آخوندی خبر داد؛

بازار مسكن های ۵۰ تا ۷۰ متری

بازار مسكن های ۵۰ تا ۷۰ متری به گزارش مركز املاك وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت با توجه به كاهش بعد خانوار از پنج به ۳.۲ نفر عمده تقاضای بازار مسكن به سمت واحدهای ۵۰ تا ۷۰ متری تغییر نموده است.به گزارش مركز املاك به نقل از مهر، عباس آخوندی در مراسم افتتاح مركز توسعه كارآفرینی با بیان اینكه باید به این نتیجه برسیم كه بر اساس اتفاقات دنیا، فناوری های مدرن جای فناوری های سنتی را گرفته است، افزود: باید بر اساس این فناوری های نوین از بازارهای داخلی عبور كرده و به بازارهای بین المللی نگاه كنیم.
وی با بیان اینكه در بخش مسكن بعد خانوار از پنج نفر به ۳.۲ نفر كاهش یافته است، گفت: در نتیجه این تغییر روند جمعیتی تقاضا از مسكن لوكس و بزرگ مقیاس به خانه های ۵۰ تا ۷۰ متری تغییر كرده است. بنابراین سیاستگذاری بخش مسكن باید به سمت تقاضای واقعی بازار حركت كند.
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: وقتی می گوییم، می خواهیم مسئله ۱۱ میلیون حاشیه نشین را حل كنیم با آنچه بگوییم می خواهیم مسكن مهر بسازیم تفاوت زیادی دارد. وقتی قرار است مسائل باف حاشیه ای حل شود یعنی می خواهیم با ۱۱ میلیون یا چهار میلیون خانوارگفتگو كنیم.
آخوندی در بخش دیگری از اظهارات خود به مشكلات حمل و نقل اشاره و تصریح كرد: در حوزه حمل و نقل بین المللی ایران عضو تعداد زیادی از موافقت نامه ها و پروژه های بین المللی است اما راندمان آنها در عمل پایین است. علت آن عدم وجود فورواردرهای بین المللی است كه كالا را از چند كشور از جمله ایران عبور دهد و به كشور مقصد برساند. آیا شركت های حمل و نقل سنتی ایران می توانند این كارها را انجام دهند. نتیجه این شده است كه نتوانستیم تا بحال از كریدورها استفاده كنیم.
وی ادامه داد: انواع بحث های حمل و نقل تركیبی نیز در محافل مختلف مطرح می شود كه البته بسیار مهم هم هستند اما در عمل با مشكل مواجه هستیم. به عنوان مثال در حال حاضر تهران به همدان ریل گذاری شده است و قطار تردد دارد اما اگر كسی بخواهد از تهران به تویسركان برود آیا جایی یا شركتی است كه به تركیب ریل و جاده را پیشنهاد داده و برای این مسیر بلیط هر دو مود حمل نقلی قطار و اتوبوس را تهیه كند. خیر خودش باید این كارها را انجام دهد.
آخوندی ادامه داد: البته در حال حاضر ارائه خدمات به این شیوه هم امكان دارد و هم تقاضا آن وجود دارد.
وزیر راه و شهرسازی باتاكید بر اینكه باید در سیاستگذاری های جدید خود به سمت دانش بنیان و درون زا بودن اقتصاد حركت كنیم، گفت: دولت باید به جای حل مسئله صورت مسئله را درست مطرح كند و حل مسئله را به محافل دانشگاهی واگذار كندو همچنین دولت باید اختیارات را در اختیار شهروندان قرار دهد تا آزادانه از آن استفاده كنند آنچه می تواند برای یك فرد مزیت اقتصادی و رقابتی ایجاد كند دسترسی به اطلاعات است. از سوی دیگر آنچه می تواند فساد ایجاد كند انحصار اطلاعات است. دسترسی آزاد به اطلاعات از نتایج دوران مدرن است.
وی افزود: در ایران وقتی صحبت از دسترسی آزاد به اطلاعات می شود بسیاری از آن برداشت اطلاعات سیاسی می كنند در حالی كه لزوما هر اطلاعاتی، سیاسی نیست. همین اطلاعات مربوط به حمل و نقل و مسكن می تواند اطلاعات باشد. چهار سال پیش با آقای كشاورزیان از سازمان راهداری و مركز مدیریت راه ها بازدید كردیم در آنجا متوجه شدم كه این دوربین ها به عنوان ابزار اطلاعاتی مدیران راهداری است نه مردم. نتیجه این شد كه سامانه ۱۴۱ را ایجاد كردیم و در حال حاضر هر شهروند می تواند از طریق اینترنت ببیند كه چه جریانی در جاده ها وجود دارد. بنابراین امثال این مسائل اطلاعات هستند نه اطلاعات سیاسی. مردم هم دیگر لازم نیست برای استفاده از اطلاعات جاده ها از جملات گنگ رادیو استفاده كنند.
آخوندی تاكید كرد: باید به دنبال اصل دسترسی آزاد به اطلاعات در خصوص اطلاعات شهرسازی مناقصه ها، پروژه های برون سپاری، طرح های جامع و تفضیلی شهرها كه اطلاعات عمومی هستند حركت كنیم. به همین خاطر تمام اطلاعات وزارت راه و شهرسازی در اختیار مردم قرار می گیرد و روز شنبه دستورالعمل اجرای این كار را تمام دستگاه های تابع این وزارت ابلاغ خواهم كرد.
وزیر راه و شهرسازی درباره استفاده از فناوری های نوین در وزارت راه و شهرسازی خاطرنشان كرد: این وزارت كه با نام وزارت طرق و شوارع در سال ۱۲۸۶ به عنوان اولین وزارتخانه ایران ایجاد شده یك وزارت سنتی است كه از سیستم های سنتی استفاده می كند امیدوارم بتوانیم بحث فناوری های نوین را در همه سیاست های مسكن و حمل و نقل ایجاد كنیم.
آخوندی خبر داد: سیستم تنظیم گری بازار استارآپ ها و تجارت های نوپا در داخل دولت در حال تهیه است و هر دستگاه نیز به طور خاص موظف شده تا دستورالعمل های مربوط به این حوزه را تهیه كند به همین منظور وزارت راه و شهرسازی نیزمركز جدید با نام مركز توسعه در دست احداث دارد تا در این مركز نگاه های نوین به فرایند سیاستگذاری تدوین شود. 

1396/07/01
19:05:54
5.0 / 5
5462
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین