رئیس كمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مدیریت كرونا خبر داد

جمع بندی بسته حمایتی اصناف و ارائه به ستاد ملی مدیریت كرونا

جمع بندی بسته حمایتی اصناف و ارائه به ستاد ملی مدیریت كرونا به گزارش مركز املاك رئیس كمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مدیریت كرونا از جمع بندی بسته حمایتی اصناف در ضمن اعمال محدودیت ها در طرح جدید مقابله با كرونا و ارائه به ستاد ملی آگاهی داد و اضافه كرد: در این بسته حمایتی مواردی همچون بیمه، اجرای چك ها و پشتیبانی از اصناف بطور كلی مدنظر قرار گرفته است.


به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، حسین ذوالفقاری در تشریح جزئیات محدودیت های کرونائی در طرح جدید که از روز شنبه یکم آذرماه اجرا می گردد، اظهار داشت: از شروع شیوع بیماری کرونا در کشور که حدود ۹ ماه می گذرد اقدامات مختلفی در بخش های آموزشی، بهداشتی، درمانی و اعمال محدودیت ها اتفاق افتاده است. اما روند افزایشی این بیماری می طلبد که اقدامات همه جانبه ای صورت گیرد.
وی ادامه داد: اقداماتی در هفت محور که یکی از آنها مدیریت هوشمند محدودیت ها متناسب با بیماری است، صورت خواهد گرفت. بی شک این هفت پازل در کنار یکدیگر با کمک مردم پیش خواهد رفت. محله محوری، آموزش، مدیریت هوشمند و... همه با هم باید اتفاق بیفتند که بتوانیم در روند شیوع این بیماری موثر باشیم.
وی افزود: این طرح با این ایده که اولا تصمیمات قبلی که به صورت موردی بوده، کنار برود و طرح جدید جایگزین شود، در دستور کار قرار گرفته است تا متناسب با شرایط شهرهای کشور ادامه پیدا کند. در این طرح شاخص هایی در نظر گرفته شد که بر طبق آنها شهرها به سه دسته زرد، نارنجی و قرمز تقسیم خواهند شد. در حقیقت به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر اگر چهار بستری وجود داشته باشد شهر در دسته زرد، شش نفر در دسته نارنجی و ۱۰ نفر به ازای هر ۱۰۰ نفر بستری شهر را در دسته قرمز قرار خواهد داد و تا زمانی که این وضعیت ادامه پیدا کند روابط اعلامی اعمال خواهد شد. بدین سان بعد از دو هفته بر طبق گزارش ها ممکنست روند محدودیت ها ادامه پیدا کند. اساسا اینطور نیست که روند بیماری بعد از دو هفته نتیجه ملموسی داشته باشد و اقدامات آموزشی و درمانی باید زمان منطقی از آنها بگذرد تا شاهد نتایج آن باشیم. هر دوشنبه بدون ابلاغ بعدی و هرگونه معطلی باتوجه به شرایط شهرها، ضوابط و محدودیت ها اتوماتیک تمدید خواهد شد. هم اکنون ۱۶۰ شهر در وضعیت قرمز، ۲۰۸ در وضعیت نارنجی و ۸۰ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.
رئیس کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مدیریت کرونا در بخش دیگری از صحبت های خود در تشریح محدودیت های تردد در طرح جدید اظهار داشت: ورود افراد غیربومی به شهرهای نارنجی و قرمز ممنوع می باشد. بدین سان افرادی که ساکن شهر نارنجی یا قرمز نیستند نمی توانند به این شهرها وارد شوند. از طرفی کسانی که ساکن شهرهای قرمز و نارنجی هستند اجازه ورود به سایر شهرها را ندارند. یعنی می توانند از شهر خود بیرون بروند اما اجازه ورود به سایر شهرها را ندارند. این تدبیر با این هدف در نظر گرفته شده که بعضاً برخی افراد مشاغل تولیدی در اطراف شهرها دارند. بدین سان این افراد می توانند برای حاضر شدن در محل کار خود از شهر بیرون بروند اما اساسا افراد به قصد سفر نمی توانند از شهرهای نارنجی و قرمز بیرون بروند.
وی افزود: برای مثال افراد غیربومی نمی توانند به شهر تهران وارد شوند و اگر به هر طریقی وارد این شهر شوند خودرو های غیربومی هر ۲۴ ساعت که مشاهده شوند در صورت نارنجی بودن شهر ۵۰۰ هزار تومان و در صورت قرمز بودن شهر یک میلیون تومان جریمه خواهند شد. در ادامه این مثال اگر افراد بومی داخل تهران بعنوان یک شهر قرمز اجازه ورود به هیچ شهر دیگری ندارند اما تردد در کنارگذر شهرها برای تردد عبوری باز گذاشته شده و مشکلی نخواهند داشت.
وی درباب طبقه بندی مشاغل و محدودیت های اعمال شده برای آنها نیز اظهار داشت: مشاغلی که خدمات ضروری ارائه می کنند به هیچ عنوان دورکاری ندارند مشاغلی همچون نیروی انتظامی، آتش نشانی و... اما سایر دستگاه ها امکان حضور تا یک سوم در شهرهای قرمز را دارند. اما در شهرهای وضعیت نارنجی تا دو سوم نیروها می توانند در محل کار خود حاضر باشند. در اجرای این طرح اگر مدیر دستگاهی این مساله را رعایت نکند مسئولین در سطوح مختلف مشخص شده اند. اگر گزارشی درباب عدم رعایت این محدودیت ها ارائه شود بی شک مجازات های تعیین شده اعمال خواهد شد.
وی افزود: کارمندان بر روی دو مورد گلایه دارند. یکی قائل شدن تبعیض میان نیروهای شرکتی، استخدامی و خدماتی است که بی شک چنین موضوعی نقض مقررات است و با این موارد برخورد خواهد شد. این طرح رئیس و مرئوس، کارمند رسمی و قراردادی ندارد. گلایه دیگر کارمندان مسئولینی هستند که بنا به تشخیص خود مقررات را اعمال نمی کنند. البته همه این موارد در مورد کسبه و اصناف نیز مورد تاکید است. این کارمندان می توانند موارد تخلف را به سامانه وزارت بهداشت، کمیته امنیتی ستاد ملی مدیریت کرونا در وزارت کشور و همین طور گزارش های کتبی خودرا ارائه نمایند. اساسا اجرای بدون تبعیض این طرح بین گروه های مختلف به جد در دستور کار باید باشد.
رئیس کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مدیریت کرونا در بخش دیگری از صحبت های خود درباب برخی مشاغل که بینابینی بین دو رسته تعیین شده در گروه های مختلف هستند همانند مراکز عرضه ترشی که در دسته اغذیه فروشی ها قرار می گیرند یا خیر، اظهار داشت: گروه بندی های مشاغل در اطلاعیه شماره یک کمیته امنیتی ستاد ملی مدیریت کرونا مشخص شده اند. اما ممکنست مشاغلی در این دسته بندی ها بعنوان مشاغل بینابینی باشند که این مشاغل باید توسط اصناف اعلام شوند تا ابهام آنها توسط کمیته امنیتی با بررسی وزارت بهداشت تعیین تکلیف شوند.
ذوالفقاری در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه با باز بودن بانک ها و بورس و اعلام تعطیلی مغازه ها در گروه های دو، سه و چهار در شهرهای قرمز تکلیف چک ها و کرایه مغازه ها چه خواهد شد، اظهار داشت: چاره اینکه چک آنها به اجرا گذاشته نشود تعطیلی بانک ها نیست که باید خدمات ضروری به مردم ارائه نمایند. برای مشکل کسبه که بیشتر آنها در گروه یک قرار گرفته اند و در طرح جدید بسته نخواهند شد تمهیدات لازم در نظر گرفته خواهد شد. از طرفی تمام دفاتر شرکت هایی که با مشاغل گروه یک فعالیت دارند باز بودن آنها مشکلی ندارد. البته همه این موارد باید با رعایت پروتکل های بهداشتی باشد. با هماهنگی وزارت صمت و اتاق اصناف بسته حمایتی لازم جمع بندی و به ستاد ملی اعلام شده است. در این بسته بیمه، چک ها و... بعنوان بسته حمایتی برای دوران اعمال محدودیت ها به ستاد اعلام شده که هر مقدار از آن به تصویب برسد اجرا می گردد.
وی درباب فعالیت شرکت های خصوصی نیز اظهار داشت: این شرکتها در دو بخش تقسیم بندی شده اند نخست شرکت هایی که با مشاغلی در وضعیت زرد و نارنجی فعالیت دارند، در ارتباط هستند که فعالیت آنها مانعی ندارد و بخش دیگر شرکت هایی هستند که مراجعه کننده دارند که در وضعیت نارنجی و قرمز بسته خواهند بود. البته شرکت هایی که متصل به تولیدی ها و مشاغل گروه سطح یک هستند از لحاظ فعالیت مشکلی نخواهند داشت. بدین سان شرکت هایی که در بخش بازرگانی هستند نیز می توانند فعالیت کنند.
ذوالفقاری اشاره کرد: محدودیت ها در عمل شدید هستند. در وضعیت اعمال محدودیت ها امور ضروری کشور روی زمین نخواهد ماند. مسئولین تامین مایحتاج مردم باز هستند. بی شک در روند تولید کالای ضروری زنجیره ای تا رسیدن کالا به دست مردم وجود دارد که باید همگی فعال باشند پس در وضعیت قرمز هرچند که شهر در نقطه تعطیلی قرار می گیرد اما مشاغل ضروری فعال خواهند بود. البته برای کارکنانی که در وضعیت ضروری باید در محل کار خود حضور داشته باشند نسبت به سایر کارکنان باید امتیازاتی در نظر گرفته شود. خصوصاً زمانی که این مساله طولانی باشد. دستگاه ها و سازمان ها باید تفاوتی هایی میان این کارکنان در نظر بگیرند. بی شک اگر این محدودیت ها در طرح جدید اعمال شود مساله فاصله گذاری در حد قابل قبولی محقق می شود.
رئیس کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مدیریت کرونا در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر اینکه شرایط بیماری کرونا امروز در وضعیت اضطرار است و کادر درمانی و نیروهای خدماتی بیمارستان وضعیت خاصی دارند، اضافه کرد: تنها کافی است برای درک احساس مسئولیت برای مدت ۱۲ ساعت نه پوشیدن لباس پرستاران بلکه استفاده از دو ماسک به صورت همزمان را تجربه نماییم تا متوجه شویم چقدر شرایط سخت و طاقت فرساست.
وی درباب انجام سفرها با پروازهای داخلی، خارجی، قطار و اتوبوس نیز اظهار داشت: بطور کلی حمل و نقل عمومی بار و مسافر مجاز است. البته باید پروتکل ها و ضوابط تعیین شده وزارت بهداشت رعایت شود و در این راستا نظارت وزارت راه نیز وجود خواهد داشت. بر طبق آنچه در سامانه ماسک محقق شده مدیریت هوشمند انجام می شود بدین سان که فردی که تست پی سی آر آن مثبت شده در سیستم بهداشت و درمان اطلاعاتش ثبت می شود و بوسیله سامانه ماسک ردیابی خواهد شد و اگر سفر داشته باشد مبلغ ۲۰۰ هزار تومان روی فیش تلفن همراه، تلفن ثابت یا پلاک خودروی وی جریمه اعمال می شود و با پیامک نیز به وی اطلاع داده خواهد شد.
وی اشاره کرد: هر شهری که تمایل دارند زودتر محدودیت ها در آن کاهش پیدا کند لازم است مسئولین و آحاد مردم آن شهر به صورت جدی پای کار بیایند. بسیاری احساس می کنند خواب می بینند که چنین اتفاقی در کشور در حال وقوع است. باید همه مشارکت نماییم وگرنه وضعیت بیماری بدتر، شرایط سخت تر و ضرور و زیان مشاغل افزوده می شود. متاسفانه بسیاری مسئولین سازمان های دولتی از حداقل هایی که باید اعمال کنند باخبر نیستند و زحمت خواندن یک ابلاغ کوچک را نیز به خود نمی دهند. از مسئولین مختلف این توقع وجود دارد که حداقل های بهداشتی را در درون سازمان های خود اعمال کنند.
رئیس کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مدیریت کرونا در تشریح روند اجرای قرنطینه در طرح جدید نیز اظهار داشت: قرنطینه در سه حوزه منزل، هتل ها، میهمان سراها و قسمت های متعلق به نیروهای مسلح و وزارت ورزش امکان پذیر است که هر سه آنها بررسی شده اما وزارت بهداشت بهترین نوع قرنطینه را خارج از منزل و به صورت اتاقی مجزا اعلام نموده است.
ذوالفقاری با تاکید بر اینکه همه مشاغلی که در گروه بندی سطح یک قرار دارند و در طرح جدید می توانند فعالیت کنند باید پروتکل های بهداشتی را بطور کامل رعایت نمایند، خطاب به شهروندان اظهار داشت: از همه مردم و مسئولین دستگاه ها خواهش می کنم حداکثر مشارکت در تحقق بخش های مختلف طرح جدید را داشته باشند. اگر تست فردی مثبت شد باید بطور کامل موارد قرنطینه و پروتکل های بهداشتی را رعایت کند. در غیر این صورت اگر بیماری را به فرد دیگری منتقل کند هم مجازات قانونی دارد و هم در پیشگاه خداوند متعال مسئول خواهد بود.
منبع:

1399/08/29
21:19:06
5.0 / 5
1173
تگهای خبر: بانك , بیمه , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین