معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد

آغاز ثبت نام طرح ملی مسكن در شهرهای جدید از هفته اول آذر

آغاز ثبت نام طرح ملی مسكن در شهرهای جدید از هفته اول آذر به گزارش مركز املاك مدیرعامل شركت عمران شهرهای جدید از اضافه شدن شهرهای جدید به طرح اقدام ملی تولید مسكن اطلاع داد و اظهار داشت: ثبت نام در این شهرها از هفته اول آذر ماه شروع خواهد شد.به گزارش مركز املاك به نقل از بانك عامل بخش مسكن، حبیب الله طاهرخانی با اشاره به اینكه طرح اقدام ملی تولید مسكن بخش ­های مختلفی را شامل می­ شود، اظهار داشت: شاخه نخست این طرح، مسكن مشاركتی بود كه بعد از حضور رئیس جمهور در وزارت راه و شهرسازی در سال گذشته، این بخش از طرح به صورت رسمی كلید خورد. هدف اصلی از استارت این بخش از طرح، رونق بخشی به فرایند عرضه و ساخت مسكن برای اقشار متوسط جامعه است. بخش دوم این طرح كه به تازگی اجرای آن در چارچوب ثبت نام از شهروندان در تعدادی شهرهای كشور شروع شده، به شكلی فروش اقساطی زمین است. سومین بخش از طرح هم كه جامعه مخاطب آن اقشار كم­ درآمد و ضعیف جامعه هستند، واگذاری اراضی ۹۹ ساله به نهادهای حمایتی برای اختصاص به این گروه از متقاضیان مسكن می باشد.
وی به سهم شهرهای جدید از مجموع سه بخش طرح اقدام ملی تولید مسكن اشاره نمود و اضافه كرد: مجموع سهم شهرهای جدید از این طرح، حدود ۲۰۰ هزار واحد مسكونی است كه در اولین مرحله آن، مقرر است ثبت نام برای حدود ۶۰ هزار واحد مسكونی در شهرهای جدید كشور آغاز شود.
معاون وزیر راه، زمان آغاز ثبت نام شهرهای جدید در چارچوب طرح اقدام ملی تولید مسكن را هفته نخست آذرماه اعلام نمود و اظهار داشت: از آنجائیكه یكی از اهداف اصلی شكل­ گیری شهرهای جدید پاسخ­ گویی به بخشی از نیاز مسكن ساكنان كلانشهرها بوده ازاین رو با آغاز ثبت نام این طرح در شهرهای جدید، این انتظار وجود دارد كه به بخشی از تقاضای مسكن ساكنان كلانشهرها هم پاسخ داده شود.
وی با اشاره به اینكه میان این طرح و طرح مسكن مهر تفاوت های زیادی وجود دارد، اظهار نمود: یكی از مهم ترین تفاوت های این طرح با طرح مسكن مهر، به نظام تامین اعتبار و نحوه تخصیص آن باز می­ گردد. در این طرح از نظام تامین اعتباری معمول سیستم بانكی استفاده خواهد شد. همینطور بر خلاف طرح مسكن مهر، هیچ پروژه ای در این طرح بدون متقاضی آغاز نخواهد شد. در طرح مسكن مهر، بخشی از واحدهای مسكن مهر بدون متقاضی آغاز و بخشی از واحدها در طول اجرای پروژه دارای متقاضی شدند و در این میان بخشی از واحدهای مسكونی همچنان بدون متقاضی باقی ماندند. اما مطابق با برنامه ریزی های انجام شده این اتفاق و تجربه تلخ در این طرح اقدام ملی تولید مسكن تكرار نخواهد شد.
وی به تفاوت دیگر این طرح با مسكن مهر اشاره و خاطرنشان كرد: یكی از اشتباهات اجرایی در طرح مسكن مهر، ثابت كردن قیمت ها بود این در شرایطی است كه در مناطق و شهرهای مختلف هزینه های ساخت وساز همچون قیمت مصالح ساختمانی، نیروی انسانی و... متفاوت می باشد. در طرح اقدام ملی تولید مسكن، از ثابت كردن قیمت ها دوری خواهیم كرد.
طاهرخانی همینطور نحوه انتخاب پیمانكاران و سازنده های طرح اقدام ملی تولید مسكن را دیگر تفاوت آن با طرح مسكن مهر خواند و اظهار داشت: چارچوب قرار دادها و حجم پروژه های واگذار شده به پیمانكاران بر اساس نظام فنی اجرایی كشور خواهد بود تا از این طریق یك نظام رقابتی در بین پیمانكاران برای تحویل پروژه ها شكل بگیرد.
به گفته وی یكی از معضلات جدی در طرح مسكن مهر، تاخیرات به وجود آمده در جریان تحویل پروژه ها به علت نبود یك نظام نامه مشخص در انتخاب پیمانكاران بود.
وی در انتها اظهار داشت: یكی از تاكیدات اصلی برای اجرای صحیح این طرح، استفاده كردن از اراضی آماده سازی شده است تا از این طریق هزینه اجرا و تكمیل پروژه های ساختمانی كاهش پیدا كند.

1398/09/03
09:54:10
5.0 / 5
4176
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین