ارائه گزارش وزارت كشور درباره حاشیه نشینی به مقام معظم رهبری در ۵ اسفند

ارائه گزارش وزارت كشور درباره حاشیه نشینی به مقام معظم رهبری در ۵ اسفند به گزارش مرکز املاک رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهری و روستایی وزارت کشور ضمن اشاره به اینکه ۵ اسفند ماه وزارت کشور باید گزارشی در مورد حاشیه نشینی به مقام معظم رهبری عرضه نماید، اضافه کرد: این گزارش درباره معضل حاشیه نشینی است که بسیاری ازکلانشهرهای بزرگ درگیر این پدیده اجتماعی هستند.


به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، اسمعیل زیارتی در وبینار دستاوردها و توسعه همکاری بین مراکز پژوهشی شوراهای اسلامی مراکز استان ها اظهار داشت: هم اکنون ۳۳ مرکز پژوهشی در ارتباط با شهرداری ها و یا شوراهای اسلامی شهر در کشور وجود دارد که اگر بتوانیم بین این مراکز هم افزایی ایجاد نماییم تا از ظرفیت های مشترک برای پیشبرد برنامه های مدیریت شهری در کل شهرداری ها استفاده نماییم، اتفاق بزرگی در حوزه مدیریت شهری کشور روی خواهد داد.

اسمعیل زیارتی ضمن اشاره به اینکه ۵ اسفند ماه وزارت کشور باید گزارشی در مورد حاشیه نشینی به مقام معظم رهبری عرضه نماید، اضافه کرد: در این رابطه مکاتبه ای هم با شهرداران و معاونان عمرانی صورت گرفته تا با قید فوریت مطالعاتی را که دراین زمینه انجام داده اند، برای ما ارسال نمایند تا نکات کلیدی آنرا استخراج و درقالب یک گزارش منسجم به مقام معظم رهبری عرضه دهیم.

وی ضمن اشاره به پروژه ایران ۱۴۰۰ هم افزود: درسال ۱۴۰۰ که وارد قرن جدید می شویم یکسری اولویت های مطالعاتی باید از مراکز پژهشی شهرها تهیه و تدوین و در اختیار سازمان شهرداری ها و دهیاری ها قرار داده شود. در گام بعدی در نظر داریم تا اولویت های مطالعاتی شهرها را به اشتراک بگذاریم تا شهرها ازانجام مطالعات تکراری بپرهیزند.

وی بیان نمود: بعضی از مشکلات شهرها مشترک است و می توان مطالعات مشترکی در این حوزه طراحی و اجرا کرد. مشکلاتی مانند آلودگی هوا و یا مدیریت پسماند و مسائل این چنینی گاهی اوقات لازم است تا به صورت منطقه ای و بین چند شهر صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه در مراکز پژوهشی شهرها به دنبال انجام مطالعات کاربردی هستیم، خاطرنشان کرد: برای بهبود فرآیند تعریف و اجرا و انجام پروژه های مطالعاتی شیوه نامه تدوین شده است که به زودی ابلاغ می شود. همینطور لازم است تا تمام پروژه های مطالعاتی شهرها و کلانشهرهای کشور در سامانه ای مانند پژوهشیار شهرداری تهران و یا سامانه ای که شهرداری مشهد راه اندازی کرده است به ثبت برسد تا به سادگی قابل دسترسی و استفاده باشد.

محمد حسین بوچانی رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران هم اظهار داشت: در شرایط کنونی که پاندمی کرونا عمده کارکرد و عملکرد حوزه های اجرایی، عمرانی، شهر را مختل کرده است، یکی از راهکارهای بازگرداندن شهرها به شرایط اولیه و تداوم فعالیت ها؛ به اشتراک گذاری تجاربی است که شهرها در مقابله با این بیماری به دست آورده اند. با عنایت به این که در سال آینده کشور وارد قرن جدید می شود، لازم است تا تحولات یکصد سال گذشته شهرها در حوزه های مختلف مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد.

وی افزود: کرونا به ما نشان داد در اداره شهرها هر چند دستاوردهای بزرگی داشته ایم اما برای برون رفت از این بحران فراگیر چاره ای جز تحقیق و خردورزی بیشتر نداریم. شهرداری بعنوان مردمی ترین نهاد اجرایی که خدمات آن از مبارزه با حیوانات موذی تا خردورزی برای افزایش مهارت های اجتماعی و دانش شهروندان را شامل می شود، لازم است با این سطح از عرضه خدمات خویش را در شرایط بحرانی اداره کند.

بوچانی در ادامه ضمن اشاره به بازگرداندن لایحه سهم شهرداری ها از مالیات بر ارزش افزوده توسط شورای نگهبان به مجلس شورای اسلامی تاکید کرد و اظهار داشت: در شرایط کنونی اتفاقاتی در سطح ملی در مجلس شورای اسلامی در حال شکل گیری است که ضرورت انجام امر پژوهش را در این رابطه نشان داده است. هم اکنون لایحه بررسی مالیات بر ارزش افزوده که تصویب و تأیید آن به افزایش درآمد شهرداری ها و مدیریت های شهری منجر می شود، توسط شورای نگهبان به مجلس بازگردانده شده تا ایرادات آن برطرف شود. در این میان همکاری شوراهای اسلامی شهر و مراکز پژوهشی آنها با نمایندگان مجلس می تواند در نهایت منجر به اتفاق تاثیرگذاری در حوزه درآمدهای پایدار در شهرداری ها شود.

وی در ادامه ضمن اشاره به پروژه ایران ۱۴۰۰ اظهار داشت: در انتها قرن قرار داریم و در سال آینده وارد قرن جدید می شویم. بررسی و اسکن صد سال قبل شهر تهران دیدگاه های جالبی را به ما می دهد که از منظر پژوهشی بسیار اثرگذار است. بنابراین میخواهم تمام مدیران پژوهشی مدیریت های شهری و همکاران وزارت کشور همکاری لازم را در این حوزه داشته باشند. هم اکنون نزدیک به ۱۶عنوان مطالعاتی در مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران در دستور کار قرار گرفته است و اگر در چند ماه باقی مانده این مطالعات به سرانجام برسد سیمای تمام نمای شهر را در طول یک قرن اخیر به ما نشان داده است.

براساس گزارش روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، بوچانی با تکیه بر اینکه نباید پروژه ایران ۱۴۰۰ را با محوریت شهرهای خوب ازدستور کار خارج نماییم، افزود: ایران ۱۴۰۰ دستمایه خوبی است تا تحولات در شهرها به دقت مورد توجه قرار گیرد.
منبع:

1399/10/25
13:32:50
0.0 / 5
904
تگهای خبر: استان , توسعه , خدمات , روستا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین