تشریح برنامه های شهرداری تهران در هفته بدون دخانیات

تشریح برنامه های شهرداری تهران در هفته بدون دخانیات به گزارش مركز املاك مدیركل سلامت شهرداری تهران از برگزاری كمپین «تهران شهر بدون دخانیات» اطلاع داد و اظهار داشت: این برنامه ها به مناسبت هفته ملی بدون دخانیات با شعار ملی «اماكن عمومی بدون دخانیات، حق شهروندی» از ۲۵ الی ۳۱ خرداد سال جاری در بوستان های بدون دخانیات و معابر پرتردد شهر تهران و اماكن شهرداری تهران برگزار می گردد.به گزارش مركز املاك به نقل از ایسنا، زینب نصیری با اشاره به شعار جهانی «اجازه ندهید دخانیات، نفس شما را بگیرد» و اهمیت برنامه ریزی برای پیش گیری از شیوع مصرف دخانیات اظهاركرد: بر مبنای آمار موجود یك نفر از هر ۱۰ نفر در جهان بر اثر استعمال دخانیات جان خویش را از دست می دهد و پیش بینی می شود كه تا سال ۲۰۳۰ و شاید زودتر، این نسبت به یك نفر در هر شش نفر یعنی ۱۰ میلیون مرگ در سال برسد. علاوه بر آن سازمان جهانی بهداشت پیش بینی كرده است كه درصورت نبود برنامه ریزی و پیشگیری لازم در مهار اپیدمی دخانیات، كشورهای ایران، مصر و پاكستان تا ۴۰ سال آینده بیشترین میزان مصرف دخانیات را داشته باشند بدین سبب باید برای پیش گیری از این روند تصاعدی گام های جدی برداشته شود.

وی با اشاره به برنامه های درنظر گرفته شده به مناسبت این هفته اظهار داشت: با عنایت به مصوبه تهران شهر بدون دخانیات و تشكیل منظم كمیته شهر بدون دخانیات به اهتمام كمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران امسال تمامی واحدهای تابعه شهرداری تهران ظرفیت هایشان را با هدف تحقق شعار تهران شهر بدون دخانیات و به منظور تلاش در امتداد آگاه سازی و حساس سازی جامعه درمورد مضرّات ناشی از استعمال دخانیات در چارچوب، كمپین #تهران_شهر_بدون_دخانیات در كنار سایر سازمان های دولتی و غیردولتی حوزه دخانیات قرار دارند.

روزشمار هفته ملی بدون دخانیات

وی با اشاره به روزشمار هفته ملی بدون دخانیات سال ۹۸ اظهار داشت: به این مناسبت شنبه (۲۵ خرداد) روز «نمایندگان مجلس، حامی قوانین كنترل دخانیات»، یكشنبه (۲۶ خرداد) روز «مطالبه گری مردم برای جامعه عاری از دخانیات»، دوشنبه (۲۷ خرداد) روز «ورزش و تفریحات سالم برای دوری از دخانیات»، سه شنبه (۲۸ خرداد) روز «ریه سالم با دوری از دخانیات»، چهارشنبه (۲۹ خرداد) روز «نقش رسانه در ترویج فرهنگ كنترل دخانیات»، پنجشنبه (۳۰ خرداد) روز «ساماندهی عرضه مواد دخانی ضامن اجرای قوانین» و جمعه (۳۱ خرداد) روز «آموزه های دینی در مقابل دخانیات» نامگذاری شده است.

نصیری با اشاره به اینكه بر مبنای تعریف سازمان جهانی بهداشت در شهر بدون دخانیات توسط قانون، مصرف دخانیات (سیگار، قلیان، پیپ) در تمامی محیط های عمومی آن شهر همچون محیط های كاری و وسایل نقلیه عمومی ممنوع شده است و هیچ استثنائی هم وجود ندارد؛ اظهار داشت: این تعریف در امتداد شعار مدیریت جدید شهری هم است و همه ما باید برای ساخت «تهران، شهری برای همه» تلاش نماییم.

وی ارتقای سطح آگاهی وحساس سازی شهروندان نسبت به حقوق شهروندی خود در حوزه استعمال دخانیات، اطلاع رسانی درمورد مضرات ناشی از استعمال دخانیات، ارتقای سواد شهروندان نسبت به دود تحمیلی یا دود دست دوم، كاهش استعمال دخانیات در اماكن عمومی، مطالبه گری و جلب مشاركت شهروندان در حوزه مبارزه با استعمال دخانیات در بوستان ها و اماكن عمومی را از اهداف برنامه های اجرایی هفته بدون دخانیات برشمرد.

مدیركل سلامت شهرداری تهران تصریح كرد: در اجرای برنامه های هفته پیش گیری از دخانیات، ادارات سلامت مناطق۲۲گانه، واحدهای تابعه شهرداری تهران، سازمان های دولتی فعال در حوزه سلامت، سازمان های غیردولتی فعال در حوزه دخانیات به خصوص جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران، انجمن نیكوتینی های گمنام، انجمن چترا، انجمن زندگی بدون دخانیات، موسسه حامی آرامش آرایی، خانه های سلامت محلات شهر تهران، كانون های پاد، جوانان و كودك محلات شهر تهران همكاری دارند.

اجرای برنامه های هنری سلامت محور در بوستان های بدون دخانیات

نصیری با اشاره بخصوص برنامه های اجرایی در بوستان بدون دخانیات سطح شهر تهران اظهار داشت: باوجود نصب تابلوهای بوستان های بدون دخانیات طی سال های گذشته، متاسفانه شاهد حجم بالای مصرف دخانیات به خصوص قلیان در سطح بوستان ها هستیم كه ضمن تحمیل دود دست دوم به شهروندانی كه برای گذران اوقات فراغت به این بوستانها آمده اند و آلودگی های محیط زیستی، كاركرد اصلی این بوستان ها هم گرفتار خلل جدی شده است. در همین راستا در طول این هفته در سطح ۱۴۴ بوستان بدون دخانیات، برنامه بوستان بی دود با محوریت كانون های پاد (پیشگیری از دخانیات) انجام خواهد گرفت.

وی اضافه كرد: اجرای روزانه یك نشست در شهر با محوریت انجمن نیكوتینی های گمنام ایران، عرضه خدمات سلامت محور شامل مشاوره، آموزش، تست اسپیومتری...، جمع آوری فیلتر سیگار از سطح بوستان ها با مشاركت ادارات فضای سبز و پسماند منطقه و اجرای تئاترهای تعاملی با مبحث دخانیات از اهم برنامه های اجرایی در این بوستان ها است.

برپایی كارگاه های آموزشی ویژه مسئولان فضای سبز بوستان ها، رانندگان اتوبوس و تاكسی

مدیركل سلامت شهرداری تهران افزود: با عنایت به اهمیت آشنایی مسئولان فضای سبز شاغل در بوستان های بدون دخانیات با مضرات مصرف سیگار، روش های پیشگیرانه و نحوه تعامل موثر با شهروندان با آغاز هفته ملی دخانیات، كارگاههای آموزشی مرتبط تشكیل می شود. همینطور طی هماهنگی صورت گرفته با سازمان اتوبوسرانی و تاكسیرانی، دوره های آموزشی پیش گیری از مصرف دخانیات ویژه رانندگان اتوبوس و تاكسی برگزار می گردد.

به گفته نصیری، طبق برنامه ریزی صورت گرفته كارگاههای مذكور تا آخر سال با هدف پوشش صددرصدی رانندگان اتوبوس، تاكسی و مسئولان فضای سبز بوستان ها ادامه خواهد داشت و این كارگاه ها با بهره گیری از ظرفیت دانشگاه های علوم پزشكی تهران، ایران و شهید بهشتی و سازمان های غیردولتی برگزار می گردد.

شناسایی و تقدیر از كسبه پایبند به عدم فروش مواد دخانی

وی اتخاذ سیاست های تشویقی را یكی از راهكارهای كاهش مصرف مواددخانی دانست و اظهاركرد: لازم است افراد مسئولیت پذیر شناسایی شوند و توسط مدیران شهری مورد تقدیر قرار گیرند. در همین راستا در طول این هفته ادارات سلامت مناطق نسبت به شناسایی كسبه پایبند به عدم فروش مواد دخانی اقدام و شهرداران مناطق از كسبه تقدیر می كنند.

مدیركل سلامت شهرداری تهران از نصب و احیای تابلوهای بوستان های بدون دخانیات اطلاع داد و اظهار داشت: با عنایت به گذشت چندین سال از طراحی و نصب تابلوی بوستان های بدون دخانیات و ضرورت بازپیرایی مجدد آنها با همكاری ادارات زیباسازی با فضای سبز و پشتیبانی مناطق، نسبت به ارزیابی وضعیت تابلوهای موجود، بازطراحی و نصب مجدد تابلوها در فضاهای پرتردد و در معرض دید بوستان های بدون دخانیات همینطور ساختمان های اصلی شهرداری مناطق اقدام می شود.

نصب تابلوهای راهنمای ممنوعیت های دخانی در دكه های مطبوعاتی

وی اضافه كرد: در طول این هفته شركت ساماندهی مشاغل نسبت به نظارت بر عدم عرضه دخانیات در پیشخوان كیوسك های مطبوعاتی همینطور نصب پوسترهای راهنمای ممنوعیت های دخانی برای دكه داران طبق قانون جامع كنترل دخانیات اقدام خواهدنمود.

نصیری با اشاره به درج یكپارچه پیام های هفته ملی دخانیات اظهار داشت: به همت شركت خدماتی كالای شهروند و سازمان میادین میوه و تره بار، پیام های هفته ملی دخانیات روی قبوض فروش كالا و كیسه های پلاستیكی عرضه محصول درج خواهد شد. همینطور ضمن درج پیام های این هفته در تابلوهای نوشتاری LED شركت واحد اتوبوسرانی، بدنه ۲۵ اتوبوس فعال در خطوط اتوبوسرانی شعارهای هفته ملی دخانیات را انعكاس خواهد داد.

بنا براعلام روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، وی اشاره كرد: كلیپ و تیزرهای آموزشی هفته ملی دخانیات در نمایشگرهای ایستگاه ها و قطارهای شهری شركت بهره برداری مترو پخش خواهد شد.
1398/03/25
17:24:53
5.0 / 5
4010
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین