بهانه ای به نام قطعنامه!

بهانه ای به نام قطعنامه! مرکز املاک: مرکز املاک: برخی فعالان بازارهای مالی که هر از گاهی دنبال سوژه ای برای ایجاد التهاب هستند، از چند روز قبل بهانه جدیدی دست و پا کرده اند تا شاید بتوانند یک دفعه دیگر از مردم نوسان گیری کنند.


به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، ظاهرا مقرر است چند کشور تروئیکای اروپایی در جلسه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعنامه ای مقابل ایران به بهانه عدم همکاری در حوزه هسته ای پیشنهاد کنند.
دلالان به ویژه در بازار ارز که ماه ها است از ثبات بازار ارز سرخورده شده اند، درحال القای این مساله هستند با تصویب این قطعنامه، اقتصاد ایران کن فیکون می شود. حال آن که اقتصاد ایران به ویژه در ۹ ماه گذشته بحران هایی را پشت سر گذاشته که یک بیانیه سیاسی در مقابل آنها شوخی شمرده می شود.
طوفان الاقصی، حمله تروریستی کرمان و پاسخ موشکی ایران به تروریست ها در سه کشور منطقه، حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق و پاسخ بی سابقه ایران به اسرائیل و بتازگی شهادت رییس جمهور همچون مهم ترین تحولات داخلی، منطقه ای و بین المللی در کمتر از یک سال اخیر بوده اند که هیجانات اقتصادی آنها در بازارهای مالی خیلی زود تخلیه شد و همه چیز به روال عادی بازگشت.
بنظر می رسد اقتصاد ایران هوشمندتر از قبل شده و با سرعت بیشتری، پشت پرده جوسازی های رسانه ای را تشخیص داده و خنثی می کند. بدین سبب همانطور که هیجانات بازار غیررسمی ارز بعد از هر تنشی، به سرعت تخلیه شد، این دفعه هم اتفاق خاصی نخواهد افتاد.

هدف انتخاباتی؟
البته قابل پیش بینی بود که در آستانه انتخابات ویژه ریاست جمهوری در ایران، غربی ها بخواهند از این طریق بر بازار و به تبع آن بر گفتمان کاندیداها اثر بگذارند. آنها در ایام پیش رو تا انتخابات حتما تلاش خواهند کرد با صدور بیانیه های سیاسی و افزایش نمادین تحریم ها و کارهایی از این دست برای جلب توجه افکار عمومی، به زعم خود مسیر انتخابات را بجای مطالبه از کاندیداها برای ارائه برنامه های کاربردی بمنظور اداره کشور و حل مسائلی چون نقدینگی و تورم، به سمت مطالبه برای مذاکره با غربی ها منحرف کنند.
کشور مدت زیادی است از دوگانه مذاکره- تحریم و بازی های سیاسی با ابزار بیانیه و قطعنامه عبور کرده است. دولت سیزدهم اثبات کرد که می توان همزمان با پیگیری مذاکرات سیاسی برای رفع تحریم، امور را به شکلی پیش برد که حتی با وجود ادامه تحریم، در اداره کشور خللی پیش نیاید. بااینکه باید برای رفع تحریم نیز کوشش کرد و دولت هیچ وقت میز مذاکره را ترک نکرده است.

عبور از تحریم در جهان چندقطبی
بازگشت صادرات نفت ایران به دوران برجام آن هم با وجود افزایش تحریم ها، بزرگترین گواه برای خنثی سازی تحریم است.
دنیا درحال عبور از نظم تک قطبی و حرکت به سمت نظام چند قطبی است و در ساختار جدید، تحریم چندان معنایی نخواهد داشت.
خیزش بریکس و شانگهای با اهمیت ترین نشانه های این تغییر روند هستند که ایران با عضویت در آنها، نشان داده یک بازیگر فرامنطقه ای است که به آسانی قابل تحریم نیست.
از طرفی، تجربه کشورها نشان میدهد که تحریم نبودن تضمین کننده موفقیت یک کشور نخواهد بود. در همسایگی ما ترکیه قرار دارد که نه فقط محدودیت های تحریمی ایران را ندارد، که عضو پیمان نظامی مشترک با غربی ها (ناتو) است ولی با اینحال نرخ تورم این کشور که طی دو سال اخیر تا ۹۰ درصد بالا رفته بود، بعد از یک دوره کاهش، باردیگر افزایشی شده و الان به ۷۵ درصد رسیده است.
بدین سبب باید همزمان با مذاکره برای رفع تحریم، کوشش برای خنثی سازی تحریم نیز صورت بگیرد. در این راه، برخی رفتارهای سیاسی تحریک آمیز همچون صدور بیانیه و قطعنامه از طرف غربی ها حتما دنبال می شود که با هوشیاری مسئولان و فعالان اقتصادی قابل مدیریت است.
منبع:

1403/03/16
13:24:25
0.0 / 5
145
تگهای خبر: ابزار , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین