سقوط جمعیت در ایران سقوط آزاد است

سقوط جمعیت در ایران سقوط آزاد است به گزارش مرکز املاک قم مسئول ستاد راهبردی جمعیت حوزه های علمیه اظهار داشت: مراکز علمی بیان می کنند که سقوط جمعیت در ایران سقوط آزاد است و دشمنان از این امر خوشحال هستند و نشانه هایی وجود دارد که دشمنان ما به صورت حساب شده این کاهش و پیری جمعیت را به واسطه دشمنی که با انقلاب دارند پیگیری می کنند.


حجت الاسلام والمسلمین محمدناصر سقای بی ریا، مسئول ستاد راهبردی جمعیت حوزه های علمیه، در گفتگو با ایسنا بابیان این که حدود یک سال است که این ستاد تشکیل شده است، اظهار داشت: در حوزه های علمیه ستادهای راهبر گوناگونی وجود دارد که فلسفه وجودی آنها فعالیتهای اجتماعی حوزه در کشور است.
وی افزود: فعالیت برای اهالی حوزه و فعالیتهایی که حوزه های علمیه می تواند در مساله جمعیت انجام بدهند از مسئولیت های ستاد راهبردی جمعیت حوزه های علمیه است که بیشتر هم جنبه مطالبه گری، فرهنگی سازی و گشود گره های ذهنی را دارد.
وی ضمن اشاره به این که این ستاد باهدف پیگیری سیاست هایی که رهبر معظم انقلاب ابلاغ نمودند؛ تشکیل شده است، اظهار نمود: زیرمجموعه های ستاد، زیرمجموعه های حوزه هستند مانند معاونت های حوزه، برخی سازمان هایی که فعالیتهای حوزوی دارند و یا مسئولیت هایی در حوزه جمعیت دارند مانند بخش خانواده و زنان شورایعالی انقلاب فرهنگی، سازمان تبلیغات، جامعه الزهرا، حوزه های علمیه خواهران و برادران، دفتر تبلیغات اسلامی، صداوسیما که از اعضای حقوقی این ستاد هم هستند.
وی بابیان این که از سال قبل درصدد تدوین راهبردهای فعالیتهای ستاد بودیم، اظهار داشت: در این خصوص جلسات هفتگی شکل گرفت و مسائل به صورت علمی مورد پیگیری قرار|گرفت و با افراد مختلفی که در زمینه های متعدد جمعیت فعالیت داشتند گفت وگوهایی عمیق انجام و راهبردها و سیاست های آنها جمع بندی شد و تلاش شد این جمع بندی در برنامه های پنج ساله تدوین شود.
حجت الاسلام والمسلمین سقای بی ریا اضافه کرد: در ضمن این فعالیت ها، قانون جوانی جمعیت در مجلس عنوان شد که در آنجا هم فعال بودیم و نقش آفرینی کردیم و در جنبه های حوزوی مساله مشورت دادیم.
وی ضمن اشاره به این که وظایف و مطالبات خویش را بر مبنای بندهای قانون جوانی جمعیت که مخاطب آن حوزه های علمیه بودند، هماهنگ کردیم، اظهار نمود: یکی از موفقیت ها ما این است که اعضای حقیقی و حقوقی ستاد موفق شدند که همدلی و هماهنگی خوبی بین خودشان به وجود آورند.
مسئول ستاد راهبردی جمعیت حوزه های علمیه در ارتباط با بعضی از ظرفیت ها و کارهایی که انجام شده است، اظهار داشت: همچون کارهایی که به کمک بخش مردمی جمعیت از سال قبل آغاز شد تبدیل روز جمعیت به هفته جمعیت و انتخاب شعار برای روزهای آن بود.
وی اظهار داشت: هفته گذشته جلسه ای با مدیر حوزه های علمیه داشتیم که در آن گزارش یک ساله عرضه شد و ایشان هم کارهای انجام شده را تائید کردند و فصل های جدیدی را برای فعالیت ستاد پیشنهاد کردند که ظرفیت ستاد را چندین برابر بالا می برد.
پیری جمعیت ایران حقیقت دارد؟
حجت الاسلام والمسلمین سقای بی ریا اظهار داشت: مراکز علمی بیان می کنند که سقوط جمعیت در ایران سقوط آزاد است و دشمنان از این امر خوشحال هستند و نشانه هایی وجود دارد که دشمنان ما به صورت حساب شده این کاهش و پیری جمعیت را به واسطه دشمنی که با انقلاب دارند پیگیری می کنند.
وی افزود: بعضی از سیاست مداران آمریکایی ابراز کردند کاری به ایران نداشته باشید و مذاکرات را ادامه دهید؛ چونکه ایران به علت این که گرفتار پیری جمعیت می شود، خودش درهم می شکند.
مسئول ستاد راهبردی جمعیت حوزه های علمیه اضافه کرد: کارشناسانی که تخصص دارند بیان می کنند که ما فرصت زیادی نداریم و اگر تا پنج سال آینده مشکل را حل نماییم در چاله پیری جمعیت گرفتار می شویم و روندی شروع می شود که در انتها چهل سال به پیری جمعیت می رسیم.
وی افزود: درست است که این امر طول می کشد اما اگر علاج نشود و جلوی این روند کاهشی گرفته نشود به سرازیری می رسیم که نمی توانیم جلوی آنرا بگیریم و هم اکنون باید جبران نماییم و نسل های بعدی بیایند و ادامه دار بشود تا جوانی جمعیت حفظ شود.
حجت الاسلام والمسلمین سقای بی ریا بیان نمود: در کشور برخی دگراندیش هستند و یا توجه ندارند که این اظهارات را بیان می کنند؛ چونکه کسانی که علم جمعیت را می دانند اخطار داده اند و همان گونه که رهبر معظم انقلاب جدی گرفته اند ما هم باید جدی بگیریم.
وی اظهار نمود: در دهه ۶۰ رشد جمعیتی داشتیم و به ازای هر مادر ۵ فرزند وجود داشت و قرار بود در برنامه ای این رقم به چهار فرزند به ازای هر مادر برسد که در اوایل دهه هفتاد هم به این آمار رسیدیم اما این روند کاهشی همچنان ادامه دار شد و الان به ۱.۶ رسیدیم و کاهش چند برابری داشتیم.
مسئول ستاد راهبردی جمعیت حوزه های علمیه ضمن اشاره به این که دو فرزند به ازای هر مادر طرح جایگزینی است، اظهار داشت: اگر بخواهیم به حدی برسیم که جلوی خطر را بگیرد باید به آمار ۲.۱ و ۲.۲ برسیم.
وی با تکیه بر این که جابجا کردن این ارقام خیلی سخت است، اظهار نمود: باید برنامه های گسترده باشد و همه مردم باید همدلی، فداکاری و سرمایه گذاری کنند تا به این هدف برسیم.
آیا قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت ممنوعیت و اجبار به همراه دارد؟
حجت الاسلام والمسلمین سقای بی ریا اظهار داشت: در گذشته برخی تسهیلات برای پیشگیری از حاملگی ایجاد و مجانی و یا به وفور توزیع می شد که باید این برنامه کاهشی متوقف می شد.
وی ضمن اشاره به این که چندین برابر پیک کرونا سقط جنین داریم که به بهانه های مختلف مانند بهداشتی و یا به صورت غیرقانونی انجام می شود، افزود: ممنوعیت سقط جنین در خیلی از کشورهای جهان وجود دارد و این امر در قانون ما هم وجود داشت اما در روش اجرای آن مشکل داشتیم.
مسئول ستاد راهبردی جمعیت حوزه های علمیه بابیان این که فرایند غربالگری سبب سقط می شود، اظهار نمود: بر مبنای این که غربالگری را برای همه رایج کردند سقط آمارش بالا رفت در حالیکه در هیچ جای دنیا این گونه نیست و غربالگری منحصر به موارد خاص، با تشخیص و ارجاع انجام می شود.
وی ضمن اشاره به این که این قانون به معنای این نیست که با بگیر و ببند می خواهیم کار را اصلاح نماییم، بیان نمود: قائل هستیم که باید مسائل را توضیح بدهیم تا خود مردم به فرزندآوری روی بیاورند.
حجت الاسلام والمسلمین سقای بی ریا با اشاره به اینکه قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت هفتاد ماده و بیشتر از ۲۰۰ بند دارد، اظهار داشت: بند آن های در ارتباط با جلوگیری و بگیر و ببند نیست و بلکه با تسهیل ازدواج و ایجاد تسهیلات برای فرزند آوری و کاهش مشکلاتی که بر سر راه مردم وجود دارد به دنبال تشویق مردم برای فرزندآوری است.
وی افزود: وقتی در شرایطی قرار داریم که کشور به افزایش جمعیت نیاز دارد این کار مقدس خواهد بود مردم باید بعنوان وظیفه ملی و دینی بپذیرند مانند این که فردی که در جنگ تحمیلی و دفاع مقدس که همه سرمایه های زندگی اش را می گذارد و مال، جان و فرزندش را می دهد.
مسئول ستاد راهبردی جمعیت حوزه های علمیه بیان نمود: سهم مادران در این جهاد مقدس بیشتر است؛ چونکه بارداری، شیردهی، حضانت و... کار سختی است و کسانی که مبادرت به فرزندآوری می کنند باید از آنها بعنوان قهرمان ملی تقدیر شود.
وی ضمن اشاره به این که فرزندآوری در این شرایط بحرانی یک وظیفه ملی است، افزود: باید درک نماییم که کشور به فرزندآوری نیاز دارد و هرکسی که انجام بدهد در پیشگاه خداوند و مردم فضیلت بالایی دارد.
حجت الاسلام والمسلمین سقای بی ریا اظهارکرد: هر بار شیردادن به فرزند، ثواب آزاد کردن چندین بنده را دارد همینطور کسی که در حین وضع حمل از دنیا برود ثواب شهید در راه خدا دارد و این ها مشوق ما برای اقدام است.
منبع:

1401/02/30
14:48:14
0.0 / 5
164
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین