گزارش مركز املاك؛

بی اثربودن وام ودیعه بر بازاراجاره بها

بی اثربودن وام ودیعه بر بازاراجاره بها به گزارش مرکز املاک، مجلس شورای اسلامی به تازگی با افزایش وام ودیعه مسکن موافقت کرد؛ بدین سان سقف وام ودیعه مسکن در شهر تهران به ۲۰۰ میلیون تومان رسید.به گزارش مرکز املاک به نقل از مهر، همین چند روز قبل بود که سرپرست دفتر اقتصاد مسکن از محدودیت منابع بانکها برای تأمین مالی وام ودیعه مسکن خبرداده بود؛ اما حالا نمایندگان مجلس با افزایش مبلغ وام ودیعه مسکن موافقت نموده اند.
بر این اساس بانک مرکزی موظف شده است در صورت تصویب شورایعالی مسکن، از راه بانکهای عامل پرداخت وام ودیعه مسکن مستأجران ۱۴۰۲ با تعیین وزارت راه و شهرسازی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را آغاز کند. سقف جدید تسهیلات ودیعه مسکن طبق این مصوبه در تهران ۲۰۰، مراکز استان ها ۱۵۰ و سایر شهرها ۱۰۰ میلیون تومان خواهد بود.
از سوی دیگر امروز نماینده مردم تبریز در مجلس پیشنهاد اعطای وام ودیعه مسکن تا سقف ۴۰ میلیون تومان را برای روستاییان داد که با موافقت دولت و مخالفت کمیسیون عمران مجلس روبرو بود اما در نهایت به تصویب نمایندگان رسید.
کمبود منابع مالی بانک ها
اخیراً سرپرست دفتر اقتصاد مسکن در مورد افزایش مبلغ وام ودیعه مسکن مستأجران بیان کرده بود که به علت محدودیت فعلی منابع بانک ها، هم اکنون برنامه ای برای افزایش وام ودیعه مستأجران ۱۴۰۲ وجود ندارد.
تا کنون هم با وجود تصویب این طرح هیچ منبع مشخصی برای تأمین مالی آن اعلام نشده است و به نظر می رسد افزایش مبلغ وام امکان دارد در مراحل بعدی با مانع جدی کمبود اعتبار مواجه شود.
وام ودیعه بی تاثیر است
علیرضا مهدی زاده، کارشناس مسکن درمورد تاثیر افزایش وام ودیعه بر بازار اجاره بها به مهر اظهار داشت: این افزایش وام ودیعه سبب نمی شود قدرت خرید مردم افزایش پیدا کند و بازار مسکن هم از ساخص های خاص پیروی می کند و در دراز مدت از افزایش ۲۰ درصدی به ۴۰ درصدی رسیده است از طرفی کسی که ملکی را خریداری نموده تا هزینه استهلاک ساختمان درنیاید که اجاره نمی دهد.
وی در ادامه اضافه کرد: اجاره بهای پایین برای صاحبخانه ارزشی دارد ازاین رو ملک در بازار عرضه نمی شود و این با افزایش رو به رو است با افزایش وام ودیعه هیچ اتفاقی در بازار اجاره بها رخ نخواهد داد.
این کارشناس مسکن در انتها راهکار به تعادل رسیدن بازار مسکن را این گونه بیان نمود: گسترش افقی و ساخت خانه های یک و دو طبقه می تواند سبب شود قیمت خانه کاهش پیدا کند و این عرضه است که سبب به تعادل رسیدن است و در غیر این صورت بازار را غیر شفاف می کندو قراردادهای زیر زمینی را هم بالا می برد تنها راهکار شفافیت در بازار مسکن احتیاج به ساخت و ساز افقی است.
افزایش تورم در بازار اجاره بها
فرشید ایلاتی، کارشناس بازار مسکن درمورد تاثیر افزایش وام ودیعه بر بازار اجاره بها به مهر اظهار داشت: وام ودیعه چند سالی است که به مستأجران داده می شود اما یک سیاست ناکارآمدی است که هر ساله دولت آنرا تکرار می کند چرا ایم افزایش وام ودیعه سبب انتظارات تورمی است، این وام ودیعه عملکرد معکوس بر بازار اجاره بها دارد.
وی در ادامه اضافه کرد: این منابع ۴۰ هزار میلیارد تومانی وام ودیعه را میتوان بر ساخت وساز گذاشته شود و این پول می تواند روند ساخت و ساز را افزای دهد و این افزایش ساخت و ساز است که می تواند بازار اجاره بها را به تعادل برساند.
این کارشناس مسکن در انتها بیان نمود: وام ودیعه از طرفی مشخص نیست به چه کسانی تعلق می گیرد و زیر ساخت های اطلاعاتی دقیقی هم در این خصوص وجود ندارد و این تکرار یک طرح شکست خورده است.
به گزارش مرکز املاک به نقل از مهر، چندی پیش نمایندگان مجلس اعلام نمودند که وام ودیعه به ۲۰۰ میلیون تومان رسیده است وامی که به دست مستأجران واقعی شاید هیچ گاه نرسد و مشکل اصلی افزایش وام ودیعه اینست که بازار اجاره بها را به جای تعادل برهم می زند و افزایش اجاره بها را به همراه دارد.

1402/03/17
09:28:45
0.0 / 5
263
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین