در گزارش مركز املاك اعلام شد

آغاز ثبت نام طرح ملی مسكن از ۱۸ آبان

آغاز ثبت نام طرح ملی مسكن از ۱۸ آبان مركز املاك: سرپرست معاونت مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینكه ثبت نام طرح ملی مسكن از 18 آبان شروع می شود، از اتصال سامانه استعلام وزارت راه به سازمان ثبت برای شناسایی خانه دارها آگاهی داد.محمود محمودزاده در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره ثبت نام متقاضیان دریافت واحد مسكونی در برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسكن تصریح كرد: قرار بود از ۱۵ آبان آغاز شود كه به علت تعطیل رسمی بودن چهارشنبه این هفته، ثبت نام از شنبه هفته آینده ۱۸ آبان آغاز خواهد شد.
وی درباره استان هایی كه مقرر است ثبت نام در آنها صورت گیرد، اظهار داشت: از آنجایی كه سامانه باید ظرفیت سنجی شود ما از استان سیستان و بلوچستان شروع می نماییم.
سرپرست معاونت مسكن وزارت راه و شهرسازی درباره ثبت نام در استان تهران نیز اشاره كرد: مقرر است بزودی ثبت نام متقاضیان دریافت واحد مسكونی در شهرهای جدید استان تهران را آغاز نماییم اما در این ۱۰ استانی كه مقرر است از شنبه آینده ثبت نام متقاضیان طرح ملی مسكن آغاز شود، استان های كوچك تر هستند كه استان تهران در آنها قرار ندارد.
وی درباره اینكه آیا در این سامانه، صرفا متقاضیانی كه مشمول ۱۰۰ هزار واحد بنیاد مسكن می شوند، می توانند ثبت نام كنند یا اینكه متقاضیان طرح ملی مسكن در بافت فرسوده و شهرهای جدید نیز باید در همین سامانه نام نویسی كنند؟ بیان داشت: این سامانه یكپارچه سازی شده و تحت عنوان سامانه برنامه اقدام ملی، در تاریخ مذكور، به مردم اطلاع رسانی می شود تا همه مردم در آن ثبت نام كنند بدین سبب تنها یك سامانه برای نام نویسی در طرح ملی مسكن خواهیم داشت.
محمودزاده درباب ثبت نام در پروژه ای كه در منطقه ۲۱ تهران (تهرانسر) در تیر ماه امسال با حضور رئیس جمهور كلنگ زنی شد، تصریح كرد: این پروژه ها مشاركتی هستند و فصل آنها متفاوت می باشد ولی در همین سامانه همه آیتم های مختلف لحاظ شده است.
مشكل هزینه زمین در پروژه های مشاركتی را حل كرده ایم
وی درباب اینكه آیا در پروژه های مشاركتی مقرر است هزینه زمین به صورت یكجا از مردم ستاندن شود و به متقاضیان فشار وارد نمی كند؟ اظهار داشت: در این روش از مدلهای مختلفی استفاده می نماییم و در مدلی كه مدل غالب است، هزینه های زمین بر مردم فشاری وارد نمی نماید. ما مدلهای گوناگون و متنوعی داریم كه بر سر قیمت زمین خیلی فكر شده است كه چه اتفاقی برای آنها رخ دهد این مشكل را برطرف كرده ایم و برای آن دیگر نگرانی وجود ندارد.
اتصال سامانه استعلام وزارت راه با سامانه سازمان ثبت اسناد و املاك
سرپرست معاونت مسكن درباب شرط خانه اولی بودن متقاضیان و سبز شدن فرم «ج» سامانه استعلام وزارت راه و شهرسازی نیز اظهار نمود: ارتباط سامانه استعلام وزارت راه و شهرسازی با سامانه سازمان ثبت اسناد و املاك كشور نیز برقرار شده و اطلاعات موجود در اداره ثبت اسناد هم ستاندن می شود.
وی افزود: برمبنای بخشنامه قانون ساماندهی و پشتیبانی از تولید و عرضه مسكن مصوب سال ۱۳۸۶ مجلس شورای اسلامی، اگر فردی سند رسمی به نامش باشد دیگر نمی تواند در این طرح نام نویسی كند؛ چون فقط می توانیم اسناد رسمی را پیگیری نماییم. تلاش بر این است كه اولویت واگذاری ها در طرح ملی مسكن، كسانی باشند كه فاقد مسكن و فاقد استفاده از امكانات دولتی باشند و سایر شروطی كه در قانون ساماندهی و پشتیبانی از تولید و عرضه مسكن ذكر شده، نیز باید رعایت شود.
محمودزاده در پاسخ به این پرسش كه آیا اگر فردی دارای ملك با سند عادی یا قولنامه ای باشد، امكان شناسایی وی وجود ندارد، اظهار داشت: امكان استعلام از دیگر دستگاه ها مانند شهرداری ها وجود ندارد چون هیچ ثبت رسمی در این نهاد صورت نمی گیرد. اما اگر در سازمان ثبت اسناد و املاك كشور به ثبت رسیده باشد، می توانیم اطلاع پیدا نماییم اما اگر نباشد كه دیگر امكانش نیست.
سامانه ملی املاك و اسكان به كجا رسید؟
سرپرست معاونت مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی درباب سامانه ملی املاك و اسكان نیز كه مقرر است این وزارتخانه آنرا تهیه نماید، تصریح كرد: سامانه مذكور در دست تهیه بوده و امیدواریم تا آخر سال جاری و یا حداكثر ابتدای سال آتی آنرا به سازمان امور مالیاتی تحویل دهیم.


منبع:

1398/08/13
18:26:50
5.0 / 5
4123
تگهای خبر: استان , تولید , خانه , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین