درخواست رئیس شورای عالی استان ها:

شهرداری ها اماكن مناسبی را به نام سردار سلیمانی و هم رزمانش نامگذاری كنند

شهرداری ها اماكن مناسبی را به نام سردار سلیمانی و هم رزمانش نامگذاری كنند به گزارش مركز املاك رئیس شورایعالی استان ها از شهرداری های سراسر كشور خواست تا معابر مناسبی را به نام سردار قاسم سلیمانی و شهیدان هم رزمش نامگذاری كنند.


به گزارش مركز املاك به نقل از ایسنا، مرتضی الویری در ابتدای بیست و هفتمین اجلاس عمومی شورایعالی استان ها با اشاره به شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی اظهار داشت: سلام و درود می فرستم بر روان پاك و مطهر شهدا و شهید والامقام و وارسته سپهبد قاسم سلیمانی و همراهان شهیدش كه همگی عند ربهم یرزقون هست. این ایام ملت ما عزادار شهادت بزرگمردی است كه برای دفاع از سرزمینمان چه در سال های جنگ تحمیلی و چه بعد از آن و این سال ها كه بنیادگرایان داعشی عرصه را بر زندگی و حیات مردم خاورمیانه تنگ كرده بودند ایستاد و خلافت آنها را كه تا نزدیك مرز ما پیش آمده بودند در هم پیچید.
وی ادامه داد: مردی كه نامش هم لرزه بر اندام زورگویان و مستبدان منطقه و جهان می اندازد. مردی كه امروز امنیت و آرامش در خانه هایمان را مدیون استواری و استقامت او و همسنگرهایش هستیم. شهادت این بزرگمرد بار دیگر مردم ایران را فارغ از هر جناح و حزب و دسته ای در كنار هم گرد آورد. تشییع پیكر او نمادی از وحدت ملی بود. او كه مصداق بارز وفاداری و از خودگذشتگی بود به نماد ایستادگی ملی بدل شد.
وی افزود: اقدام سخفیانه آمریكا كه به صورت واضح نقض مقررات بین المللی و نافی حقوق بشر و اقدامی تروریستی در حذف این شخصیت برجسته سیاسی و نظامی در كشوری ثالث است را از یاد نخواهیم برد. دستور مستقیم رئیس جمهور آمریكا برای این عمل تاییدی بر عملیات تروریستی این كشور در منطقه است.
وی تصریح كرد: برای قاسم سلیمانی شهادت كمترین پاداش بود رفتن او برای همه دوستداران ایران مصیبتی بزرگ است. وطن سرداری بی نظیر را از دست داده كه جزو به سربازی برای دین و میهن به هیچ نیندیشده و هیچگاه خویش را آلوده جناح بندی های سیاسی و تعاملات اقتصادی و حاشیه نكرده است. محبوبیت ملی او هم به واسطه همین دوری از دسته بندی های سیاسی و عمل به تعهدات ملی است.
رئیس شورایعالی استان ها در بخش دیگری از صحبت های خود با تاكید بر این كه شهادت سردار سلیمانی نقطه عطف در مبارزات ملی ملت های مسلمانان با استكبار جهانی است اضافه كرد: آثار وجودی شهادت این سردار بزرگ بزودی در جمع آزادی خواستار جهان بخصوص در غرب آسیا نشان داده خواهد شد. ما معتقدیم بیداری اسلامی در منطقه شتاب خواهد گرفت و به امید خدا نیروهای مقاومت سلطه آمریكایی ها و صهیونیست ها را در غرب آسیا آخر خواهد داد.
وی ادامه داد: ضمن قدردانی از عموم هم وطنان و مردم شریفی كه در جای جای ایران به سردار سلیمانی ادای احترام كردند حادثه روزهای گذشته در كرمان را هم تسلیت می گویم و برای جان باختگان این حادثه طلب رحمت و مغفرت و عاقبت به خیری در سایه شهداهای گران قدر می كنم و برای خانواده آنها از خداوند متعال صبر مسئلت می كنم.
وی افزود: حفظ جان انسان ها از مهمترین وظایف حكمرانان است باآنكه مردم در مراسم خاكسپاری حضوری پر شور و انقلابی داشتند اما مسئولان باید برنامه ریزی های لازم برای برگزاری مراسم در صحت و امان را انجام می دادند. ازاین رو امیدوارم كه ضمن بررسی و واشكافی دقیق عوامل این حادثه از بروز حوادثی این چنینی جلوگیری نماییم.
الویری افزود: حضور و مشاركت مردم گرانترین و ارزشمندترین سرمایه ما در جامعه ایران است در شرایطی كه دشمنان كشور از هیچ كوشسی برای به انزوا كشیدن و تحمل تحریم ها و سختی ها بر مردم دریغ نمی كنند باید قدر لحظه لحظه همراهی آنها را دانست. تأمین امنیت و حفظ جان آنها وظیفه تمامی مسئولان است كه هر گونه كوتاهی از این تعهد و وظیفه باید با پاسخی قاطع و برخوردی جدی مواجه شود.
رئیس شورایعالی استان ها تصریح كرد: از شهرداری های سراسر كشور می خواهم همانند تهران معابر و اماكنی مناسب را به نام این قهرمانان سرافراز اختصاص دهند.
الویری در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به میلاد حضرت مسیح (ع) و شروع سال نو میلادی اظهار داشت: ضمن یادآوری همزیستی صلح آمیز همیشگی ایرانی ها در كنار پیروان ادیان دیگر در یك مرز و بوم تاكید می كنم كه بازگشت به پیام صلح پیامبران اولوالعزم می تواند نجات بخش ما در دنیای كنونی باشد. تاسی و پیروی از كلام مسیح كه برای پاسداشت صلح و دوستی آمده بود گره گشای معضلات كنونی جهان است امیدوارم كه سال جدید میلادی سال صلح و آرامش برای انسان ها و هم برای طبیعت باشد نه جنگ و خشونت و تهدید.
وی ادامه داد: سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ عزای دوم ملی را در هفته ای كه گذشت برای ملت ما رقم زد و تعداد زیادی از سرمایه های انسانی این مرز و بوم جان خویش را از دست دادند امیدوارم مسئولان در به كار گیری و دادن مجوز به پروازهای خارجی علاوه بر قیمت، كیفیت هواپیما و رعایت استانداردهای ایمنی را با وسواس و دقت مورد توجه قرار دهند.
وی تصریح كرد: لایحه درآمدهای پایدار بعد از ۳۶ سال و با ۲۱ ماده مورد تصویب مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است. متاسفانه كلیات این لایحه مستند به اصل ۱۰۰ قانون اساسی از جانب شورای نگهبان رد شده است. به نظر می آید شورای نگهبان به وظیفه صرفا نظارتی شوراها اشاره كرده این در شرایطی است كه در لایحه پیشنهادی مبحث اصلی تأمین درآمد پایدار برای شهرداری ها و دهیاری ها است و اختیارات شوراها بخشی از آن است. این لایحه فرصتی پرارزش برای افزایش منابع جدید درآمد و تسهیل در استفاده از ابزارها و منابع جدید درآمدی برای شهرداری به وجود می آورد كه در مجلس مدت ها كار كارشناسی روی آن صورت گرفته است.
رئیس شورایعالی استان ها با اشاره به این كه این لایحه فرصتی پرارزش برای افزایش منابع جدید درآمد و تسهیل در استفاده از ابزارها و منابع جدید درآمدی برای شهرداری به وجود می آورد اظهار نمود: آن چه كه در نظر شورای نگهبان قانون اساسی در مورد مصوبه درآمدهای پایدار آمده تقلیل نقش شوراها از نهاد مقررات گذار و ناظر به یك نهاد تشریفاتی است در تلقی این نهاد خیلی از مقررات مذكور در لایحه درآمدهای پایدار كه بر اساس برداشت درست از قانون اساسی و نظرات امام راحل و آیت الله طالقانی و سایر موسسین جمهوری اسلامی ایران آمده است مغایر قانون اساسی دانسته شده است.
وی افزود: به راستی احتیاج به توضیح دارد كه از نظر شورای نگهبان اصل ۱۰۳ قانون اساسی كه صراحتا تصمیمات شوراها را برای مسئولان حوزه های تقسیمات كشوری لازم الاجرا می داند به چه معنا است؟ همینطور احتیاج به توضیح دارد كه از نظر شورای نگهبان مقررات گذار بودن شوراها در اصول مختلف قانون اساسی همچون اصل ۷ و ۱۲ قانون اساسی كی و چه زمان محقق خواهد شد. الان كه پس از پیگیری های مجددانه و هم همراهی دولت در عرضه لایحه درآمدهای پایدار و همینطور كمك موثر مجلس بعنوان نمایندگان خواست و اراده عمومی شهروندان لایحه مذكور به تصویب رسیده است به شورای نگهبان ارسال شده شورای نگهبان با طرح نگاه خود در مورد شوراها مانع قانونی شدن این لایحه شده است.
وی افزود: شورای نگهبان و ارگان حكومت در كشور باید بداند كه اگر به دنبال كشوری توسعه یافته هستند ناگزیرند كه روستاها و شهرهای توسعه یافته داشته باشند، نمی تواند كشوری توسعه یافته را طلب كنند و برنامه های توسعه ملی بنویسند بدون آن كه نخستین و اساسی ترین پایه های توسعه محلی در شهر و روستاها را نادیده بگیرند. سیاست یك بام و دو هوا در اداره امور شهر چیزی جزو توسعه نیافتگی و استمرار وضع نامناسب موجود را به دنبال نخواهد داشت بنابراین بعنوان رئیس شورایعالی استان ها ضمن انتقاد از این رویكردها از تلاشهای نمایندگان مجلس شورای اسلامی كه با درایت خود باعث تصویب لایحه مذكور شدند قدردانی می كنم.
وی تصریح كرد: از همه دلسوازان كشور درخواست دارم تا نگذارند مصوبه درآمدهای پایدار مسكوت بماند و تلاش كند تا با اصرار بر آن در مجلس و تصویب نهایی در مجمع تشخیص یك گام دیگر به اجرای بدون تنازل اصول قانون اساسی نزدیكتر شوند. تصویب این لایحه می توانست فرصت ارزشمندی را برای شهرداری ها و بودجه ریزی آنها فراهم آورد.
وی تصریح كرد: در فصل سرما و با عنایت به مشكلات ناشی از وارونگی هوا در كلانشهرها و مسائلی كه گریبانگیر خیلی از شهروندان در شهرهای مختلف شد لازم است در بودجه سال آینده توجهی جدی به توسعه حمل و نقل عمومی شود و منابع لازم برای این امر تخصیص پیدا كند. بدون شك حل بحران آلودگی هوا جزو با تأمین زیرساخت های لازم برای توسعه حمل و نقل سبز و پاك محقق نمی گردد. ازاین رو لازم است تا درآمدهای حاصل از افزایش قمیت بنزین به این امر اختصاص یابد و نتایج و اقدامات این حوزه به صورت شفاف در اختیار شهروندان قرار داده شود تا منجر به تشویق بیشتری در استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی شود.1398/10/19
23:23:35
5.0 / 5
4078
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین