در بازدید خبرنگاران از مراكز نگهداری زنان آسیب دیده تهران اعلام شد

شناسایی محل های جدید برای توسعه گرمخانه های تهران

شناسایی محل های جدید برای توسعه گرمخانه های تهران به گزارش مركز املاك رئیس سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران از شناسایی محل های جدید برای توسعه گرمخانه های شهر تهران آگاهی داد و اظهار داشت: در شب های سرد زمستان نباید زنان كارتن خواب و لطمه دیده را فراموش كرد.


به گزارش مركز املاك به نقل از ایسنا، شب گذشته مالك حسینی رئیس سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران، به همراه تعدادی از خبرنگاران از مراكز نگهداری زنان لطمه دیده بازدید كرد و با بیان این كه همیشه با سرد شدن هوا سوژه گرمخانه های مردان مورد توجه قرار می گیرد، اظهار داشت: این دفعه در این بازدید شبانه محوریت را زنان لطمه دیده قرار دادیم و از مراكز نگهداری آنها بازدید خواهیم كرد.
حسینی در بازدید خبرنگاران از مركز نگهداری مادر و كودك واقع در منطقه 15 با بیان این كه بعضی از زنان لطمه دیده دارای كودكانی هستند كه ما در پروسه برنامه ریزی به این كودكان نیز توجه كرده ایم، اظهار داشت: بعضی از كودكان بنا به صلاحدید مقام قضایی از مادر لطمه دیده جدا و تحویل بهزیستی می شوند. اما در بعضی از موارد نیز مادر می تواند كودك خودرا به همراه داشته باشد. اما واقعیت این است كه وضعیت زنان نباید به شكلی باشد كه بر روی كودكانشان تاثیر بگذارد و روانپزشكان نیز معتقدند كه اگر كودك در كنار مادر باشد مادر انگیزه بهتری برای درمان دارد.
وی با بیان این كه شهرداری تهران امكانات سخت افزاری به مراكز نگهداری مادر و كودك اختصاص می دهد، اظهار نمود: در مركز مادر و كودك بانوانی كه قصد ترك اعتیاد دارند و یا ترك كرده اما هنوز آمادگی حضور در جامعه را ندارند، نگهداری می شوند و كوشیدیم فضای موثری را برای مادران و كودكان فراهم نماییم.
رئیس سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران در پاسخ به سوالی در خصوص این كه چرا در همه مراكز بخش مادر و كودك راه اندازی نمی گردد، اظهار داشت: این مساله پدیده شایع نیست. چونكه اگر مادر معتاد متجاهر باشد بنا به رأی قاضی معمولا صلاحیت نگهداری فرزند از وی سلب می شود. مثلا در سامان سرای لویزان بخش مادر و كودك در نظر گرفته شده است. اما ماهانه تنها یك نفر به آنجا بازگشت می كند و ظرفیت خالی داریم.
وی با بیان این كه مركز مادر و كودك یك مركز جامع ترك اعتیاد برای زنان حامله است، اشاره كرد: در این مركز زنان حامله معتادی وجود دارند كه با روش های علمی حاملگی شان ادامه می یابد، همین طور در این مركز مادران به همراه كودكان اقامت خواهند داشت.
حسینی در پاسخ به این پرسش كه چرا ظرفیت مراكز ویژه زنان خالی مانده است اظهار داشت: بنا بر این است كه با ان جی اوهای فعال در حوزه ی لطمه های اجتماعی بویژه مادران و كودكان جلسات مختلفی گذاشتیم تا بتوانیم از ظرفیت آنها برای جذب زنان و مادران اقدام نماییم. تا حداقل آنها در پاتوق ها در این شب های سرد نمانند.
وی با بیان این كه بنا به اعلام سازمان هواشناسی دمای هوا در حال كاهش است، افزود: ما دغدغه شب های سردی را داریم كه ممكنست زنان كارتن خواب به مراكز بازگشت نكنند و بنا بر این در ارتباط تنگاتنگ با ان جی اوها اهتمام داریم كه نسبت به جذب این زنان و نگهداری آنها در گرمخانه یا سامان سرا اقدام نماییم و بنا بر این از مددجویان داوطلبان و ان جی اوها كمك می گیریم تا با ما به پاتوق ها بیایند و در جذب زنان به ما كمك كنند.
رئیس سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به اینكه آماری از تعداد كارتن خواب ها نداریم، اظهار داشت: متأسفانه آمارگیری در مورد این گروه دشوار است و بنا بر این اعداد و ارقام دقیقی نداریم كه بدانیم تعداد كارتن خواب های زن، مرد، حامله و غیره بطور دقیق به چه میزان است، البته برنامه داریم به آمار دقیقی در این زمینه برسیم اما فرایندی زمان بر است و فكر نمی كنم تا اختتام امسال بتوانیم آمار دقیقی از این افراد داشته باشیم.
به گزارش مركز املاك به نقل از ایسنا، در ادامه خبرنگاران به سامان سرای لوایزان كه محل مخصوص نگهداری زنان است رفته و مالك حسینی با اشاره به اینكه در سامان سرای لویزان كه مركز نگهداری موقت زنان لطمه دیده است از متكدیان و كارتن خواب هایی كه به سبب معلولیت جسمی، ذهنی، بیماری و غیره، توان رفع نیازهای روزانه خودرا ندارند نگهداری می شود، اضافه كرد: اگرچه ظرفیت این مركز 150 نفر است اما این پتانسیل وجود دارد كه در شرایط خاص ظرفیت این سامان سرا افزایش یابد.
وی با بیان این كه در این مركز افرادی زندگی می كنند كه اصطلاحا رسوب كرده اند اظهار داشت: در این مركز زنانی وجود دارند كه حتی خانواده هایشان نیز به دنبال آنها نمی آیند و مراكزی همچون بهزیستی و غیره به سبب تكمیل ظرفیتشان آنها را نمی پذیرند و سالانه بیشتر از یك میلیارد تومان صرف هزینه های درمانی این افراد می شود.
به گزارش مركز املاك به نقل از ایسنا در ادامه حسینی در حاشیه بازدید از گرمخانه های چیتگر با بیان این كه در هر منطقه ای كه می خواهیم گرمخانه ایجاد نماییم ممكنست مردم نسبت به این اقدام گلایه كنند، افزود: مردم معتقدند كه ایجاد یك گرمخانه در محل زندگی آنها موجب افزایش لطمه های اجتماعی می شود؛ اما جای سوال است كه مگر می شود همه لطمه ها را به یك منطقه منتقل كرد؟ مگر نه این كه فردی كه گرفتار لطمه شده باید در همان منطقه درمان شود؟
وی با بیان این كه در حوزه زنان لطمه دیده نمی توانیم به سبب عدم استقبال زنان، یك گرمخانه ایجاد نماییم، اظهار داشت: البته در بحث زنان می توانیم پهنه های غربی، شرقی، شمالی و جنوبی را ایجاد نماییم تا نسبت به ساماندهی زنان كارتن خواب و لطمه دیده اقدام گردد.
رئیس سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران با بیان خبر شناسایی 4 مكان جدید برای ایجاد گرمخانه، اظهار نمود: تمام تلاش ما این است كه در تمام 22 منطقه گرمخانه ایجاد نماییم اما در حوزه ی زنان پوشش كل تهران توسط 4 پهنه مد نظر است.
حسینی در پاسخ به سوالی در خصوص این كه مسیر گرمخانه چیتگر بسیار دور است، اظهار داشت: شهردار تهران از این مركز بازدید كردند و دستور دادند كه مترو برای كسانی كه در چیتگر هستند، رایگان شود و هم اكنون اداره امور زنان شهرداری تهران نیز در حال برنامه ریزی این دستور شهردار است و باید بگویم اگر این دستور اجرایی شود زنان مشكلی برای دسترسی به گرمخانه چیتگر ندارند.
وی در مورد عدم استقبال معتادان و كارتن خواب ها از گرمخانه ها نیز اضافه كرد: این مساله كه عدم اجازه مصرف مواد مخدر موجب كاهش مراجعه به گرمخانه شده، حرف درستی است. چونكه بیشتر از 80 درصد معتادان كارتن خواب به این علت كه نمی توانند در فضای گرمخانه مواد مخدر مصرف كنند اصلا علاقه ای به آمدن ندارند كه البته تصمیم گیری در این مساله در حیطه وظایف و مسئولیت های شهرداری نیست و نمی توانیم به این مساله ورود نماییم.
رئیس سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص اینكه برخی معتادان از رفتار شهرداری در گرمخانه ها انتقاد داشته و حتی می گویند كه در ساعت 5 بامداد آنها را از گرمخانه بیرون می كنند، اظهار داشت: متاسفانه طی سالهای گذشته بروز بعضی از رفتارها و همین طور انتشار اخبار ضد و نقیض سبب شده كه ذهنیت های بدی شكل بگیرد. اما باید بگویم كه ساعت پذیرش گرمخانه ها 17 تا 7 بامداد است و در ایام سرد نیز مراكز به صورت 24 ساعته خدمات ارائه می كنند و در ایام سرد حتی شاهد ماندگاری 60 درصد بازگشت كنندگان در گرمخانه ها هم هستیم.
منبع:

1398/08/21
22:36:18
5.0 / 5
4353
تگهای خبر: اقامت , توسعه , خانه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین