با رای نمایندگان؛

وزارت نفت مكلف به تأمین قیر مجانی در 6 ماه اول سال شد

وزارت نفت مكلف به تأمین قیر مجانی در 6 ماه اول سال شد نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه ای وزارت نفت را مکلف به تأمین قیر مجانی برای آسفالت راه های روستایی در شش ماهه اول سال کردند.به گزارش مرکز املاک به نقل از مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس طرح استفساریه بند (ز)تبصره (۱) قانون بودجه ۱۴۰۰ کل کشور را تصویب کردند.
در این استفساریه آمده است؛ با عنایت به مفاد بند (ز) تبصره(۱) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور آیا وزارت نفت مکلف است در شش ماهه نخست سال نسبت به اختصاص منابع در ارتباط با تأمین ماده اولیه قیر(وی بی) به پالایشگاه ها از محل عواید حاصل از جزء(۲) بند(ب) این تبصره به نسبت وصول آن، اقدام کند؟ پاسخ: بلی، وزارت نفت می تواند در شش ماهه نخست سال هم نسبت به اختصاص منابع در ارتباط با تأمین ماده اولیه قیر(وی بی) به پالایشگاه ها از محل عواید حاصل از جزء(۲) بند(ب) این تبصره به نسبت وصول آن، اقدام نماید.
در ادامه جلسه، محمدمهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در توضیح این استفساریه، اظهار داشت: در قانون بودجه ۱۴۰۰ مبحث تأمین مواد اولیه قیر برای مصارفی نظیر راه های روستایی در مجلس مطرح و به این شکل تصویب گردید که از درآمد مازاد نفت مطابق با بند (ز)تبصره (۱) قانون بودجه ۱۴۰۰ کل کشور قیر مذکور، تأمین شود؛ به این معنا که مبلغ یکصد و پنجاه هزار میلیارد (۱۵۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال از محل جزء (۲) بند (ب) این تبصره مواد اولیه قیر وی. بی (وکیوم باتوم)، نفت خام را به صورت ماهانه در اختیار پالایشگاه ها و پتروشیمی ها قرار دهد و مقادیر مصرف را هم کاملا مشخص کرده است.
وی افزود: برپایه این ماده باید از مازاد درآمد نفتی این کار صورت گیرد و طبیعتا وزارت نفت بعنوان مجری باید تمام درآمد حاصل از فروش نفت خویش را در طول سال تأمین کند و سپس نسبت به تأمین مواد اولیه قیر اقدام نماید که بسیار زمان بر بوده و عملا در نیمه دوم سال امکان عملیاتی شدن مصارف مشخص شده به علت بارندگی و سردی هوا وجود ندارد.
مفتح خاطرنشان کرد: بنابراین کمیسیون این مورد را این چنین مطرح می کند که کل درآمد نفت در طول ۱۲ ماه را به ۱۲ قسمت تقسیم کرده و هر ماه هنگامی که درآمد حاصل از فروش نفت تأمین شد، درآمدهای پس از آن بعنوان مازاد بر بودجه تلقی شده و می توانیم قیر موردنیاز را تأمین نماییم.
پس از تصویب این طرح، محمدباقر قالیباف تصریح کرد که دولت در تنظیم آئین نامه آن دقت لازم را به خرج دهد تا این کار پیش از سرد شدن هوا پیش برود.منبع:

1400/04/09
18:51:27
0.0 / 5
326
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین