معاون وزیر راه خبر داد؛

برنامه راه آهن برای رسیدن به ظرفیت ۱۳۰ میلیون تنی حمل ریلی بار

برنامه راه آهن برای رسیدن به ظرفیت ۱۳۰ میلیون تنی حمل ریلی بار به گزارش مرکز املاک مدیرعامل شرکت راه آهن از تدوین برنامه جامع این شرکت جهت دستیابی به ظرفیت 130 میلیون تنی بار در کشور آگاهی داد و اشاره کرد: در صورت تامین منابع مالی، این برنامه طی 5 سال محقق خواهد شد.به گزارش مرکز املاک به نقل از وزارت راه و شهرسازی، سعید رسولی با یادآوری اینکه امسال بیش از ۴ ماه مسیرهای ریلی کشور در مرز به سبب کرونا مسدود بوده است، اظهار نمود: خوشبختانه تا به امروز علاوه بر جبران آن ۴ ماه عقب افتادگی، همین طور این شرکت به رشد ۱۰ درصدی در تولید رسیده و تا آخر سال نیز این سیر رشد ادامه پیدا خواهدنمود.
وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری و مفاد تنظیم شده در سند برنامه ششم بمنظور افزایش سهم ریلی و ارتقای راندمان آن در کشور، اشاره کرد: هیئت دولت و خصوصاً وزیر راه و شهرسازی مشتاق ارتقای این صنعت هستند و تا حالا نیز اقدامات بهادار ای دراین زمینه انجام شده یا در دست اقدام است.
رسولی اشاره کرد: طی دهه مبارک فجر، ۹ چشمه بار به ۳۴ و نیم میلیون کیلومتر خط شبکه ریلی کشور متصل شد و به بهره برداری رسید. این ۹ چشمه بار به میزان ۵ و نیم میلیون تن پتانسیل ریلی را در کشور افزایش داد.
معاون وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: برنامه جامعی برای اتصال چشمه های بار به نزدیکی شبکه ریلی تدوین شده که این طرح در حال تکمیل است. چندین ماه است که گروه های متخصص در حال بررسی آن هستند و مراحل تدقیق آن نیز در حال سپری شدن است.
وی تاکید کرد: با اتصال این مراکز بار شناسایی شده به شبکه ریلی، دسترسی به یک بازار ۱۳۰ میلیون تنی برای راه آهن جمهوری اسلامی ایران فراهم می شود.
رسولی در ادامه اظهار داشت: اما اینکه چه قدر می توان به این پتانسیل و ظرفیت ۱۳۰ میلیون تنی بار دست پیدا کرد، بستگی به میزان ناوگان و مسائل زیرساختی در کشور دارد.
مدیرعامل شرکت راه آهن اظهار نمود: این برنامه یک هدف دارد و آن اتصال مراکز بار و جذب بار در کشور و یک الزام دارد که آن هم مربوط به تکمیل حوزه زیربنا و حوزه ناوگان است. هم اکنون برآورد سبد مالی این برنامه احصاء و برای آن یک مدل مالی تنظیم شده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: این یک برنامه جامع بوده و مقرر است ضمن رونمایی از آن، به صورت برش های سالانه معرفی و پیگیری شود.
وی تاکید کرد: اگر منابع مالی این برنامه تامین شود در یک بازه زمانیِ ۵ ساله این طرح محقق خواهد شد.


منبع:

1399/12/20
12:37:17
0.0 / 5
841
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین