وزیر راه و شهرسازی:

حاشیه نشینی را سه ساله جمع می نماییم

حاشیه نشینی را سه ساله جمع می نماییم وزیر راه و شهرسازی با اشاره به درخواست از بنیاد مسكن برای ورود به چالش حاشیه نشینی اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم با طرح هایی كه داریم، این مشكل را سه ساله رفع نماییم.به گزارش مرکز املاک به نقل از مهر، محمد اسلامی در مراسم معارفه نماینده جدید ولی فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، این بنیاد را یکی از دستاوردهای انقلاب که مزین به فرمان حضرت امام (ره) است، دانست و اظهار داشت: بنیاد مسکن واقعاً خاکریز اول حوادث طبیعی و بازسازی بعد از آن است که با طمأنینه و ضوابط دقیق وارد صحنه بازسازی می شود. رکوردی را که در این سال ها در حوزه بازسازی به ثبت رسانده، قابل مقایسه با پیش از آن نیست.
وی افزود: ما در بحث حاشیه نشینی که یک دغدغه بزرگ است و متأسفانه در چند سال قبل مجدداً زنده شده، از بنیاد مسکن خواستیم که ورود کند؛ مصادیق آن، رفع حاشیه نشینی استان های خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و خوزستان است که بنیاد به این استان ها ورود کرده است؛ امیدواریم حاشیه نشینی را سه ساله جمع نماییم.
وزیر راه و شهرسازی به مبحث ساخت مسکن اشاره نمود و اظهار داشت: در دوره ای که وارد وزارت راه و شهرسازی شدم، با دیدگاه های سیاستی مختلف در بخش مسکن مواجه شدم؛ یک سیاست مبتنی بر مسائل آماری بود و با مقایسه آمار نفوس و مسکن می اظهار داشت که دولت نباید در ساخت وساز مداخله کند. این دیدگاه مباحثی را هم درباره مسکن مهر مطرح می کرد و خط اعتباری آنرا تورم زا می دانست.
اسلامی خاطرنشان کرد: دیدگاه سیاستی دیگر این بود که از طرفی، شاهد بودیم که ساخت وساز کاهش یافته و به ۳۰۰ هزار واحد در سال رسیده است درحالی که سالانه ۷۰۰ هزار واحد ساخت مسکن جدید نیاز داشتیم و عمده متقاضیان این ۴۰۰ هزار واحد کسری مسکن که داشتیم، اقشاری بودند که قدرت خرید مسکن نداشتند ازاین رو به این نتیجه رسیدیم که تکلیف ذاتی ساخت وساز بر دوش ما است و باید به آن ورود نماییم.
وی افزود: ازاین رو علیرغم کاستی ها، طرح اقدام ملی مسکن را راه اندازی کردیم؛ با این وجود تعیین ضوابط و ایجاد هماهنگی ها میان دستگاه ها برای شروع این طرح، یک سال از ما زمان گرفت.
وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: هم اکنون ساخت ۱۳۰ هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن بر عهده بنیاد مسکن می باشد و بیشتر واگذاری ها از راه عرضه زمین به متقاضیان انجام خواهد شد؛ امیدواریم با همت استان ها، ساخت مسکن برای جامعه هدف را محقق نماییم. ما حتی در مناطق سیل زده که فاقد مسکن دولتی بودیم، از مردم زمین خریدیم و به این طرح واگذار کردیم.
اسلامی در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران درباره وام ودیعه مسکن اظهار داشت: امیدواریم پرداخت این تسهیلات سرعت بیشتری بگیرد کما اینکه در سه روز اخیر پرداخت تسهیلات سرعت گرفته و تعداد متقاضیانی که این وام را دریافت کرده اند به ۱۰ هزار نفر رسیده است. از نظر ما سرعت پرداخت تسهیلات پایین است و با کم بودن خروجی این طرح، این میزان عرضه تسهیلات قابل قبول نیست.
وی اظهار داشت: بانک مرکزی به بانک ها فشار آورده تا سامانه خویش را آماده سازی کنند.
اسلامی درباره طرح اقدام ملی مسکن اظهار داشت: ۵۰۰۰ واحد از این طرح آماده تحویل است و ۴۰ هزار واحد مسکن مهر هم آماده تحویل داریم که بعد از ماه صفر، مراسم تحویل به مردم را برگزار خواهیم کرد.
وزیر راه و شهرسازی در مورد گرانی مصالح ساختمانی تصریح کرد: من که وزیر هستم، نباید شاکی باشم، مسؤلان مرتبط باید بازار مصالح را کنترل کنند. هم اکنون این بازار لجام گسیخته است. اینکه صرفا عضو ستاد تنظیم بازار باشم، نمی تواند کاری را از پیش ببرد؛ باید مسؤلان مربوطه در این خصوص تصمیم گیری کنند.
وی تصریح کرد: از رئیس جمهور دستور گرفتیم تا قیر و فولاد که در بورس کالا هزینه می شوند را صرفا برای طرح های مسکنی خارج از بورس خریداری کنیم؛ دستور رئیس جمهور به وزارت صمت ارسال شده است.
اسلامی درباره فرودگاه چابهار هم اظهار داشت: رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در این خصوص گفت وگوها و مذاکراتی با طرفین داشته است که امیدواریم مشکلات این فرودگاه بزودی مرتفع شود.

1399/06/28
15:06:28
5.0 / 5
1606
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین