معاون وزیر راه تشریح كرد؛

تازه ترین آمار زیرساختهای حمل و نقلی

تازه ترین آمار زیرساختهای حمل و نقلی مرکز املاک: مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور آخرین وضعیت آماری زیرساخت های حمل و نقلی کشور را در حوزه ریلی، آزادراهی، بزرگراهی و جاده ای تشریح نمود.به گزارش مرکز املاک به نقل از مهر، خیرالله خادمی روز گذشته در یک برنامه رادیویی درباره آخرین دستاوردهای کشور در حوزه ساخت پروژه های بزرگراهی، آزادراهی و ریلی گفت: وضعیت زیرساخت های حمل و نقل کشور امروز نسبت به قبل از انقلاب اسلامی به هیچ عنوان قابل قیاس نیست و ظرفیت حمل و نقلی ما به میزان زیادی افزایش یافته است.
راه روستایی
وی افزود: تا سال ۵۷ در کشور ما ۴۷ هزار کیلومتر راه اصلی، شریانی، فرعی و درجه ۲ وجود داشت و کل راه های روستایی آسفالته ۳ هزار کیلومتر بود، اما امروز بیش از ۱۰۰ هزار کیلومتر راه روستایی آسفالته در کشور داریم که خیلی از این جاده ها مربوط به نقاط محروم هست.
شبکه ریلی
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور اضافه کرد: در بخش زیرساخت های ریلی تا پیش از انقلاب ۴ هزار و ۵۶۰ کیلومتر مسیر ریلی داشتیم که امروز با احتساب مسیرهای آنتنی و فرعی، مجموع خطوط ریلی کشور به ۱۴ هزار کیلومتر می رسد.
خادمی با اعلان اینکه در حوزه توسعه شبکه ریلی امروز اقدامات خوبی در حال انجام می باشد، افزود: هم اکنون ۳۴۰۰ کیلومتر مسیر ریلی در حال ساخت داریم که از این ۳۴۰۰ کیلومتر اولویت بندی از سال قبل انجام شد تا مسیرهایی که تأثیر بیشتری در شبکه ریلی دارند و پیشرفت فیزیکی آنها هم بالاتر است در اولویت راه اندازی قرار گیرند؛ در این راستا ۸ مسیر ریلی به طول ۱۵۳۲ کیلومتر در اولویت قرار گرفت تا زودتر تکمیل شده و تحویل مردم شود.
وی تاکید کرد: امیدواریم تا آخر سال ۱۴۰۰ حداقل هزار کیلومتر از این خطوط ریلی تحویل مردم شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: مسیرهای ریلی در دست ساخت، در توسعه ترانزیت، اتصال مراکز بار به شبکه ریلی و همین طور اتصال شهرها به راه آهن مؤثرند؛ در حوزه ساخت خطوط ریلی نسبت به سال ۵۷ بیش از سه برابر افزایش خطوط ریلی را داریم ضمن این که ساخت خطوط ریلی دیگری نیز در دست مطالعه است.
شبکه آزادراهی
وی با اعلان اینکه آزادراه ها، شاهراه های اصلی حمل و نقل جاده ای ما محسوب می شوند، گفت: تا سال ۵۷ طبق آمار ۲۰۰ کیلومتر آزادراه در کشور وجود داشت، اما امروز آنچه از شبکه آزادراهی زیر بار عبور ترافیک است، ۲۵۰۰ کیلومتر است که در حال سرویس دهی است و ۱۲۴۰ کیلومتر آزادراه دیگر نیز طبق قرارداد در دست راه اندازی است که به صورت سرمایه گذاری مشترک دولت و بخش خصوصی ساخته خواهند شد.
خادمی افزود: در پروژه های آزادراهی نیز از سال قبل اولویت گذاری در دستورکار قرار گرفت و برمبنای اهمیت پروژه و پیشرفت فیزیکی، ۹ پروژه آزادراهی در اولویت قرار گرفت. طول این ۹ پروژه ۵۷۵ کیلومتر آزادراه است، که تلاش می نماییم تا آخر سال ۱۴۰۰ به بهره برداری برسد و بدین ترتیب طول آزادراه های کشور، ۲۳ درصد افزایش می یابد.
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور اشاره کرد: نیاز کشور در حوزه آزادراهی وجود ۱۰ هزار کیلومتر آزادراه است که باتوجه به افزایش ظرفیت در محورها این نیاز طی طرح های آینده برآورد می شود.
وی بیان کرد: اگر ما به رقم ۵ هزار کیلومتر آزادراه در سطح کشور تا ۴ سال آینده برسیم، اغلب شبکه های اصلی اجرا شده و مابقی هم در طرح های توسعه های آینده قرار می گیرد. در حوزه آزادراه ها اقدامات بیشتری ضروری می باشد.
شبکه بزرگراهی
خادمی اضافه کرد: در بخش بزرگراهی نیز تا قبل از انقلاب هزار کیلومتر بزرگراه داشتیم، اما امروز ۱۷ هزار کیلومتر بزرگراه در کشور وجود دارد؛ بزرگراه ها نیاز به پرداخت عوارض ندارد، ضمن آنکه دسترسی بیشتری دارد و نیاز مردم به بزرگراه ها بیشتر است؛ بدین سبب تلاش شد در این عرصه عملکرد بهتری داشته باشیم.
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: هم اکنون ۷ هزار و ۸۰۰ کیلومتر بزرگراه و راه اصلی در حال ساخت در کشور داریم و معمولاً سالانه ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ کیلومتر از این مسیرها را تحویل می دهیم و برنامه این است تا آخر سال ۱۴۰۰ میزان ۱۲۷۰ کیلومتر از این مسیرهای بزرگراهی را تحویل مردم کشور بدهیم.


منبع:

1399/11/21
20:50:39
0.0 / 5
660
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین