مدیركل امور خدمات شهری شهرداری تهران خبر داد

لایروبی ۵۳۰ كیلومتر كانال و مسیل برای برف و باران در تهران

لایروبی ۵۳۰ كیلومتر كانال و مسیل برای برف و باران در تهران به گزارش مركز املاك مدیركل امور خدمات شهری شهرداری تهران با اشاره به افزایش تجهیزات و برنامه ریزی برای روزهای برفی و بارانی در تهران و لایروبی 530 كیلومتر كانال و مسیل در شهر اشاره كرد: یكی از آماده ترین سال ها را پشت سر می گذاریم.


اصغر عطایی در گفت و گو با ایسنا، در تشریح آخرین اقدامات معاونت خدمات شهری برای جلوگیری از آبگرفتگی و سیل احتمالی در شهر تهران درپی بارش های پرحجم در پاییز و زمستان امسال، اظهار داشت: بارش های پرحجمی در ابتدای سال یعنی در بهار سال ۱۳۹۹ در سطح شهر تهران داشتیم به شکلی که در بعضی استانها این میزان بارش سبب به راه افتادن سیل می شد، اما در همان مقطع کنترل های لازم انجام شد و بعد از آن زمان نیز باتوجه به اینکه بارندگی ها گل و لای خیلی از بالا دست با خود آورده بود لایروبی کانال ها و مسیل ها صورت گرفت.
وی ادامه داد: البته لایروبی کانال ها و مسیل ها هرساله انجام می شد اما باتوجه به این بارندگی ها به صورت مضاعف ۵۳۰ کیلومتر کانال و مسیل موجود، چندین بار توسط عوامل مناطق ۲۲ گانه و نواحی ۱۲۲ گانه بطور کامل لایروبی شده است؛ در حقیقت این ۵۳۰ کیلومتر چندین بار از شمالی ترین نقطه تا جنوبی ترین نقطه بطور کامل لایروبی شده است.
وی افزود: اقدام دیگری که باتوجه به بارش های پرحجم بهار انجام شد این بود که برخی نقاط بعنوان گلوگاه پس از سال ها نیازمند ترمیم عمرانی بودند که چندین نقطه اساسی بودند و این نقاط از شروع سال برای رفع ایراد در دستور کار قرار گرفتند.
بگفته وی، نقاطی همچون کانال های ابوذر در شرق تهران، پل کاروان سنگی در جنوب غربی تهران و میدان آزادی و سیل برگردان جلال ال احمد در برنامه بازسازی قرار گرفت و قسمتی از این بازسازی تا حالا به پایان رسیده و بخش دیگر هم مراحل پایانی را طی می کند.
وی اشاره کرد: برای رودخانه های شهر تهران نیز با سازمان های بیرونی شهرداری تهران هماهنگی های لازم انجام شده تا برخی نقاط که در سالهای گذشته در حریم و بستر رودخانه ساخت و ساز انجام شده بوسیله مراجع قضایی جمع آوری و تخریب صورت بگیرد تا رفع خطر صورت گیرد. همین طور در نقاطی که رودخانه از دل شهر عبور می کرد و ارتباط با شهرداری داشت با ماشین آلات سنگین رسوبات آن پاک سازی شد.
مدیرکل امور خدمات شهری شهرداری تهران در بخش دیگری از صحبت های خود به پاک سازی نهرهای فرعی در پایتخت اشاره نمود و اضافه کرد: حدود ۱۰ هزار کیلومتر نهرهای فرعی و مویرگی در سطح شهر تهران به صورت مستمر پاکسازی می شوند و در امتداد فرهنگ سازی با برخی صنوف که زباله های خودرا در اَنهار می ریختند با مراجعه همکاران ما و صحبت با آنان و ارائه توضیحات لازم به مالکین، این کار خوشبختانه به حداقل رسیده است.
وی ادامه داد: امکانات و تجهیزات را افزایش دادیم به شکلی که برای هریک از نواحی ۱۲۲ گانه شهر تهران دو دستگاه موتور پمپ آبکش قوی با آموزش هایی که توسط آتش نشانی داده شده در اختیار نواحی قرار دادیم تا اگر احیانا در جایی تجمع مختصر آب داشتیم نواحی در محل نسبت به رفع اشکال اقدام نمایند.
وی با اشاره به اینکه در بارندگی های روزهای گذشته ظرف ۴۸ ساعت بر طبق اعلام هواشناسی در یکی از ایستگاه ها ۶۰ میلی متر به صورت مستمر بارش ثبت شده است، اظهار داشت: این درحالی است که هرکجا ۳۰ میلی متر بارش در بازه زمانی یک ساعت داشته باشیم می تواند سیل به همراه داشته باشد، اما نهرها و مسیل ها از آمادگی خوبی برخوردار می باشند که حتی کوچکترین آبگرفتگی نداشتیم و تنها موارد جزئی بود که باتوجه به آمادگی ۱۰۰ درصدی همکاران ما در معاونت خدمات شهری شهرداری تهران این موارد جزئی نیز در نهرهای فرعی برطرف شد.
عطایی افزود: باتوجه به سردی هوا و پیش بینی ها در ایام آینده بارش برف خواهیم داشت، پس برای امسال تجهیزات چند برابر شده است، به طوریکه در تابستان برای موضوع برف برنامه ریزی کردیم و دستورالعمل های برخورد با سیل و برف به صورت یکپارچه تهیه و در اختیار مناطق قرار گرفت. همین طور پیمانکاران مجرب به کار گرفته شده اند و برنامه ریزی شده که ۳۰ هزار نفر عوامل کارگری فضای سبز خدمات شهری که در ایام عادی کار رفت و روب را برعهده دارند در هنگام بارش ها در اختیار عملیات برف روبی قرار بگیرند.
وی اشاره کرد: اکیپ هایی در مناطق ۲۲ گانه برای فضای سبز آماده کرده ایم که به محض سردی هوا و بارش برف کار برف تکانی درختان خصوصاً سوزنی برگ ها را داشته باشند که از این بابت فضای سبز گرفتار مشکل نشود. در سالهای نه چندان دور ماشین الات برف روب، نمک پاش و محلول پاش تعدادشان دو رقمی بود، اما امروز نزدیک به ۲۷۰ دستگاه انواع ماشین آلات برف روب در نزدیک ترین نقاط برف گیر محلات مستقر شده اند. در حقیقت در هر منطقه یک ایستگاه ستاد برف روبی اصلی داریم و به تعداد نواحی یک تا دو ایستگاه برف روبی داریم و همه محلات دارای ایستگاه برف روبی هستند.
عطایی اشاره کرد: در پنج نقطه سطح شهر تهران یعنی شمال، جنوب، شرق و غرب و مرکز نیز ایستگاه پشتیبان قرار گرفته است که ماشین آلات مکانیزه برف روب دارند و عوامل کارگری به همراه شن و ماسه نیز در این ایستگاه ها موجود است؛ بدین سان یکی از آماده ترین سال ها را پشت سر می گذاریم و امیدواریم به نحوی عمل نماییم که ضمن بهره مندی از نعمت بارش برف و باران شرایطی ایجاد نماییم که مشکلی برای شهروندان به وجود نیاید.
منبع:

1399/09/05
23:51:06
5.0 / 5
1113
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین