نظام مهندسی صرفا به منافع سوداگرانه توجه می كند

نظام مهندسی صرفا به منافع سوداگرانه توجه می كند مركز املاك: رئیس كمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با اشاره به دریافت هزینه صدور شناسنامه فنی ملكی ساختمان از سال 95 تابحال از طرف نظام مهندسی اظهار داشت: این سازمان خدماتی در مقابل هزینه ها نداده است.به گزارش مركز املاك به نقل از مهر، محمد سالاری در نشست هم اندیشی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و شورای شهر تهران درباره شناسنامه فنی ملكی ساختمان اظهار داشت: از سال ۹۵ شهرداری پول صدور شناسنامه فنی ملكی را از متقاضیان دریافت كرده و آنرا به حساب نظام مهندسی تهران واریز كرده است اما نظام مهندسی خدمتی در مقابل این هزینه ای كه از مردم دریافت می شود ارائه نمی دهد.
وی اضافه كرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران سامانه ای را برای صدور شناسنامه فنی ملكی صادر كرده است كه بگوید چنین شناسنامه ای را صادر می نماییم اما باید این شناسنامه، واقعی باشد و اگر قرار باشد همان شناسنامه فنی ملكی صوری سابق باشد، به تاریخ مهندسی كشور لطمه زده ایم.
رئیس كمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران افزود: به من گفته شد كه امروز مقرر است سامانه شناسنامه فنی ملكی ساختمان در این نشست صادر شود. من نمی دانستم مقرر است چنین اتفاقی بیفتد، اگر می دانستم بطور قطع با شرط و شروط می آمدم.
وی تصریح كرد: باید در رسانه ها مطالبه برای مردم ایجاد نماییم كه از نظام مهندسی بخواهند تا شناسنامه فنی ملكی را در تراز آنچه در قانون آمده صادر كند و با خدمات همراه باشد. باید وقتی مردم ملكی خریداری می كنند، سوال كنند كه آیا این ساختمان شناسنامه فنی ملكی دارد؟ در این صورت است كه این شناسنامه برای املاك ارزش افزوده ایجاد خواهدنمود. اما هم اكنون نه تنها كسی درباره شناسنامه فنی ملكی سوال نمی كند كه حتی برخی نمی دانند باید چنین شناسنامه ای برای هر ساختمان صادر شود.
عضو شورای شهر تهران اضافه كرد: در خلأ صدور شناسنامه فنی ملكی، برخی به اسم برند بودن طراحی معماری آنها پول می دهند تا تابلوی شناسنامه فنی ملكی را در كارگاه ساختمانی با نام آن برند نصب كنند تا بتوانند بعداً ساختمان را چند برابر قیمت واقعی به فروش برسانند.
سالاری با تاكید بر اینكه نظام مهندسی ساختمان جایگاه مناسبی در این صنعت ندارد، اظهارداشت: در سایر دستگاه های تصمیم گیری نیز با چنین بحران هایی مواجه هستیم. بعنوان مثال نمایندگان مردم در شوراها، كارهایی انجام می دهند تا باردیگر بتوانند در دوره پس از آن رأی بیاورند. تا زمانی كه هدف برگزاری انتخابات این باشد، همه دستگاه های تصمیم گیر در كشور با بحران مواجه خواهند شد.
وی افزود: امتیاز شهردار خوب بودن از نظر مردم این است كه شهرداری كل شهر را به كارگاه عمرانی فیزیكی تبدیل كند و در نتیجه شاهد آن هستیم كه كیفیت زندگی مردم در شهر روز به روز كاسته می شود.
رئیس كمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران اشاره كرد: شهری كه زمانی بیشترین دارایی ملكی را داشت، همه املاك خودرا برای فعالیت های عمرانی از دست داد و ۵۰ تا ۶۰ هزار میلیارد تومان بدهی دارد ولی با مشكل ایمنی ساختمان ها مواجه می باشد كه نماد آن ریزش پلاسكو بود.
سالاری با اشاره به احیای مجدد نهاد مطالعات شهر كه زمان یكی از شهرداران اسبق یك دفعه كنار گذاشته شده بود، اظهارداشت: وقتی می خواستیم در شورای شهر، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران را به عضویت این نهاد درآوریم، از آنجایی كه عملكرد این سازمان قابل دفاع نبود اعضای شورای شهر مخالفت كردند چون رویكرد نظام مهندسی در سالهای اخیر صرفاً منافع سوداگرانه بوده است.
وی با تاكید بر اینكه نباید برای صدور شناسنامه فنی ملكی ساختمان پولی به حساب نظام مهندسی واریز می شد چون خدمتی ارائه نمی كند، اضافه كرد: شناسنامه فنی ملكی ساختمان بدون بیمه تضمین كیفیت كه بر طبق این شناسنامه صادر شده باشد، فایده ای ندارد. به نظر من سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران راه اندازی سامانه صدور شناسنامه فنی ملكی ساختمان را زودهنگام شروع كرد و باید صدور این شناسنامه را با بیمه تضمین كیفیت ساختمان عملی می كرد. این در شرایطی است كه در بیمه تضمین كیفیت فعلی در صورتیكه شركت های بیمه باید عمر ساختمان را برای سالهای طولانی تضمین كنند، صرفاً قراردادهایی برای تضمین كیفیت بخش های مختلف ساختمان شامل پی و فونداسیون، نما و… بین ۳ تا ۱۰ سال امضا می كنند كه این قابل قبول نیست.


منبع:

1398/04/25
16:05:10
5.0 / 5
4146
تگهای خبر: استان , بیمه , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین