قائم مقام بانك مركزی خواستار شد

روند رسیدگی و پرداخت وام ودیعه مسكن تسریع شود

روند رسیدگی و پرداخت وام ودیعه مسكن تسریع شود به گزارش مركز املاك قائم مقام بانك مركزی خواهان تسریع در روند رسیدگی و پرداخت تسهیلات مرابحه خرید كالا و خدمات شد.


به گزارش مرکز املاک به نقل از بانک مرکزی، مشکلات اجرایی طرح اعطای تسهیلات مرابحه خرید کالا و خدمات (کمک ودیعه مسکن) در نشستی در تاریخ ۲۶ مردادماه ۱۳۹۹ با حضور اکبر کمیجانی، قائم مقام رئیس کل بانک مرکزی، محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی و نمایندگان بخش اعتباری بانک ها و مؤسسات اعتباری مورد بحث و بررسی قرار گرفت. اکبر کمیجانی در این جلسه با اشاره به گرانی قیمت و اجاره مسکن و پشتیبانی از مستأجران کم درآمد در شرایط دشوار اقتصادی تحمیل شده بر کشور اظهار داشت: با تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا مقرر شد به گروه های هدف و خانوارها در زمینه ودیعه مسکن مساعدت هایی انجام گیرد. ازاین رو مبحث اعطای «تسهیلات مرابحه خرید کالا و خدمات» از محل بخشی از منابع مالی اختصاص یافته از محل تلفیق منابع آزاد شده ناشی از کاهش نرخ ذخیره قانونی و منابع شبکه بانکی در جلسه مورخ ۱۱ مردادماه ۱۳۹۹ ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح و تصویب گردید. برای تهیه چارچوب اجرایی کار هم تابحال جلسات کارشناسی گوناگونی در این حوزه برگزار کرده ایم.

وی افزود: روز ۱۹ مردادماه توزیع بانکی در ۱۵ بانک کشور انجام و سهمیه استانی بانک ها در این حوزه تعیین و بعد از هماهنگی با وزارت راه و شهرسازی، به همراه دستورالعمل طرح در روز ۲۱ مردادماه به شبکه بانکی کشور ابلاغ گردید.

کمیجانی در مورد وثایقی که در این طرح از متقاضیان دریافت خواهد شد، اظهار داشت: برای تسریع در اعطای تسهیلات، از متقاضیان وثایقی نظیر گواهی کسر از حقوق، گواهی کسر از مستمری خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی یا سهام عدالت دریافت می شود و همینطور برای سقف تسهیلات بانکی مورد نظر، دریافت سفته یا چک فرد متقاضی یا ضامن برای پرداخت تسهیلات توسط بانک ها در نظر گرفته شده است.

قائم مقام بانک مرکزی تصریح کرد: با عنایت به شرایط کنونی و مشکلات اقتصادی که مردم عزیز را گرفتار کرده است، از بانک ها و مؤسسات اعتباری خواهان این هستیم که با درک شرایط دشوار مردم، در اعطای این تسهیلات مساعدت جدی به عمل آورند و اصل را بر سهولت انجام کار بگذارند.

مقام مسئول بانک مرکزی در انتها خاطرنشان کرد که در مرحله فعلی مهلت زمانی برای آخر این طرح، انتهای شهریور ماه در نظر گرفته شده است و چنانچه لزوم داشته باشد، قابلیت تمدید یک ماهه فراهم می شود.
با توجه به نکات و پیشنهادهای مطرح شده در جلسه، توافق شد کارگروهی موارد پیشنهادی و اصلاحی را سریعاً بررسی نموده و اصلاحات لازم را در دستورالعمل اجرایی طرح، اعمال و به بانک ها ابلاغ کند.

همینطور در این جلسه، محمود محمود زاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، ضمن قدردانی از همکاری بانک مرکزی و شبکه بانکی در طرح تسهیلات مرابحه خرید کالا و خدمات، اظهار داشت: از آنجائیکه زمان بندی در اجاره مسکن بسیار مهم می باشد و سررسید بیشتر اجاره نامه ها در فصل تابستان است، اعطای این تسهیلات هم باید در فصل تابستان انجام گیرد.

وی ادامه داد: در طرح اشاره شده بیشتر از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از راه پیامک ثبت نام کرده اند و ظرف کمتر از یک هفته پایش و کنترل اطلاعات انجام گرفته است. تابحال ۲۶ هزار نفر به شبکه بانکی برای بهره مندی از این تسهیلات معرفی شده اند.


منبع:

1399/05/27
23:38:19
5.0 / 5
1697
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین