تولد نانوكامپوزیتی كه امواج مادون قرمز را از خود عبور می دهد

تولد نانوكامپوزیتی كه امواج مادون قرمز را از خود عبور می دهد به گزارش مركز املاك محققان كشور موفق به ساخت یك ماده نانوكامپوزیتی با خواصی ویژه شدند. این ماده از عملكرد مكانیكی و حرارتی مطلوبی برخوردار بوده و می تواند امواج مادون قرمز را از خود عبور دهد.به گزارش مركز املاك به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، تشعشع مادون قرمز بخش بزرگی از طیف الكترومغناطیسی را در بر می گیرد. این تشعشعات كه با چشم غیرمسلح قابل رؤیت نیستند در سال های اخیر كاربردهای فراوانی یافته اند، از تجهیزات درمانی و پزشكی گرفته تا ابزارآلات انتقال اطلاعات.
در این تجهیزات از پنجره هایی موسوم به پنجره های مادون قرمز استفاده می شود. این پنجره ها باید قابلیت حداكثری در عبور طیف مادون قرمز داشته باشند. تولید این پنجره ها فناوری خاصی را می طلبد كه محقق كشورمان اخیراً موفق به دست یابی به این فناوری در مقیاس نیمه صنعتی شده است.
به گفته دكتر امیر الحاجی، دانش آموخته مقطع دكتری دانشگاه صنعتی مالك اشتر اصفهان و مجری طرح، این پژوهش در سه بخش مجزای سنتز پودر نانوكامپوزیتی، تولید پنجره از نانوپودر سنتز شده و همینطور شبیه سازی كامپیوتری فرایند تولید پنجره انجام شده است. این محقق در مورد خواص منحصربه فرد قطعه تولیدشده از این پودر اظهار داشت: قطعه نهایی تولیدشده ضمن برخورداری از خواص نوری مطلوب، دارای خواص منحصربه فرد مكانیكی هم هست به نحوی كه می تواند با قطعات رایج موجود در بازار رقابت كند.
وی در ارتباط با مراحل سنتز پودر و تولید قطعه نهایی اضافه كرد: در سنتز پودر نانوكامپوزیتی ایتریا- منیزیا از روش سل ژل، استفاده شده است. در ادامه و بعد از طی مراحل ارزیابی ساختاری پودر، قرص دو سانتی متری شفاف در ناحیه مادون قرمز از نانوپودر سنتز شده به كمك روش تفجوشی پلاسمای جرقه ای موسوم به SPS تولید شده است.
وی افزود: در مرحله بعد به منظور توسعه این نانوكامپوزیت و افزایش ضخامت و قطر قرص تولیدشده، شبیه سازی كامپیوتری فرایند تفجوشی پلاسمایی جرقه ای با استفاده از نرم افزار لومریكال انجام شده كه خروجی آن دست یابی به یك رابطه برای پیش بینی خواص نوری قرص تولیدشده و ارتباط آن با ریزساختار این نانوكامپوزیت بوده است.
الحاجی در ارتباط با كاربردهای نانوپودر ایتریا-منیزیا در صنایع دیگر اظهار داشت: نانوپودر سنتز شده را می توان به منظور تولید پوشش های اپتیكی سخت و مقاوم به سایش در صنایع دیگر هم مورد استفاده قرار داد.
وی با تاكید بر نقش مؤثر فناوری نانو در افزایش كارایی این نانوكامپوزیت، پیرامون نحوه تأثیر این فناوری اضافه كرد: ریزساختار نانومتری علاوه بر اینكه باعث افزایش استقامت قطعه نهایی تا ۶۶۰ مگاپاسكال شده است، بهبود خواص اپتیكی را هم به علت پراكنش كمتر نوری به دنبال داشته است.
این طرح در چارچوب رساله دكتری دكتر امیر الحاجی، با راهنمایی دكتر رضا شجاع رضوی تحت عنوان رساله موردنیاز صنعت به تأیید داوران ستاد ویژه توسعه فناوری نانو هم رسیده است.

1397/11/02
15:08:15
5.0 / 5
4687
تگهای خبر: ارزیابی , توسعه , تولید , صنایع
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین