در نامه ای به دادستانی ها درخواست شد

وزیر راه وشهرسازی: مصوبه سقف اجاره بها و تمدید اجاره نامه اجرا شود

وزیر راه وشهرسازی: مصوبه سقف اجاره بها و تمدید اجاره نامه اجرا شود به گزارش مركز املاك وزیر راه و شهرسازی در نامه ای به دادستانی ها و سرپرست وزارت صنعت خواستار اجرای مصوبات ستاد ملی مبارزه با كرونا در بخش قراردادهای اجاره مسكن شد.به گزارش مرکز املاک به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی در نامه ای با مبحث مصوبات بیست و ششمین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا مورخ ۸ تیر ۹۹، به حسین مدرس خیابانی سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، دادستان کل استان ها، رؤسای دادگستری کل استان ها و رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور، ضمن تاکید بر اجرای مصوبات ستاد ملی کرونا، بر اجرایی کردن مواد ۹ و ۱۰ مصوبه در مورد تمدید قراردادهای اماکن استیجاری و الزامی شدن ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور و دریافت کد رهگیری تصریح کرد و خواهان اتخاذ تصمیم در اینباره شد.
در بند ۹ مصوبه ستاد ملی کرونا آمده است: با توجه به شرایط اقتصادی تحمیلی بر کشور ناشی از شیوع کرونا و همینطور تحریم های ظالمانه و با لحاظ لزوم پشتیبانی از اقشار صدمه پذیر، کلیه قراردادهای اجاره مربوط به املاک مسکونی استیجاری که تا تاریخ ۸ تیر ۹۹ هنوز تمدید نشده است در صورت عدم توافق بین طرفین و تمایل مستأجر تا سه ماه بعد از اعلام رسمی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی نسبت به پایان انتشار کرونا و اتمام شرایط اضطراری تمدید می شود. حداکثر افزایش اجاره بها یا مبلغ رهن برای شهر تهران تا ۲۵ درصد، کلان شهرهای دیگر (مشهد، تبریز، اصفهان، شیراز، کرج، اهواز، قم، کرمانشاه) تا ۲۰ درصد و سایر شهرهای کشور تا ۱۵ درصد خواهد بود.
این ماده شامل چهار تبصره است که در تبصره یک آن قید شده است: املاک مورد اجاره که قبلاً یا در مدت تمدید قرارداد به صورت قطعی و رسمی مورد معامله قرار گرفته باشد، مستأجر می بایست ظرف مدت دو ماه از تاریخ انتقال سند رسمی نسبت به تخلیه و تحویل آن اقدام نماید.
تبصره ۲- مستاجرینی که در دوره قرارداد اجاره بر طبق این مجوز، به تشخیص دادگاه صالح به تعهدات خود عمل نکنند و باعث تضییع حقوق موجر شوند مشمول این مصوبه نخواهند شد.
تبصره ۳- چنانچه مستأجر با افزایش مبلغ اجاره با نرخ های فوق الذکر موافقت ننماید، واحد قابل تخلیه است.
تبصره ۴- چنانچه در قرارداد اجاره مدت زمان بیشتری نسبت به این مصوبه برای انقضای قرارداد در نظر گرفته شود، مدت زمان قراردادی معتبر است.
در ماده ۱۰ مصوبه بیست و ششم ستاد ملی کرونا آمده است: در جهت رصد و نظارت بر بازار مسکن در حوزه خرید و فروش و اجاره مسکن و … در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور و دریافت کد رهگیری الزامی است.
تبصره: وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است امکان دسترسی برخط وزارت راه و شهرسازی را ظرف مدت دو هفته بعد از تصویب این بند، برقرار کند.


منبع:

5.0 / 5
2355
1399/05/01
13:37:50
این پست مرکز املاک را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین