سخنگوی شورای شهر خبر داد

بی میلی پیمانكاران برف روب برای عقد قرارداد

بی میلی پیمانكاران برف روب برای عقد قرارداد به گزارش مركز املاك سخنگوی شورای شهر تهران در مورد عرضه آخرین گزارش كمیته ویژه تابلوهای مزین به نام شهدا، تأثیر افزایش نرخ بنزین در حمل و نقل عمومی، حواشی قطع برق «بام لند»، خسارت های شهرداری در حوادث اخیر توضیحاتی را ارائه نمود.


به گزارش مركز املاك به نقل از ایسنا، علی اعطا بامداد امروز در نشست خبری خود با اشاره به اینكه یكشنبه هفته آینده در جلسه شورای شهر به مناسبت هفته بسیج سردار یزدی فرمانده سپاه پاسداران تهران بزرگ میهمان شورا هستند، اظهار داشت: در این نشست ارائه گزارش كمیته ویژه تابلوهای مزین به نام شهدا هم در دستوركار شورا قرار دارد.
وی با اشاره به اینكه چندی قبل این گزارش تحویل هیات رئیسه شد اما به علت قطعی اینترنت احتمال می دادیم كه اطلاع رسانی شایسته ای در این خصوص انجام نشود و بنابراین درخواست تعویق عرضه گزارش را مطرح كردیم، اظهار داشت: نتایج بررسی های كمیته كه بر مبنای یك كار جدی و عینی انجام شده مشخص است و در صحن شورای شهر قرائت می شود اما به علت محتوای آن تا پیش از قرائت در صحن شورا، گزارش محرمانه خواهد بود اما پس از قرائت جزئیات این گزارش را در اختیار رسانه ها و دستگاه های مختلف قرار خواهیم داد.
او همینطور در مورد فعالیت كمیسیون تلفیق با اشاره به اینكه در شورای شهر تصمیم گرفته شد كه در مدت زمان باقیمانده از شورای شهر تهران نگاه اولویت محور به مسائل شهری داشته باشیم، اظهار داشت: بر همین مبنا از همه كمیسیون های شورای شهر درخواست شده است كه اولویت های خویش را بر مبنای برنامه سوم ارائه نمایند تا اولویت های مدیریت شهری تا سال 1400 مشخص شود كه جلسات زیادی در این زمینه برگزار گردید كه فهرست اولویت ها حدودا نهایی و حتی پروژه هایی هم تعریف شده است.
وی با اشاره به اینكه این اولویت ها در جهت بودجه و برنامه سوم تدوین خواهد شد، اظهار داشت: حتی امشب هم جلسه غیررسمی به دعوت حناچی داریم تا در مورد این مورد صحبت شود.

گلایه شورا از تعلل شهرداری در اصلاح ساختار
به گزارش مركز املاك به نقل از ایسنا، سخنگوی شورای شهر در ادامه با اشاره به اینكه بحث اصلاح ساختار یكی از مصوبات شورای شهر است كه همه اعضا از این مصوبه دفاع خواهند كرد، اظهار داشت: البته این گلایه مندی از شهرداری وجود دارد كه چرا در ارسال لایحه ساختار تعلل داشته است؟ می دانستند كه این اقدام كار سختی است اما بالاخره یك تكلیف برای شهرداری است و علل و بهانه های مختلفی را كه برای به تعویق انداختن لایحه می آورند پذیرفتنی نیست و قویا از آنها می خواهیم كه این لایحه را ارسال نمایند.
وی ادامه داد: البته اگر شهرداری این لایحه را ارسال نكند ما می توانیم همان محتوا را به صورت طرح به شورا بیاوریم اما مناسب می باشد كه خود شهرداری لایحه اصلاح ساختار را زودتر به شورا ارسال نماید.

مطالبه 40 هزار میلیارد تومانی حمل و نقل عمومی كشور از دولت
اعطا در ادامه با اشاره به بحث افزایش نرخ بنزین اظهار داشت: طبیعی است كه با افزایش نرخ بنزین فشار بر روی حمل و نقل عمومی شامل مترو و اتوبوس بالا رود و این مساله در تهران و سایر كلانشهرها خویش را بیشتر نشان داده است و این در حالیست كه ظرفیت حمل و نقل هم محدود است و توقع این بود وقتی نرخ بنزین افزایش می یابد. بخشی از این درآمد به توسعه حمل و نقل عمومی داده شود اما متاسفانه از گذشته تا كنون به هیچ وجه مبلغی به حمل و نقل عمومی اختصاص نیافته در صورتی كه از این محل سالانه 4000 میلیارد تومان می بایست به توسعه حمل و نقل به همه شهرها داده می شد و اما ندادند و حالا 40 هزار میلیارد تومان حوزه حمل و نقل عمومی كشور مطالبه دارد كه هنوز مبلغی اختصاص داده نشده است.
وی با اشاره به اینكه به تازگی محسن هاشمی به همراه جمالی نژاد (رئیس سازمان شهرداری ها) دیداری با معاون اول داشتند و از این مورد گلایه كردند اظهار داشت: در این نشست عنوان شد حالا كه سهم حمل و نقل عمومی از محل بهینه سازی مصرف سوخت پرداخت نشده حداقل دو مصوبه شورای اقتصاد كه در حوزه مترو و اتوبوس است و دو سال معطل مانده، عملیاتی شود كه در این راستا جلساتی هم در سازمان برنامه و بودجه برگزار گردید.
وی با اشاره به اینكه اگر حمل و نقل عمومی گرفتار خدشه شود بیشترین فشار را بر روی قشری وارد می شود كه درآمد كمتری دارند اظهار داشت: از سران سه قوه درخواست داریم با اختیار ویژه جلسات هماهنگی سران سه قوه به حمل و نقل عمومی كمك كنند.
اعطا همینطور در مورد لایحه تعیین تكلیف وضعیت شوراهای معماری مناطق با اشاره به اینكه این طرح در نوبت صحن قرار دارد اظهار داشت: البته در شهرداری نگرانی هایی وجود دارد كه چرا شورا با جدیت این مورد را پیگیری می كند و كسانی این مورد را مطرح می كنند كه اگر این طرح تصویب شود مشكلاتی را برای شهر بوجود می آورد اما این طرح گام مهمی در جهت پیشگیری از شهر فروشی است.

حواشی و موضوعات «بام لند» قابل بخشایش نیست
همینطور در ادامه اعطا در مورد شایعه قطع برق «بام لند»، اظهار داشت: در ارتباط با «بام لند» ما هم این مورد را شنیدیم كه برقش قطع شده اما بررسی كارشناسان نشان داد كه این مورد حقیقت ندارد اما مبحث بام لند قرارداد شهرداری با بخش خصوصی است كه مسائلی دارد و حالا به نقطه ای رسیده كه این مورد در اداره كل حقوقی مطرح گردیده است و به نظر می آید در جهت پیگیری حق و حقوق شهر و شهروندان می بایست به آن رسیدگی شود. هر چند كه بخش خصوصی در حال بهره برداری از آن است اما باید اشكالات آن بررسی شود و همینطور بررسی شود كه آیا این اقدام بر مبنای قانون بوده یا خیر؟ آیا این مجموعه تخلفاتی داشته؟ اما بررسی اجمالی نشان داده كه فعالیت این مجموعه قابل بحث است و حتما باید بررسی شود و موضوعی نیست كه با بخشایش از آن گذشت هر چند مسائل اینچنینی كه مطرح می شود حواشی برای آن ایجاد می شود.

خسارات حوادث اخیر تهران در حال محاسبه است
اعطا همینطور در مورد خسارات حوادث اخیر تهران اظهار داشت: شهرداری 707 ساختمان اداری در شهر دارد كه ساختمان مناطق، نواحی و... است و آماری كه ما از بخش مربوطه دریافت كرده ایم نشان داده است كه ساختمان های 10 ناحیه كه مربوط به پنج منطقه هستند در سطوح مختلف صدمه دیده اند اما میزان برآورد مالی در حال بررسی است و هنوز عددریالی محاسبه نشده است و در حال بررسی هستند ضمن آنكه برخی تجهیزات و ماشین آلات یك الی دو منطقه هم گرفتار خسارت شده است.
او همینطور در مورد چرایی تعیین اولویت های شهرداری با اشاره به اینكه احساس می نماییم كه اولویت های برخی معاونین با اولویت های شورا همسو نیست، اظهار داشت: ما برنامه سوم و سند بودجه مصوب داریم و باید بر مبنای آن كار كرد و شورا به این جمع بندی رسید كه اگر بر روی اولویت ها تمركز داشته باشیم می توانیم با تفاهم شهرداری، كار را پیش ببریم. البته حناچی نگرانی را مطرح نمودند كه آیا مواردی كه شورا مطرح می كند چیزی غیر از برنامه است؟ كه باید بگوییم این اولویت ها در امتداد برنامه است و اگر با شهرداری به تفاهم برسیم معاونت ها دیگر اجازه نخواهند داشت كاری غیر از آن انجام دهند.
سخنگوی شورای شهر تهران با اشاره به اینكه هنوز در مورد اولویت ها به جمع بندی نهایی نرسیدیم اظهار داشت: اما بعنوان مثال در حوزه معماری و شهرسازی به مساله مجتمع های ایستگاهی در جهت تامین منابع مالی مترو به جمع بندی رسیدیم و احیانا در 12 منطقه این مجتمع ها ایجاد می شود.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینكه چرا گزارشات مهم شهرداری به جای گزارش در صحن، در جلسه هم اندیشی مطرح می شود، اظهار داشت: من قبول دارم كه برخی گزارشات به جای آنكه به مردم داده شود به اعضای شورا عرضه می شود و ما هم در این خصوص سوال داریم و برخی دوستانمان هم انتقاد می كنند اما تلاشمان این بود كه این مورد حل و فصل شود.

سرانجام پرونده تخلفات ایرانمال، پالادیوم و برج مجاور دریاچه
اعطا در مورد برخورد سلیقه ای با تخلفات همچون ایرانمال، پالادیوم و برج مجاور دریاچه اظهار داشت: در ارتباط با ایرانمال رای كمیسیون ماده 100 صادر و جریمه نقدی هم پرداخت شده است. در مورد پالادیوم هم باید بگویم كه این پرونده هم رای قلع و قمع دارد چون كه تجاوز غیر مجاز به معبر عمومی داشته است اما در بعضی پرونده ها امكان دارد مالك برای ابطال رای كمیسیون ماده 100، به دیوان عدالت شكایت كند و این مساله فرایند اجرای حكم را به تعویق می اندازد اما در مورد برج مجاور دریاچه چیتگر كه در تیر ماه در مورد آن تذكر دادم باید بگویم این ساختمان 21 طبقه محصول مصوبه شورای معماری مناطق بوده و حالا هر دو سه هفته یك مرتبه هاشمی به شهرداری نامه می نویسد كه چرا پاسخ تذكر تیر ماه مرا در مورد برج مجاور دریاچه چیتگر نمی دهند كه البته ما در ادامه پیگیری از راه بازبینی در طرح تفصیلی اقدام خواهیم كرد.

غافلگیری شهرداری در روز برفی تهران
او همینطور در پاسخ به سوالی در مورد روز برفی تهران و عملكرد شهرداری تهران، اظهار داشت: شورا در مورد عملكرد شهرداری در روز برفی تذكر جدی به شهرداری داد و عدم آمادگی شهرداری محسوس بود و آنها غافلگیر شدند و دوستان شهرداری عدم آمادگی را به عدم انتظار بارش چنین برفی ربط دادند كه با این وجود این موضوعات قابل قبول نیست.
وی با اشاره به اینكه بررسی ها نشان داد كه قرارداد شهرداری با پیمانكاران در حوزه برف روبی بموقع منعقد نشده بود اظهار داشت: شهرداری به علت كاهش اعتبارات مناطق در فراخوان پیمانكاران برف روب به مشكل برخورده بود بگونه ای كه موفق نشده بود كه با پیمانكاران زیادی قرارداد منعقد كند و بعضی از مناطق هم كه پیمانكار داشتند بموقع مجهز نشدند. بگونه ای كه یكی از شهرداران مناطق به من اظهار داشت: سال قبل اعتبار پیمانكاران برف روب 10 میلیارد تومان بود اما امسال به جای آنكه افزایش یابد به پنج میلیارد و 800 میلیون تومان رسیده و وقتی فراخوان جذب پیمانكار دادند تعداد كمی مایل به شركت در این فراخوان شدند.
سخنگوی شورای شهر تهران با اشاره به اینكه در زمان برف روبی برخی مناطق صرفا متكی به نیروهای خود بودند اظهار داشت: اطلاع دارم كه در نوبت اولی كه فراخوان برای جذب پیمانكار برف روب داده می شود تعداد كمی موفق به انعقاد قرارداد می شوند اما این نكته را هم نادیده نگیرید كه در یكی دو روز اول ترافیك شهر تهران صرفا به دلیل برف نبود.
وی با اشاره به اینكه روز یكشنبه حناچی سرزده به جلسه هم اندیشی آمد، اظهار داشت: با پیگیری دو كمیسیون شورا حالا این اطمینان حاصل شده كه مشكلات رفع شده است و پیمانكاران فعال شده اند و امیدوارم مشكل دیگری رخ ندهد.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت باغ پرندگان و نامه نگاری مبهم شهردار منطقه به محیط زیست در مورد وضعیت پرندگان اظهار داشت: این مورد را شنیده ام اما اجازه دهید بررسی كنم و بعد در این زمینه پاسخ دهم.

مسئولیت تعیین محل برای تجمعات با شورای تامین استان است
او همینطور در مورد سرانجام تعیین مكانی برای تجمعات اظهار داشت: پس از اتفاقات دیماه 96 شورای شهر مصوبه ای در مورد تعیین محل های تجمع داشت كه این مصوبه در هیات تطبیق رد شد و در شهریور ماه سال 97 هم هیات دولت در این خصوص مصوبه ای داشت كه شهریور امسال این مورد هم به استناد اصل 27 قانون اساسی و ماده 1 قانون احزاب در دیوان عدالت اداری رد شد.
وی با اشاره به اینكه مسئولیت تعیین محل برای تجمعات و اعتراضات با شورای تامین استان است، اظهار داشت: شورای شهر می تواند در تامین مكان ها با شورای تامین همكاری كند.

سرانجام تحقیق و تفحص از روزنامه همشهری
اعطا همینطور در مورد سرانجام تحقیق و تفحص از روزنامه همشهری با اشاره به اینكه ضرورتی ندارد همه گزارش های تحقیق و تفحص به دستگاه قضا برود اظهار داشت: البته گزارش تحقیق و تفحص از همشهری پس از قرائت در صحن شورا توسط یك تیم حقوقی در حال بررسی بود كه این بررسی به اتمام رسیده است اما اینكه این كمیته حقوقی به چه نتیجه ای رسیده اند كه آیا متن به قوه قضائیه ارسال شوند یا نه؟ اطلاع دقیقی ندارم و البته انتشار برخی گزارش های تحقیق و تفحص هم برای آگاهی افكار عمومی است.
او در آخر در پاسخ به سوالی در خصوص اینكه چرا گزارش عملكرد شهرداری در سیل امسال به شورای شهر تحویل داده نشد، اظهار داشت: این گزارش به شورای شهر ارسال شده است اما در فرایند قرار گرفتن در نوبت صحن قرار دارد و امیدواریم باردیگر در دستور كار قرار گیرد.
منبع:

1398/09/05
15:24:25
5.0 / 5
4009
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین