یك فعال صنفی انبوه سازی مسكن؛

دلیل استقبال از صندوق مسكن یكم

دلیل استقبال از صندوق مسكن یكم مركز املاك: دبیر كانون سراسری انبوه سازان اظهار داشت: اگر امكان تولید رقابت میان بانك ها و تنوع در اعطای تسهیلات مختلف بخش مسكن وجود داشت، مطمئنا چنین استقبالی از اقتتاح حساب در صندوق پس انداز مسكن یكم نمی شد.فرشید پورحاجت درگفت وگو با خبرنگار مهر درباره نقش صندوق پس انداز مسكن یكم در بازار مسكن تصریح كرد: به هر حال این صندوق توانسته تعداد زیادی از متقاضیان خرید مسكن هم در تهران و هم در شهرهای مختلف را برای خرید مسكن وارد بازار كند كه با عنایت به اثرگذار بودن این تسهیلات در قدرت خرید خانوارها، استقبال خوبی از این صندوق به خصوص در دیگر شهرها شده است. اما به هر حال خیلی از فعالان صنعت ساختمان دغدغه هایی درباره آینده فعالیت صندوق پس انداز مسكن یكم دارند كه اگر این انتقادات برطرف نشود، سبب بی اثر شدن نقش صندوق یكم در آینده بازار تسهیلات خواهد داشت.
وی در پاسخ به پرسشی در مورد مهم ترین مشكلات صندوق پس انداز مسكن یكم از نظر انبوه سازان و فعالان بخش مسكن اظهار داشت: همواره یكی از انتقادات وزیر راه و شهرسازی به سیاست های مسكن در دولت گذشته، نبود بازار رقابتی میان بانك های دیگر با بانك تخصصی ـ دولتی عامل بخش مسكن بوده است؛ با این حال در همین دولت های یازدهم و دوازدهم هم صرفا بر حمایت از تنها بانك انحصاری عامل بخش مسكن تاكید می گردد و شاهد تولید رقابت میان این بانك با سایر بانك ها در حوزه اعطای تسهیلات مسكن نیستیم.
دبیر كانون سراسری انبوه سازان اضافه كرد: چرا باید در شرایط ركود بازار مسكن صندوق پس انداز مسكن یكم منابع مردم را یك سال نزد خود نگه دارد؟ آیا این اقدام به مفهوم حواله دادن خروج از ركود به سال های بعد نیست؟
وی فلسفه اعطای تسهیلات مسكن را افزایش قدرت خرید خانوار دانست و ادامه داد: در شرایطی كه مهم ترین دلیل ركود مسكن، ضعف قدرت خرید خانوار و سمت تقاضاست، چرا باید یك سال طول بكشد تا یك خانوار از وام مسكن صندوق یكم استفاده كند؟
پورحاجت خاطرنشان كرد: هم اكنون اگر فردی بخواهد وام مسكن دریافت كند، یا باید اوراق تسهیلات مسكن خریداری كند كه بخش مهمی از پول خویش را به این مورد اختصاص می دهد یا اینكه باید یك سال ۴۰ میلیون تومان در بانك دولتی عامل بخش مسكن بخواباند؛ آیا اثرگذاری نرخ تورم در مورد ارزش پول مردم در طول یك سال محاسبه شده است؟
وی ادامه داد: متقاضی خرید مسكن با ۸۰ میلیون تومان در كلانشهرها چه كار می تواند انجام دهد؟ آیا این رقم به افزایش قدرت خرید خانوار منجر می شود؟ اینها بخش هایی از دغدغه های فعالان صنعت ساختمان به خصوص در حوزه ساخت و عرضه مسكن است كه ارتباط مستقیمی با افزایش قدرت خرید خانوار دارد.
به گفته این انبوه ساز مسكن، مهم ترین دلیل افزایش اقبال عمومی به صندوق مسكن یكم، نبود گزینه های دیگری پیش روی آنها برای دریافت تسهیلات ارزان قیمت و با رقم پرداختی بالاست و اگر امكان رقابت بین بانك های مختلف در اعطای تسهیلات مسكن بود، شاید تعداد افتتاح كنندگان حساب پس انداز مسكن یكم به رقم ۲۶۰ هزار متقاضی فعلی نمی رسید.
 

1396/07/26
21:25:14
5.0 / 5
5265
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین