معاون وزیر صنعت اعلام كرد:

حجم تجارت خارجی به ۷۲ میلیارد دلار رسید

حجم تجارت خارجی به ۷۲ میلیارد دلار رسید به گزارش مركز املاك معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینكه بخش عمده ای از واردات كشور، مربوط به كالاهای واسطه ای و سرمایه ای است، اظهار داشت: حجم تجارت خارجی كشور به ۷۲ میلیارد دلار رسید.به گزارش مركز املاك به نقل از مهر، حمید زادبوم در نشست معرفی فرصت های سرمایه گذاری شهر فرودگاهی امام خمینی با اشاره به اینكه این شهر فرودگاهی، مركز تلاقی انواع گونه های حمل و نقلی است، اظهار داشت: مقرر است در شهر فرودگاهی امام خمینی(ره)، فعالیت اقتصادی علاوه بر عملیات پروازی صورت گیرد كه می توان در آینده، این منطقه را یكی از مراكز مهم واردات و صادرات دانست.
وی اضافه كرد: برخی فكر می كنند مناطق آزاد محلی برای واردات هستند؛ در حالیكه سرجمع آمار مناطق ازاد و ویژه اقتصادی نشان داده است كه صادرات در آنها از واردات بسیار بیشتر است.
رئیس سازمان توسعه تجارت با تاكید بر اینكه منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) باید به مركز صادرات تبدیل گردد، افزود: در ۱۰ ماهه نخست ۹۸، مبلغ ۳۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار صادرات و ۳۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار واردات داشتیم كه مجموعاً به حدود ۷۲ میلیارد دلار حجم تجارت خارجی كشور می رسد.
وی جمع وزنی تجارت خارجی كشور در این بازه زمانی شامل صادرات و واردات را ۱۴۵ میلیون تن عنوان و تصریح كرد: باید هدفگذاری زمانی كرد كه بین ۳ تا ۵ سال آینده منطقه آزاد و ویژه اقتصادی شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) به مركز صادرات تبدیل شود؛ بویژه كه دسترسی به چند آزادراه، شبكه ریلی و حمل و نقل هوایی بین المللی دارد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاكید بر اینكه باید ارز حاصل از صادرات به واردات كالاهای اساسی و واسطه ای اختصاص پیدا كند، خاطرنشان كرد: ۷۰ درصد واردات ما كالای واسطه ای برای تولید و ۱۰ تا ۱۵ درصد كالای سرمایه ای است.
به گفته زادبوم، واردات كالای واسطه ای حتی كالاهای ممنوعه در مناطق آزاد با هدف تولید و ایجاد ارزش افزوده آزاد بوده و احتیاج به ثبت سفارش ندارد، به این شرط كه كالای تولید شده بلافاصله از همان منطقه آزاد صادر شود.
وی با تاكید بر اینكه صادرات ما در سال ۹۸ نسبت به ۹۷ رشد ۲۰ درصدی از نظر وزنی داشت، اضافه كرد: از نظر ریالی این نسبت ۳ درصد منفی بوده است چون از سال قبل تابحال ارزش كالاهای صادراتی در گمرك ۳۰ درصد كاهش داشت كه اگر این اتفاق نمی افتاد از نظر ریالی هم صادرات ما امسال نسبت به سال قبل از رشد ۲۰ درصدی برخوردار می شد.

1398/11/15
22:36:08
5.0 / 5
4623
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین