گزارش مركز املاك؛

وام ودیعه فعلا به 3 هزار مستأجر رسید

وام ودیعه فعلا به 3 هزار مستأجر رسید بررسی های میدانی از وام ودیعه مسکن حاکی می باشد ضریب نفوذ این تسهیلات بسیار پایین بوده و تنها ۳ هزار مستأجر توانسته اند تا کنون این تسهیلات را دریافت کنند؛ چند بانک هم متقاضی جدید نمی پذیرند.به گزارش مرکز املاک به نقل از مهر، بررسی های میدانی از بانکها حاکی می باشد چند بانک دولتی فعلا از پذیرش متقاضی جدید وام ودیعه مسکن سر باز زده و سقف اعتبار آنها در پرداخت این تسهیلات به اتمام رسیده است.
تا کنون ۳ هزار نفر وام ودیعه مسکن گرفته اند
این در حالی است که به قول یک منبع مطلع در وزارت راه و شهرسازی تا کنون تنها به ۳ هزار نفر وام ودیعه پرداخت شده است.
پیش از این پیشبینی حاکی از اعطای تسهیلات ودیعه مسکن به ۷۰۰ هزار نفر تا سقف ۴۰ هزار میلیارد تومان بود.
نرخ سود ۱۳ درصد وام ودیعه منتفی شد / ‬همان ۱۸ درصد قبلی
همچنین این تسهیلات که بنا بر اعلام رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی قرار بود با نرخ سود یارانه ای ۱۳ درصد (۵ درصد کمتر از نرخ سود تسهیلات مصوب شورای پول و اعتبار) پرداخت گردد، با مخالفت برخی نهادهای تصمیم گیر در حوزه اقتصاد کلان کشور، با همان نرخ سود ۱۸ درصد به مستأجران متقاضی پرداخت می شود.
بررسی های میدانی از شعب بانکها هم حاکی می باشد هم اکنون قراردادهای وام ودیعه مسکن با نرخ سود ۱۸ درصد با مستأجر به امضا می رسد.
مبلغ اقساط: ماهی ۲.۵ میلیون تومان
رقم اقساط وام ۱۰۰ میلیون تومانی ودیعه مسکن برای تهرانی ها با نرخ سود ۱۸ درصد و بازپرداخت ۵ ساله، ۲ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان است. این تسهیلات برای کلان شهرها ۷۰ و سایر شهرها ۴۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.
سهمیه هر بانک هم بر مبنای مصوبه شورای پول و اعتبار تعیین شده ولی برخی بانکها خصوصاً دولتی ها علیرغم تعیین سقف های چند هزار میلیارد تومانی، از پذیرش مستأجر جدید خودداری می کنند.


همچنین با وجود آنکه سهمیه چند بانک عامل اعطای تسهیلات ودیعه مسکن از جانب بانک مرکزی ابلاغ گردیده، اما خبری از اسامی آنها در سامانه وام ودیعه مسکن وزارت راه و شهرسازی نیست.
بانک هایی که از پرداخت وام ودیعه عقب نشینی کردند
به عنوان مثال بانک گردشگری با سهمیه ۱۳۰ میلیارد تومانی، پست بانک با سهمیه ۲۶۰ میلیارد تومانی، خاورمیانه با سهمیه ۴۳۰ میلیارد تومانی و مؤسسه اعتباری ملل با سهمیه ۲۱۰ میلیارد تومانی در سامانه وام ودیعه مسکن وزارت راه و شهرسازی قرار ندارند.
طبق دستورالعملی که بانک مرکزی برای بانکهای عامل وام ودیعه تدوین و به آنها ابلاغ کرده، منابع این تسهیلات از محل قانون جهش تولید مسکن می باشد.
اما به صورت مثال در سامانه وام ودیعه مسکن وزارت راه و شهرسازی امکان انتخاب بانک غیر دولتی اقتصاد نوین فراهم شده اما تنها یک شعبه آن در سامانه مذکور پرداخت تسهیلات دارد؛ با پیگیری های خبرنگار مهر از بانک مذکور، حتی همان شعبه هم تا کنون حتی یک مورد پرداخت وام ودیعه مسکن نداشته؛ شنیده ها حاکی می باشد که دستورالعمل پرداخت این تسهیلات از جانب هیئت مدیره بانک مذکور تا کنون نه تدوین شده و نه به شعب آن ابلاغ گردیده است.

اسامی بانک هایی که پذیرش جدید وام ودیعه ندارند
بانک دولتی مسکن هم در این تسهیلات سهمیه ۷ هزار میلیارد تومانی دارد اما امکان انتخاب این بانک برای متقاضیان نیست.

بانک های ملی با سهمیه ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی، آینده با سهمیه ۴۶۰ میلیارد تومانی و سپه با سهمیه ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومانی از دیگر بانکهای دولتی یا غیر دولتی هستند که در سامانه وام ودیعه وزارت راه و شهرسازی از پذیرش متقاضی جدید می کنند.
اعتبار ۴۰ هزار میلیارد تومانی به این زودی تمام شد؟
این در حالی است که سقف اعتبار در نظر گرفته شده برای این تسهیلات ۴۰ هزار میلیارد تومان و تعداد مستأجران مشمول آن ۷۰۰ هزار نفر هستند. اما اگر همه ۳ هزار نفری که تا کنون وام ودیعه مسکن گرفته اند هم ۱۰۰ میلیون تومان دریافت کرده باشند، مجموعاً به ۳۰۰ میلیارد تومان می رسد که اختلاف فراوانی با ۴۰ هزار میلیارد تومان دارد. حتی اگر تعداد وام گیرندگان به ۱۰ هزار مستأجری که وام ۱۰۰ میلیون تومانی گرفته اند هم برسد باز هم مجموع آن هزار میلیارد تومان می شود که یک چهلم سقف اعتبار در نظر گرفته شده معادل ۲.۵ درصد آن است و ۹۷.۵ درصد اعتبار وام ودیعه باقی مانده است.
مشکل ضمانت حل می شود؟
یکی از مشکلات اصلی متقاضیان هم تأمین وثایق یا ضمانت های درخواستی بانک هاست.
یک مستأجر ساکن تهران به خبرنگار مهر اظهار داشت: بانکها برای پرداخت وام ودیعه مسکن، علاوه بر گواهی کسر از حقوق، ۲ ضامن معتبر برای وام ۱۰۰ میلیون تومانی از متقاضی درخواست می کنند.
همچنین برخی بانکهای دولتی حاضر به پذیرش ضمانت کارمند بخش غیر دولتی یا کارمند بخش دولتی اما غیر رسمی نیستند. برخی بانکها هم از پذیرش ضامن بازنشسته یا بالای ۷۰ سال امتناع می کنند.
شنیده ها حاکی می باشد مقرر است در جلسه این هفته هیئت دولت، بانکها ملزم به پذیرش ضامن غیر رسمی یا غیر دولتی شده و حتی می توانند از مستأجر، گواهی دریافت یارانه معیشتی ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومانی بعنوان وثیقه بازپرداخت این تسهیلات خصوصاً تسهیلات ۴۰ میلیون تومانی که اقساط به مراتب کمتری از وام ۱۰۰ میلیون تومانی مستأجران تهرانی دارد، دریافت کنند.


منبع:

1401/04/23
13:47:23
0.0 / 5
202
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین