گزارش مركز املاك

سایه روشن راه اندازی صندوق بورسی ودیعه، بازار اجاره بی سامان ماند

سایه روشن راه اندازی صندوق بورسی ودیعه، بازار اجاره بی سامان ماند مركز املاك: در صورتیكه دولت ومجلس در تكاپوی راه اندازی صندوق ویعه اجاره مسكن هستند، بنظر می رسد با اتمام فصل نقل و انتقال مستأجران، نتایج ایجاد این صندوق در صورت راه اندازی عملا در سال آینده نمایان شود.به گزارش مركز املاك به نقل از مهر، در صورتیكه وزارت راه و شهرسازی اعلام نموده بود تا پیش از اتمام فصل نقل و انتقال مستأجران در شهریور ماه، طرح هایی برای بهبود وضعیت قیمت ها در بازار اجاره و ساماندهی آن به اجرا در می آورد، اما تا كنون هیچ طرحی ارائه نشده و صرفاً یا اقدامات اجتماعی و پویش های مردمی همچون كمپین صاحبخانه خوب تا حدودی مؤثر بوده یا اینكه با عنایت به كاهش قیمت ها در بازار خرید و فروش مسكن و آثاری كه بر بازار اجاره بها می گذارد، قیمت ها در این بازار تا حدودی تعدیل شده است؛ بدین سبب عملاً هیچ یك از طرح های دولتی تا كنون نتوانسته به داد مستأجران برسد.
از سوی دیگر كاهش ماهانه تورم در مرداد ماه نسبت به تیرماه نیز در كاهش قیمت ها در بازار اجاره بها اثر روانی داشته و بنظر می رسد از تشدید قیمت ها در بازار اجاره مسكن كه در ماه های ابتدایی امسال رخ داد، در ماه های پیش رو خبری نباشد.
اولین مداخله دولت؛ تعیین كمیته تعیین سقف اجاره بها / موافقان و مخالفان ورود دولت به بازار
مهم ترین برنامه ای كه وزارت راه و شهرسازی در بخش اجاره مسكن در اسفند ماه سال قبل پیگیری می كرد، راه اندازی كمیته تعیین سقف اجاره بها بود كه با مخالفت هیئت دولت روبه رو شد.
روش دوم؛ ابزار مالیاتی برای كنترل بازار اجاره مسكن
روش دومی كه معاونت مسكن و ساختمان در پیش گرفت، ایجاد تعدیل در قیمت اجاره مسكن با استفاده از ابزار مالیاتی بود؛ بااینكه در قانون مالیات های مستقیم، سوژه قانون مالیات بر اجاره بها مطرح شده، اما دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن معاونت مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با ارائه پیش نویس لایحه «اصلاح تبصره ۱۱ ماده ۵۲ قانون مالیات های مستقیم» جهت بررسی و طی تشریفات قانونی به هیئت وزیران، می خواهد تا این پایه مالیاتی را به ابزاری برای كنترل افزایش افسارگسیخته اجاره بها تبدیل كند.
بر اساس این پیشنهاد، موجران و مالكان واحدهای مسكونی در تهران تا سقف ۱۵۰ متر مربع و در دیگر شهرها تا سقف ۲۰۰ متر مربع از معافیت مالیاتی بر اجاره بها برخوردار می باشند و چنانچه مالكی بالاتر از این متراژ، واحد مسكونی در اختیار داشته باشد اما سقف تعیین شده برای هر محله یا منطقه را كه در كمیته ای با عنوان تعیین سقف اجاره بها، مشخص و پیشنهاد می شود، رعایت نكند، مشمول مالیات بر اجاره بها خواهد شد.
این پیشنهاد نیز هم اكنون همچنان روی میز كمیسیون اقتصاد هیئت دولت بوده و هنوز نتوانسته مراحل قانونی برای تصویب در دولت را طی كند؛ چه رسد به اینكه بخواهد برای تصویب به مجلس برود كه حتی با فرض تصویب آن در دولت، باز هم باید فرآیند طولانی و در صف انتظار ماندن تصویب در مجلس را بگذراند كه این فرایند، خود یك ماجرای پیچیده چند ساله خواهد بود.
مخالفت دولت با تدوین لایحه مالیات اجاره مسكن از طرف وزارت راه
گفتنی است برمبنای اعلام عباس فرهادیه مدیركل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی در گفت و گو با خبرنگار مهر، ظاهراً دولت با این پیشنهاد نیز چندان موافق نیست و معتقد می باشد سازمان امور مالیاتی باید این پیشنهاد را برای ارائه به مجلس طی نماید كه در این صورت، بطور قطع ابزار مالیاتی ساماندهی بازار اجاره بها، به سال جاری نخواهد رسید.
راهی كه وزارت اقتصاد پیش گرفت / صندوق ودیعه مسكن
موازی با برنامه ها و طرح های كاغذی وزارت راه و شهرسازی در بازار اجاره مسكن، وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز سوژه وام ودیعه مسكن را مطرح و پیگیری كرد كه این اتفاق چندان با روی خوش از طرف وزیر راه و شهرسازی همراه نشد.
با این حال وزیر اقتصاد سوژه «وام ودیعه مسكن» را بوسیله هماهنگی با بانك ها بعنوان رئیس مجامع عمومی بانكهای دولتی پیگیری كرد و نهایتاً طرحی از طرف بانك عامل بخش مسكن بعنوان تنها بانك تخصصی دولتی در حوزه مسكن برای ارائه به بانك مركزی تهیه شد.
مدیرعامل بانك عامل مسكن: بانك مركزی با وام ودیعه مسكن مخالفت كرد
اما آنگونه كه ابوالقاسم رحیمی اناركی مدیرعامل بانك عامل بخش مسكن در گفت و گو با خبرنگار مهر اعلام كرد، این طرح به سبب داشتن مشكلات فقهی و احتمال ربوی بودن، با مخالفت شورای فقهی بانك مركزی روبه رو شد كه به نظر می رسید این برخورد بانك مركزی، اجرای طرح پرداخت تسهیلات ودیعه مسكن را بطور كلی منتفی كند.
رحیمی اناركی گفت: این تسهیلات تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان بود و قرار بود با سود ۱۸ درصد از دریافت كننده آن بازپس گرفته شود.
انتقاد مدیرعامل سابق بانك عامل مسكن از صندوق ودیعه / صندوق بورسی است یا بانكی؟
محمدهاشم بت شكن در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینكه معین نمی باشد منظور از صندوق ودیعه چه نوع صندوقی است، اظهار داشت: اگر منظور از صندوق ودیعه مسكن، صندوقی شبیه صندوق ضمانت صادرات است، باید برای آن لایحه جداگانه در دولت تهیه شده و در مجلس به تصویب برسد.
وی افزود: اگر صندوق ودیعه مسكن مقرر است صندوق بانكی مانند صندوق پس انداز مسكن یكم باشد، عملاً این تسهیلات به یك حساب سپرده تبدیل می شود كه ادامه حیات آن به بود و نبود منابع و مصارف بانكهای عامل بستگی دارد. اگر هم مقرر است به صورت صندوق سرمایه گذاری بورسی باشد و در بازار سرمایه به ارائه خدمات بپردازد، می بایست از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوزهای مربوطه ستاندن شود.
معاون وزیر اقتصاد: صندوق ودیعه مسكن هم می تواند بورسی باشد هم بانكی
محمد علی دهقان دهنوی، معاون اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی در گفت و گو باخبرنگار مهر از طریق اندازی صندوق ودیعه مسكن در نیمه دوم امسال با شكل و شمایل جدیدی آگاهی داد.
وی درباب سازوكار صندوق ودیعه مسكن، گفت: راه اندازی این صندوق را راهكار كوتاه مدت برای تسهیل بازار اجاره مسكن می دانیم.
وی با اشاره به اینكه راهكارهای بلندمدت ساماندهی بازار اجاره مسكن باید به سمت تولید وعرضه مسكن هدایت شود، راه اندازی صندوق ودیعه مسكن را محصول مالی و بانكی برای تسهیل بازار اجاره دانست.
معاون اقتصادی وزیر اقتصاد در پاسخ به این پرسش كه ماهیت صندوق ودیعه مسكن به چه شكل خواهد بود؟، اظهار داشت: راه اندازی صندوق ودیعه مسكن می تواند به دو طریق باشد؛ هم صندوقی باشد كه در بازار سرمایه تأمین منابع می شود و هم به شكل ایجاد یك حساب سپرده در بانكهای عامل.
وی در پاسخ به این پرسش كه آیا راه اندازی صندوق ودیعه مسكن نیازمند مصوبه قانونی خاصی است؟ اشاره كرد: همینكه در دولت نهایی و تصویب شود، كافی خواهد بود.
رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس: همكاری مجلس با دولت جهت راه اندازی صندوق ودیعه اجاره مسكن
الیاس حضرتی رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس نیز با اشاره به لزوم رسیدگی به مسائل معیشتی مردم، اظهار داشت: یكی از برنامه های كمیسیون اقتصادی مجلس رفع مشكلات اقتصادی خانواده ها با برنامه های زودبازده است و هم اكنون كمیسیون اقتصادی با همكاری دولت در تلاش است صندوقی طراحی كند تا این صندوق بتواند ودیعه ای بعنوان پیش پرداخت مسكن در اختیار مردم قرار دهد.
نماینده مردم تهران در مجلس اضافه كرد: مذاكراتی با دولت برای حل مشكل اجاره مسكن مردم در حال انجام می باشد.
رئیس سازمان بورس: آمادگی پذیرش صندوق ودیعه در بورس را داریم
شاپور محمدی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر از آمادگی این سازمان برای پذیرش صندوق ودیعه اجاره مسكن آگاهی داد.


منبع:

1398/06/11
19:10:15
5.0 / 5
4392
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین