یك مقام مسئول :

جزئیات ترخیص 2 هزار كامیون دپوشده در گمركات

جزئیات ترخیص 2 هزار كامیون دپوشده در گمركات به گزارش مركز املاك با موافقت رئیس جمهور با درخواست وزیر راه برای ترخیص 2 هزار دستگاه كامیون زیر 3 سال ساخت از گمركات كشور، طرح نوسازی ناوگان جاده ای كه متوقف مانده بود، به جریان خواهد افتاد.به گزارش مرکز املاک به نقل از مهر، درپی ترخیص نشدن کامیون های وارداتی زیر سه سال ساخت طرح نوسازی ناوگان فرسوده، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی از حسن روحانی رئیس جمهور درخواست نمود تا دستور ترخیص هر چه سریع تر ۲ هزار دستگاه کامیون معطل مانده در گمرک را صادر کند که رئیس جمهور با این درخواست موافقت نمود.
متن نامه وزیر راه و شهرسازی به رئیس جمهور به شرح زیر است:
جناب آقای دکتر روحانی
رئیس جمهور محترم
موضوع: طرح واردات کامیون های موضوع بند ث ماده ۳۰ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور
با سلام و احترام
همانگونه که استحضار دارند با تاکید حضرتعالی طرح واردات کامیون های زیر سه سال ساخت از محل منابع ارزی متقاضی منشأ خارج از کشور در دستور کار قرار گرفت و بعد از ثبت نام رانندگان و شرکت های دارای کامیون فرسوده فعال در سقف ۵۰۰۰ دستگاه و با در اولویت قرار دادن کامیون های بالای ۴۰ سال سن، اشخاص حقیقی و حقوقی واجد شرایط تعیین و به وزارت صمت عرضه شدند.
متأسفانه بیش از چهار ماه است به رغم دریافت گواهی استاندارد از سازمان ملی استاندارد ایران و همین طور گواهی خدمات بعد از فروش از شرکت های معتبر داخلی و ورود حدود ۲۰۰۰ دستگاه کامیون اروپایی، وزارت صمت تا کنون از معرفی افراد برای ترخیص کامیون ها خودداری نموده است پس با توجه به این که سال ساخت این کامیون ها (۲۰۱۷) می باشد برای ترخیص آنها کمتر از ۴۰ روز فرصت باقی مانده است و عدم تعهد و عدم ترخیص آنها سبب وارد آمدن خسارات فراوانی به این بخش خواهد شد بمنظور حل این مشکل و همین طور جلوگیری از افزایش بی رویه قیمت کامیون در کشور و پرهیز از ایجاد نارضایتی کامیون داران استدعا دارد اوامر حضرتعالی به وزارت صمت ابلاغ گردد تا این کامیون ها هم مطابق مصوبه ۱۲/۸/۹۹ ستاد اقتصادی همانند کالاهایی که ارز آنها توسط متقاضی تامین شده است از گمرکات کشور ترخیص گردند.
دستور رئیس جمهور به وزیر صمت برای ترخیص کامیون ها
پس از ارسال این نامه از طرف وزیر راه به رئیس جمهور بود که روحانی در نامه ای به علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت دستور داد تا این وزارتخانه مجوز ترخیص کامیون های ۳ سال ساخت و رسوبی در گمرکات کشور را به گمرک اعلام نماید تا واردکنندگان بتوانند پروسه نوسازی ناوگان باری جاده ای را تکمیل کنند.
گذشت ۷ ماه از آغاز طرح نوسازی ناوگان بدون واردات حتی یک کامیون ۳ سال ساخت
به گزارش مرکز املاک به نقل از مهر، خرداد ماه امسال با حضور وزیر راه و شهرسازی از سامانه ثبت سفارش واردات کامیون های تا ۳ سال ساخت با هدف نوسازی ناوگان رونمایی گردید.
بر اساس طرح جدید نوسازی ناوگان جاده ای که سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای آنرا از سال قبل پیگیری می کرد ولی امسال امکان اجرائی شدن آن فراهم گردید، افراد حقیقی و حقوقی می توانند کامیون های با عمر حداکثر ۳ سال ساخت تولید اروپا و کره و ژاپن را وارد ناوگان جاده ای کرده و به ازای آن، کامیون های کارکرده از ۴۰ تا ۶۰ ساله را از رده خارج کنند.
بر این اساس، خودروسازان داخلی سالانه ۱۰۰ دستگاه، شرکت های حمل و نقلی ۵۰ دستگاه، شرکت های واردکننده کامیون ۱۰ و افراد حقیقی یک دستگاه از این کامیون های «شبه نو» را اجازه ثبت سفارش و واردات دارند.
پشت پرده نامه نگاری وزیر راه با رئیس جمهور
در حالی که محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در مراسم آغاز این طرح در خرداد ماه امسال اعلام نموده بود که فروش کامیون های دست دوم فقط بوسیله سامانه سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای انجام می شود و هیچ شرکت و یا شخصی بطور مستقل از این سامانه، امکان فروش کامیون دست دوم را ندارد، اما صدرالله بمانا مشاور رئیس سازمان راهداری در امور نوسازی ناوگان در گفت وگویی با خبرنگار مهر اظهار داشته بود: هنوز هیچ واردکننده ای از سازمان راهداری مجوز نهایی واردات را دریافت نکرده است؛ ما تا کنون مجوز واردات کامیون به هیچ شخص حقیقی یا حقوقی نداده ایم؛ اگر این واردکننده ها نتوانند مجوز نهایی را ستاندن کنند، خودرو های سنگین موجود در گمرک یا بعنوان کالای رسوبی شمرده می شود یا باید به مبدأ اولیه برگشت داده شود.
به نظر می رسد برخی واردکنندگان بدون درنوردیدن پروسه و تشریفات ثبت سفارش کامیون های کارکرده و انتقال آنها به انبارهای گمرکات کشور، اهتمام در تحت فشار قرار دادن دولت در ترخیص این کالاها دارند.
مشاور رئیس سازمان راهداری در امور نوسازی ناوگان جاده ای: برآورد ما وجود ۱۲۰۰ دستگاه کامیون در گمرکات است اما احتمال به ۲ هزار دستگاه می رسد!
صدرالله بمانا مشاور رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در امور نوسازی ناوگان جاده ای در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: ماجرای نامه نگاری وزیر راه به رئیس جمهور است است که برمبنای بند ث ماده ۳۰ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور که به واردات کامیون های زیر ۳ ساخت اختصاص دارد، تعدادی دستگاه کامیون با عمر کمتر از ۳ سال وارد شده اند اما امکان ترخیص ندارند.
وی اضافه کرد: پس وزیر راه و شهرسازی نامه ای به رئیس جمهور ارسال کرده تا این کامیون ها برمبنای قوانین و مقررات گمرکات کشور، ترخیص شوند؛ سفارش واردات این کامیون ها در سامانه های جامع تجارت و سازمان راهداری ثبت شده است. ما تشریفات لازم در سازمان راهداری را انجام می دهیم و سپس به وزارت صمت برای صدور مجوز ترخیص آنها اعلام خواهیم کرد.
بمانا با یادآوری اینکه هم اکنون تنها ۲ واردکننده ثبت سفارش کرده اند، افزود: برآورد ما از تعداد کامیون های مانده در گمرکات ۱۲۰۰ دستگاه است اما احتمالاً تا ۲ هزار دستگاه در گمرکات وجود داشته باشد اما آمار دقیق آنها را نداریم چون هر روز تعدادی کامیون وارد کشور می شود.
وی اشاره کرد: هر کامیون ۳ سال ساختی که وارد می شود، می تواند اسقاط شود؛ کسانی که دارای گواهی اسقاط کامیون هستند، می توانند این کامیون ها را خریداری کنند اما باید بجای آن، یک کامیون فرسوده اسقاط و از رده خارج کنند.
کامیون های مانده در گمرکات با ارز آزاد وارد شده اند نه دولتی و نیمایی
بمانا اضافه کرد: با ترخیص این ۲ هزار دستگاه کامیون، بلافاصله عملیات نوسازی و جایگزینی با کامیون های اسقاطی آغاز می شود؛ این کامیون ها با ارز آزاد وارد شده اند که منشأ آن هم خارج از کشور است ارز دولتی و نیمایی به این کامیون ها تعلق نمی گیرد.
وی افزود: از آنجایی که کامیون های وارداتی، کارکرده هستند، قیمت آنها پایین تر است؛ همین طور ممکنست برخی واردکنندگان به خریداران این کامیون ها تسهیلات هم بدهند؛ در طرح واردات کامیون های ۳ سال ساخت، مراحل فروش به سازمان راهداری ارتباطی ندارد و ما تنها مجوز واردات آنها را با همکاری وزارت صمت صادر می نماییم.
جزئیات دو طرح دیگر نوسازی ناوگان جاده ای
این مقام مسئول در سازمان راهداری بیان کرد: غیر از واردات این کامیون ها، تولید داخل هم داریم که خریداران کامیون های نوسازی تولید داخل می توانند تا ۸۰ درصد آنرا تسهیلات دریافت نمایند که نرخ سود آن ۹ تا ۱۲ درصد است؛ اما خرید این کامیون ها هم نیاز به اسقاط یک دستگاه کامیون فرسوده به ازای خرید هر دستگاه کامیون نوساز تولید داخل دارد.
وی اشاره کرد: طرح دیگر نوسازی، طرح ریاست جمهوری است که دولت ۵۰ درصد قیمت خودرو های سنگین نوسازی را از محل صرفه جویی در مصرف سوخت می دهد. این ۳ طرح در حال اجرا هستند.


منبع:

1399/09/13
19:51:30
5.0 / 5
1060
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین