گزارش مركز املاك

لاكچری نشین ها، موظف به پرداخت مالیات می شوند

لاكچری نشین ها، موظف به پرداخت مالیات می شوند مركز املاك: در شرایطی كه ستاندن مالیات سالانه از املاك بیشتر از 5 میلیارد تومان در چارچوب پیش نویس لایحه ای به مجلس ارسال شده است، تصحیح بعضی از ایرادات موجود بر اثرگذاری این لایحه می افزاید.به گزارش مركز املاك به نقل از مهر، بعد از كش و قوس های فراوان بین مجلس شورای اسلامی و وزارت امور اقتصاد و دارایی، پیش نویس لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم به تصویب هیئت دولت رسیده و به مجلس ارسال شد. این پیش نویش سه محور ساماندهی معافیت ها و مشوق های مالیاتی، اجرای سیستم مالیاتی بر مجموع درآمد اشخاص حقیقی و برقراری مالیات بر دارایی (شامل مالیات بر عایدی املاك، مالیات سالانه املاك و مالیات سالانه خودرو) شامل می شود.
واحدهای مسكونی با ارزش بیش از ۵ میلیارد تومان، مشمول مالیات می شوند
یكی از مهمترین نكات مطرح شده در این لایحه، ستاندن مالیات از واحدهای مسكونی با ارزش بالای ۵ میلیارد تومان تحت عنوان «مالیات سالانه املاك» یا «مالیات از واحدهای مسكونی لوكس» است.
به استناد ماده ۱۳ این پیش نویس، كلیه مالكین (اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) نسبت به جمع ارزش روز املاك مسكونی (اعم از خانه یا آپارتمان و زمین با كاربری مسكونی) خود و فرزندان صغیر تحت تكفل خود كه درانتها هرسال مجموع ارزش آنها بیش از ۵ میلیارد تومان باشد، مشمول مالیات سالانه املاك می باشند.
در همین راستا محمد حمیدزاده، كارشناس حوزه اقتصاد و مسكن در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به تأثیر مالیات بر واحدهای مسكونی لوكس عنوان كرد: «اخذ مالیات واحدهای مسكونی لوكس در طولانی مدت به وسیله جلوگیری از ساخت واحدهای مسكونی پرهزینه و مجلل به توزیع عادلانه و تمركززدایی از ثروت منجر خواهد شد. در حقیقت ستاندن این مالیات، سازندگان واحدهای مسكونی را به سمت ساخت خانه های معمولی جامعه برده و در نهایت منجر به تسهیل شرایط صاحب خانه شدن برای اقشار كم درآمد جامعه خواهد شد.»
این كارشناس حوزه اقتصاد و مسكن، در رابطه با نتایج نبود مالیات از واحدهای مسكونی لوكس در سال های گذشته اظهار داشت: «خلا وجود ستاندن مالیات از واحدهای مسكونی لوكس در گذشته، یكی از دلیلهای اصلی رشد تقاضاهای سرمایه در سال های اخیر و به تبع آن افزایش قیمت مسكن می باشد. مطابق اطلاعات به دست آمده از سرشماری های سال ۹۵، بیش از ۷۰ درصد تقاضاهای موجود در بازار مسكن شامل تقاضاهای سرمایه ای است.»
نقایص قانون ستاندن مالیات از واحدهای مسكونی لوكس، چیست؟
در شرایطی كه ستاندن مالیات از واحدهای مسكونی لوكس، ازجمله موضوعات مورد توافق بیشتر كارشناسان اقتصادیست. بر طرف كردن ایرادات وارد شده این نوع مالیات، مسیر باز توزیع عادلانه ثروت در جامعه را تسهیل خواهدنمود.
در همین خصوص، محمد عنایتی نجف آبادی، كارشناس حوزه مسكن، ضمن تحسین تصمیم دولت در خصوص ستاندن مالیات سالانه از واحدهای مسكونی لوكس، بیان كرد: «یكی از نقیصه های پیش نویس لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم در رابطه با ستاندن مالیات از واحدهای مسكونی لوكس، تعیین كف قیمت ثابت برای ستاندن این نوع مالیات است. هم اكنون این مالیات به واحدهای مسكونی بیشتر از ۵ میلیارد تومان تعلق می گیرد و باتوجه به روند افزایش قیمت مسكن در سال های گذشته بنظر می رسد ثابت بودن این نرخ، ستاندن مالیات سالانه املاك را در سال های آینده گرفتار مشكل خواهدنمود. در حقیقت ستاندن مالیات سالانه املاك می بایست، با كف قیمتی متغیر و مؤثر ستاندن شود.»
این كارشناس حوزه مسكن در بیان راهكارهای موجود برای تعیین كف قیمت متغیر و مؤثر برای ستاندن مالیات از واحدهای مسكونی لوكس، اظهار داشت: «نسبت مشخصی از میانگین قیمت واحدهای مسكونی در كشور می تواند نرخ متغیر و مؤثری در هر سال تلقی شود.»
یكی دیگر از نقایص عنوان شده برای مبحث مالیات سالانه املاك در پیش نویس لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم، مسئله نرخ ستاندن این مالیات عنوان می شود. در همین ارتباط نجف آبادی ضمن اشاره به روند تعیین نرخ ستاندن مالیات سالانه املاك لوكس، عنوان كرد: «تعیین نرخ این نوع مالیات با اثرگذاری آن در بازار مسكن كشور ارتباط مستقیم دارد. در شرایطی كه نرخ تعیین برای ستاندن مالیات مؤثر تلقی نشود، ممكنست وزارت امور اقتصادی و دارایی را با مشكلات جدی مواجه سازد. هم اكنون نرخ ستاندن مالیات سالانه املاك لوكس برمبنای ماده ۶۴ قانون مالیات های مستقیم ستاندن می شود كه امسال برابر با ۶ درصد ارزش روز خانه محاسبه می شود. بنظر می رسد اثرگذاری مثبت این مالیات در بازار مسكن نیازمند تجدید نظر در نرخ بیان شده است.»منبع:

1399/01/02
15:02:22
5.0 / 5
3741
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین