به مهر خبر داد

دیپلماسی ریلی، ایران برای اردن واگن و خط آهن می سازد

دیپلماسی ریلی، ایران برای اردن واگن و خط آهن می سازد مركز املاك: مدیرعامل راه آهن از تعامل راه آهن های ایران و اردن در حوزه خدمات فنی-مهندسی و توسعه زیرساخت ها و تولید ناوگان برای اردن آگاهی داد.سعید رسولی در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره اجلاس منطقه خاورمیانه اتحادیه راه آهن های جهانی (UIC) كه هفته گذشته در عقبه اردن برگزار شد، گفت: هفته پیش از این نشست در اردن، نشست سه جانبه ای میان رؤسای ایران، سوریه و عراق در تهران انجام شد و بلافاصله نشستی با حضور دیگر كشورهای عضو منطقه خاورمیانه اتحادیه راه آهن های آسیا-اقیانوسیه در اردن انجام شد كه نشان دهنده اهمیت اتصال شبكه ریلی كشور به شبكه راه آهن آسیا است.
وی افزود: سیاست ما در دوره جدید مدیریت شركت راه آهن، تنش زدایی با اعضای اتحادیه UIC، تعامل با كشورهای همسایه و ایجاد ظرفیت بیشتر برای ترانزیت ریلی است.
مدیرعامل شركت راه آهن جمهوری اسلامی ایران درباره اجلاس هفته گذشته در عقبه اردن تصریح كرد: اتحادیه راه آهن های جهانی (UIC) اتحادیه های منطقه ای هم دارد كه دفتر راه آهن منطقه خاورمیانه آن، ایران است. بطور منظم هر ۶ ماه یك دفعه در كشورهای عضو، اجلاس های منطقه ای در كشورهای عضو برگزار می گردد كه آخرین اجلاس منطقه خاورمیانه هفته گذشته در شهر عقبه اردن انجام شد كه ایران هم در این جلسه شركت كرد.
وی اظهار داشت: در هر نشست، كشورهای عضو گزارشی از آخرین وضعیت شبكه ریلی خود تشریح كرده و سپس پیشنهادهایشان درباره سوژه مهمی كه باید در اجلاس خاورمیانه ای مطرح شود را ارائه می دهند؛ در این اجلاس، رئیس و نواب رئیس اتحادیه منطقه ای انتخاب شدند كه مدیرعامل راه آهن ایران بعنوان نایب رییس اول اتحادیه منطقه خاورمیانه برگزیده شد.
رسولی با اشاره به استقبال آقایان لوبینو و داوِن رؤسای سابق و فعلی اتحادیه راه آهن های جهانی (UIC) كه در اجلاس خاورمیانه حضور داشتند، درباره گزارش راه آهن ایران، اظهار داشت: با عنایت به اینكه UIC یك نهاد سیاستگذار در حوزه مقررات بین المللی ریلی است، نماینده ایران در این اجلاس برای نخستین بار ایران پیشنهاد نمود مسائل فنی و ایمنی راه آهن مورد توجه بیشتری در اجلاس های منطقه ای و جهانی قرار گیرد بدین جهت پیشنهاد كردم شورای حمل و نقل اتحادیه جهانی UIC ایجاد شود كه بیشتر به امور اجرایی بپردازد و هماهنگی میان كشورهای عضو و منطقه در بخش حمل و نقل را پیگیری و تسهیل كند. به خصوص كه كشورهای عضو برمبنای استانداردهای این اتحادیه جهانی عمل می كنند.
وی اشاره كرد: نمونه موفق چنین شورایی، شورای حمل و نقل ریلی كشورهای آسیای میانه و مشترك المنافع حوزه CIS است كه چندی قبل اجلاس هفتادم آن در هلسینكی فنلاند انجام شد و ایران از عضو ناظر به عضو وابسته ارتقا عضویت یافت كه بعد از پیموده شدن مراحل قانونی آن، در نشست بلاروس این ارتقای عضویت رسماً ابلاغ می شود. مقرر است شبیه این شورا را در اتحادیه راه آهن های خاورمیانه داشته باشیم.
معاون وزیر راه و شهرسازی درباره سایه انداختن روابط سیاسی كشورهای خاورمیانه بر تعاملات تجاری و ترانزیت ریلی كشورهای منطقه غرب آسیا، بیان داشت: اینكه سیطره روابط سیاسی بر روابط تجاری كشورهای منطقه وجود دارد، مسأله ای ناگزیر است و امروزه زندگی مردم در جهان تحت تأثیر نگاه های خاص منفعت طلبانه برخی كشورهای استكباری است. اما من در اجلاس اخیر اردن اعلام كردم شبكه ریلی كشورها مانند عروق و رگ ها بدن انسان است و ما یك شبكه به هم پیوسته هستیم نمی گردد راه آهن یك كشور بطور مستقل رفتار خاص داشته باشد و كل شبكه را مبتلا به اختلال كند.
رسولی با اشاره به اینكه اتحادیه های بین المللی و منطقه ای راه آهن های كشورها همواره تلاش می كنند به دور از مسائل سیاسی، روابط حقوقی با یكدیگر را تعریف كنند، اضافه كرد: در خاورمیانه به شدت به دنبال توسعه روابط با كشورهای منطقه هستیم به شكلی كه با تركیه و تركمنستان پروتكل دوجانبه بطور مجزا با هر یك از این دو كشور امضا كرده ایم. اجلاس سه جانبه ای هم دو هفته قبل با سوریه و عراق به امضا رساندیم كه كلیه شقوق حمل و نقلی شامل دریایی، ریلی، جاده ای و هوایی را در بر می گرفت.
وی با اشاره به اینكه در مسافرت هفته گذشته خود به عقبه، با رؤسای راه آهن های اردن، تركیه و سوریه بار دیگر گفت و گو و مذاكره داشته است افزود: در این جلسه ها به آنها آمادگی ایران برای همكاری با این كشورها در بخش ریلی را اعلام كردم. ظرفیت های تولید ریل و واگن و توسعه زیرساخت های ریلی ایران بسیار بالاست و آمادگی داریم این قابلیت را به كشورهای عضو اتحادیه به خصوص كشورهای همسایه و منطقه صادر نماییم.
معاون وزیر راه اعلام نمود: راه آهن ایران بعنوان نماینده صنعت ریلی در اتحادیه های بین المللی، حمایت خود از بخش خصوصی ایران در صنعت ریلی را به سایر كشورهای عضو این اتحادیه ابلاغ نمود و اعلام كردیم چه در حوزه زیرساخت و علایم و ارتباطات و چه در حوزه ناوگان حاضریم شركت های ایرانی را به كشورهای منطقه اعزام نماییم و با حمایت شركت راه آهن ایران، با راه آهن های منطقه و اردن قرارداد امضا كنند كه با استقبال اردنی ها مواجه و قرار شد اردنی ها از شركت های تولیدكننده ایرانی در بخش صنایع ریلی بازدید كنند تا بازاری برای تولیدكننده های ایرانی ناوگان ریلی در خارج از مرزها ظرفیت جدیدی ایجاد نماییم.

1398/04/24
14:52:38
5.0 / 5
4306
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین