با حضور وزیر خارجه سوئیس، معاون ظریف و شهردار تهران

نمایشگاه   یك صد سال روابط دیپلماتیك ایران و سوئیس در تهران افتتاح شد

نمایشگاه   یك صد سال روابط دیپلماتیك ایران و سوئیس در تهران افتتاح شد به گزارش مركز املاك وزیر خارجه سوئیس كه برای یك دیدار سه روزه به كشورمان سفر كرده است روز یكشنبه 16 شهریور ماه 99 با حضور در كاخ نگارستان تهران ˮنمایشگاه  یك صد سال روابط دیپلماتیك ایران و سوئیس ˮ را افتتاح نمود.


به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، در این مراسم ابتدا نیلی احمد آبادی، رئیس دانشگاه تهران ضمن خوش آمد گویی به وزیر خارجه سوئیس و هیات همراه، به سوابق همکاری و مبادلات دانشگاه تهران با دانشگاهها و مراکز علمی و فرهنگی سوئیس در سال های اخیر اشاره نمود و آمادگی دانشگاه تهران را برای توسعه روابط علمی دو کشور اظهار داشت.
سپس ایگناتسیو کاسیس، وزیر خارجه سوئیس با اشاره به بازدید از شهرهای اصفهان و تهران و تاریخ غنی و افتخار آمیز ایران اظهار داشت:: این نمایشگاه به دوستی میان ایران و سوئیس گواهی می دهد، ایران توسط دارایی های تاریخی محاصره شده است. روابط دوستانه و تجاری سال ها پیش از روابط سیاسی بوجود آمد و دوستی و تجارت دو شاخصه ای است که در همه این سال ها در روابط ما برقرار و محکم بوده است".
وزیر خارجه سوئیس با تاکید بر "تاثیر دیپلماسی و گفتگو در ارتقاء روابط کشورها" اظهار داشت: " دیپلمات ها پل هایی برای اعتماد و مفاهمه می سازند؛ خاصیتی که طی یکصد سال قبل در روابط دیپلماتیک ایران و سوئیس مدام تکرار شده است. هدف ما همیشه این بوده که منافع هر دو طرف را تقویت نماییم. طی 40 سال، ما خدمات کنسولی را حفظ نموده و پیام ها را به سرعت و به صورت قابل اعتماد منتقل نموده ایم. این اعتماد به ما توانایی می دهد تا بتوانیم در شرایط بحرانی به هم تکیه نماییم. آموزش، فرهنگ، مساعی جمیله، امداد در بلایا و حقوق بشر؛ این پنج ستون روابط صد ساله ما، نمی توانند بدون گفتمان مستمر به حیات خود ادامه دهند".
در ادامه این مراسم سید محمد کاظم سجاد پور، معاون وزیر خارجه و رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه با اشاره به وجود پنجاه میلیون سند تاریخی در مرکز اسناد وزارت امور خارجه کشورمان تصریح کرد: "بررسی اسناد تاریخی روابط ایران و سوئیس نشان دهنده سه شاخصه علاقه و جذابیت دو ملت نسبت به هم در زمینه های متنوع مانند آموزش، هنر، موسیقی و دیپلماسی است، نه تنها دیپلماسی تئوریک، بلکه دیپلماسی عملی سوئیس مانند بی طرفی و ایده های انسانی هم برای ایران جذاب بوده است، هر چند ایران مانند سوئیس طی دو جنگ جهانی اعلام بی طرفی کرد، اما از جانب قدرتهای بزرگ این بیطرفی رعایت نشد. میانجیگری و پل سازی در ابعاد مختلف شاخصه دوم روابط دو کشور است. سوئیس نه تنها در صنعت پل سازی بلکه در پل سازی دیپلماتیک با ایران همکاری داشت و پل میان ایران و آلمان برای نجات ایرانی ها ساکن در زمان اشغال فرانسه بود.
سجادپور اضافه کرد: "سومین شاخصه روابط دو کشور همکاری در موضوعات مختلف امور اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، و کمکهای انساندوستانه است و امیدواریم این روابط چند بعدی هر چه گسترده تر و عمیق تر و دوستانه تر ادامه یابد".
لازم به ذکر است "نمایشگاه یک صد سال روابط دیپلماتیک ایران و سوئیس" که اسناد و تصاویر روابط سیاسی اقتصادی و فرهنگی میان دو کشور را طی یک قرن گذشته به معرض بازدید علاقمندان گذاشته، با مشارکت مرکز اسناد وزارت امور خارجه، دانشگاه تهران و سفارت سوئیس در تهران برگزار شده است.
در این مراسم حناچی شهردار تهران و تعدادی از شخصیت های علمی، هنری، فرهنگی، ورزشی حضور داشتند.1399/06/17
12:51:03
5.0 / 5
1282
تگهای خبر: توسعه , خدمات , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین