مدیركل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت كشور :

تحریم ها از رسیدن كمك های بین المللی جلوگیری می كند

تحریم ها از رسیدن كمك های بین المللی جلوگیری می كند به گزارش مركز املاك مدیركل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت كشور اظهار داشت: با وجود همه تحریم های ظالمانه ای كه ضد جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته، 40 سال است خدمات ارزشمندی را در حوزه های مختلف به اتباع خارجی عرضه كرده كه در صورت ادامه این روند، بیشتر بر مبحث بازگشت داوطلبانه اتباع و مهاجرین خارجی تلاش خواهیم كرد.به گزارش مركز املاك به نقل از ایسنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت كشور، در دیدار اینگیرید هایدن معاون نماینده ویژه دبیركل سازمان ملل متحد در امور افغانستان با دكتر مهدی محمودی مدیركل امور اتباع و مهاجرین وزارت كشور به خدمات باارزش جمهوری اسلامی ایران در حوزه ارائه خدمات بهداشتی، آموزشی و معیشتی به جامعه مهاجرین و همین طور برنامه های طولانی مدت و كوتاه مدت ایران درحوزه رسیدگی به امور اتباع خارجی اشاره شد.

مدیركل اداره اتباع و مهاجرین خارجی با اشاره به اینكه درباب كشور افغانستان به غیر از بحث مهاجرت با مباحث دیگری همچون ورود مواد مخدر نیز مواجه هستیم، افزود: متاسفانه تولید مواد مخدر در كشور افغانستان به صورتی كشور ما را نیز تحت تاثیر قرار داده و تا به امروز در راستانی مبارزه با حمل و توزیع موادمخدر و همین طور جلوگیری از ترانزیت به كشورهای اروپایی، شهدای زیادی از مأموران نیروی انتظامی را تقدیم كرده ایم.

وی افزود: با عنایت به همه این شرایط كشور ایران در چهل سال قبل میزبان اتباع افغانستانی بوده و در عرصه های مختلف خدماتی از قبیل بهداشتی، آموزشی، فرهنگی، تربیت بدنی و......، برنامه های كوتاه مدت و طولانی مدت را انجام داده ایم مجموع این فعالیت ها و اقدامات آرامش پناهندگان در كشور ایران را به دنبال داشته است.

مدیركل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت كشور تشریح كرد: وزارت كشور و اداره كل امور اتباع و مهاجرین خارجی مسئولیت هماهنگ سازی بین همه دستگاه در امتداد امور اتباع و مهاجرین در كشور را دارد اما دركنار نهادهای دولتی و كشوری، سازمان های بین المللی و ان جی او ها نیز برای ارائه خدمات مناسب به اتباع فعالیت می نمایند.

وی تصریح كرد: این سازمان ها و ان جی اوها سهم بسیار كمی را در ارائه خدمات به مهاجرین و پناهندگان دارند به همین دلیل از سازمان های بین المللی توقع بیشتری داریم تا در این راستا همپای جمهوری اسلامی ایران حضور داشته باشند، خصوصاً سازمان ملل متحدد كه متولی ساماندهی سازمان های وابسته است.

مدیركل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت كشور افزود: جمعیت پناهندگان و مهاجرینی كه در ایران حضور دارند به اندازه كل جمعیت بعضی از كشورهای دنیاست با این وجود تحریم های وضع شده مقابل ایران از رسیدن كمك های بین المللی جلوگیری می كند. بعضی از پروژه ها همچون ساخت مدرسه برای اتباع، پروژه بیمه سلامت، پروژه حرفه آموزی و معیشت را نمی توان متوقف كرد و سازمان ملل و كمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان باید برنامه ای را ترتیب دهند تا كمك های بین المللی وارد ایران شود. دقیقا این نكته جای سوال است كه چه طور كشورهایی كه حامی حقوق بشر هستند در مقابل این تحریم كه حتی زندگی مهاجرین را تحت تأثیر قرار داده است سكوت می كنند.

وی افزود: مقام معظم رهبری تاكید داشتند حتی اتباع غیرمجاز نیز باید تحصیل كنندو بی سواد نمانند، این حاكی از نگاه انساندوستانه كشور ایران به مهاجرین است. ما به اتباع خارجی آموزش می دهیم تا حرفه ای بیاموزند. بعد از بازگشت به كشور خود فردی تأثیر گذار در جامعه باشند. ما معتقد هستیم وقتی شرایط كشور افغانستان مطلوب باشد وشاهد بازگشت دواطلبانه هرچه بیشتر اتباع باشیم رسیدگی به پناهندگان باقی مانده بهتر و همه جانبه تر خواهد بود.

محمودی با اشاره به اینكه كوشش برای برقراری تعادل و ایجاد شرایط مناسب برای بازگشت داوطلبانه اتباع به كشور خود سوژه مهمی است كه جوامع بین المللی باید به آن توجه داشته باشند.

خانم اینگیرید معاون نماینده ویژه دبیركل سازمان ملل متحد در امور افغانستان در ابتدا با اشاره به اینكه در سالهای اخیر میزان حمایت مالی كشورها نسبت به سوژه پناهندگان كم تر شده است، اظهار نمود: دركشور ایران نیز با توجه اینكه ورود پناهجویان میزان كمك های بین المللی نیز كاهش پیدا كرده است.

وی اضافه كرد: تعداد كشورهایی كه برای مهاجران دارای جذابیت باشند كم است و بسیاری از این كشورها به دلیلهای مختلف از قبیل جنبش های ملی گرایانه، نگرانی از وجود تروریست و مواد مخدر در مقابل مهاجرین و پناهندگان مقاوت نشان می دهند اما كشور ایران از این قائده مستثنی بوده و تلاش زیادی در حوزه آموزش و بهداشت مهاجرین در ۴۰ سال قبل داشته است وبه همین خاطر می توان گفت ایران كشوری سخاوتمند است.

وی در ادامه با اشاره به اینكه بحث آموزش اتباع از اهمیت بسیاری زیادی برخوردار است، افزود: مهاجرین و اتباعی كه دارای تحصیلات عالی هستند و جزء نخبگان به شمار می آیند می توانند در صورت بازگشت دواطلبانه، موجب سازندگی كشور خود شوند.

اینگیرید هایدن افزود: ما نهایت تلاش خودرا می نماییم كه با كشورهایی كه شرایط مهاجرپذیری را دارند، صحبت كرده و آنها را متقاعد نماییم اگر شما امروز یك سرمایه گذاری گوچكی انجام دهید در آینده منابع بسیاری خوبی خواهد داشت.

اینگیرید هایدن معاون نماینده ویژه دبیركل سازمان ملل متحد در امور افغانستان با اشاره به اینكه در ماه سپتامبر دبیر كل سازمان ملل گزارشی از وضعیت اوضاع بشردوستانه افغانستان مطرح خواهد كرد، اظهار داشت: ما نیز در گزارشی كه به دبیر كل سازمان ارائه می دهیم درباره ایران صحبت خواهیم كرد تا نیازهای مهاجرین در هر نقطه از جهان به خصوص اتباع افغانستانی در ایران را انعكاس دهیم و از خدمات و تلاشهای جمهوری اسلامی ایران قدردانی می نماییم.
1398/05/12
17:44:35
5.0 / 5
4005
تگهای خبر: استان , بیمه , تولید , جمعیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین