مجوز شورا به واگذاری موقت املاك شهرداری برای ساخت برج های تخلیه اضطراری گاز

مجوز شورا به واگذاری موقت املاك شهرداری برای ساخت برج های تخلیه اضطراری گاز اعضای شورای شهر یک فوریت لایحه اعطای مجوز به شهرداری تهران جهت واگذاری حق انتفاع بصورت رقبی اراضی و املاک خود به شرکت گاز استان تهران جهت راه اندازی برج های تخلیه اضطراری گاز در مواقع بحران(زلزله) را به تصویب رساندند.


به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، در دویست و هشتاد و هفتمین جلسه شورای شهر در جریان بررسی یک فوریت لایحه اعطای مجوز به شهرداری تهران جهت واگذاری حق انتفاع به صورت رقبی اراضی و املاک خود به شرکت گاز استان تهران جهت راه اندازی برج های تخلیه اضطراری گاز در مواقع بحران(زلزله) حامد مظاهریان معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورا در عرضه گزارش این لایحه اظهار داشت: یکی از نگرانی ها در شهر تهران وقوع زلزله است. در زمان زلزله شریان های خدماتی بخصوص آب، برق و گاز گاها باعث حادثه می شوند. آتشسوزی های بزرگی را بعد از زلزله در شهرها داریم که امکان دارد تولید انفجار کنند. بر مبنای مصوبه دولت درباره شریان های حیاتی تهران مطالعه ای انجام شد تا امکان تخلیه خطوط لوله شهر تهران فراهم گردد. این اقدام هم توزیع جغرافیایی دارد و هم باید در مکان هایی باشد که به دور از اماکن مسکونی و بیشتر در فضای سبز باشد که این املاک غالبا در حوزه مالکیت شهرداری است و غالبا در فضای سبز و رمپ و لوپ ها و اطراف بزرگراه ها است.
وی ادامه داد: راه اندازی این مکان ها و برج های تخلیه زمان بر است و مکاتبات گوناگونی با شهرداری شده که این فضا را در اختیار شرکت گاز قرار دهد. این برج ها 20 در 20 است که البته درباره شکل بصری آن باید به صورت مستقل بررسی صورت گیرد.
مجید فراهانی، عضو شورای شهر تهران در موافقت با این لایحه اظهار داشت: مبحث این لایحه طراحی 17 ایستگاه دکل تخلیه گاز در زمان زلزله است. بر مبنای مصوبه شورا هر گونه واگذاری املاک شهرداری باید به تصویب شورای شهر برسد. مسئله زلزله بسیار مهم می باشد. امکان وقوع زلزله شدید در تهران وجود دارد. بیشتر از 160 سال است که در تهران زلزله بزرگ به وقوع نپیوسته است. با عنایت به مطالعات موجود در زلزله ای که در شهر تهران اتفاق می افتد یکی از حوادث انفجار ناشی از خطوط گاز است چون شریان ها بسیار صدمه پذیرند و اولویت اول بر مبنای نظرات کارشناسی شبکه گازرسانی است.
در ادامه ابراهیم امینی دیگر عضو شورای شهر تهران درباره حق انتفاع رقبی اظهار داشت: رقبی حق انتفاعی است که مدت دارد و برای مدت آن انتظار می کشند تا مدت تعیین شده، تمام شود. اگر شرکت گاز می خواهد این املاک به صورت نامحدود در اختیارش باشد با این نوع از حق انتفاع امکان پذیر نخواهد بود.
در ادامه بهاره آروین هم اظهار داشت: اصل مبحث و اهمیت و لزوم آن قابل قبول است اما سوال اینجاست که چرا جزئیاتی از املاک واگذاری، عرضه نشده است. شورا برای تصمیم گیری دقیق باید جزئیات املاک واگذار شده و جانمایی آنها را بداند.
به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، نهایتا یک فوریت این لایحه به رأای گذاشته شد و با 11 رأی موافق اعضای شورای شهر تهران به تصویب رسید.1400/01/29
14:22:01
0.0 / 5
607
تگهای خبر: احداث , استان , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین