وزیر راه:

مسیر ریلی شیراز-مشهد 3 ساعت كوتاهتر می شود

مسیر ریلی شیراز-مشهد 3 ساعت كوتاهتر می شود به گزارش مرکز املاک، وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: مردم استان های جنوبی که از شیراز با قطار به مشهد سفر می کنند، می توانند با بهره گیری از خط آهن اقلید-یزد، مسیر مشهد را 3 ساعت سریع تر طی کنند.به گزارش مرکز املاک به نقل از راه آهن، محمد اسلامی در حاشیه بازدید از ایستگاه اقلید پروژه راه آهن اقلید – یزد اظهار داشت: این پروژه چند سالی است شروع شده ولی ۶۰ درصد از پروژه هم به لحاظ اعتباری هم به لحاظ عملیات فیزیکی در این دو سال اخیر به انجام رسیده است.
وی افزود: بااینکه بنظر می رسد این خط آهن تنها یک خط مواصلاتی برای اتصال دو استان است، اما راه اندازی آن در انتقال بار از جاده به راه آهن فوق العاده مؤثر است. همین طور مردم عزیز استان های جنوبی که حالا از شیراز با قطار به مشهد سفر می کنند، می توانند با بهره گیری از این خط آهن مسیر مشهد را ۳ ساعت سریع تر طی کنند. از طرف دیگر استان های فارس و یزد و اصفهان که استان های گردشگری هستند، بوسیله این خط به یکدیگر متصل می شوند.
اسلامی با اعلان اینکه ارزش این خط آهن حدود ۴، ۰۰۰ میلیارد تومان است، اضافه کرد: امیدوار هستیم این پروژه را تا اختتام دولت و پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به بهره برداری برسانیم.
این عضو کابینه دوازدهم اظهار داشت: خاصیت خط آهن یزد-اقلید این است که استان فارس را به شمال-شرق و جنوب-شرق کشور متصل می کند. این خط آهن در ادامه به بوشهر نیز متصل خواهد شد. این خط مسیر شیراز به مشهد را ۳ ساعت می کاهد. این خط همین طور می تواند با اتصال به چشمه های بار، در سقف برنامه ای که پیش بینی شده، تردد ۷ میلیون تن بار و ۴ میلیون مسافر را در سال تضمین کند.
وی افزود: در خردادماه قطار از روی این خط تردد خواهدنمود. البته عملیاتی در ایستگاه ها و خطوط تکمیلی در حال انجام می باشد و حداکثر تا شهریور کل پروژه به بهره برداری خواهد رسید.
وزیر راه و شهرسازی درباره سایر پروژه های ریلی در دست راه اندازی در کشور اظهار داشت: هم اکنون حدود ۲۰۰۰ کیلومتر خط آهن در دست ساخت است که برای افتتاح این خطوط تا آخر سال ۱۴۰۰ هدف گذاری شده است.
وی افزود: ۴۰۰ کیلومتر از این خطوط، خطوط دوم است که ظرفیت حمل بار و مسافر را بیشتر می کند. این خطوط در مسیرهای بافق-زرین شهر و قزوین-زنجان در حال اجراست. ۱۶۰۰ کیلومتر خط آهن جدید نیز در قالب ۷ پروژه ریلی در دست راه اندازی است که تعدادی در نیمه اول و باقی مانده تا آخر سال ۱۴۰۰ به بهره برداری می رسند.
اسلامی افزود: راندمان توسعه شبکه ریلی امسال ۶ برابر راندمان توسعه راه آهن در طول تاریخ ایران است. خداوند را شاکریم که برنامه ریزی هایی که انجام شده و پشتیبانی همه جانبه ای که صورت گرفته سبب شده شرایط این توسعه قابل توجه برقرار شود.
مدیرعامل راه آهن: خط آهن اقلید-یزد تا چند ماه آتی به بهره برداری می رسد
در ادامه سعید رسولی مدیرعامل شرکت راه آهن اظهار داشت: خوشبختانه سرعت پیشرفت این پروژه رضایت بخش است و انشاالله طی ماه های آتی شاهد بهره برداری از این خط ریلی خواهیم بود.
وی اضافه کرد: کشور پهناور ایران ظرفیت های بسیار زیادی جهت استفاده از حمل و نقل ریلی دارد و باتوجه به موقعیت جغرافیایی که دارد در حوزه ترانزیت نیز از موقعیت ویژه ای برخوردارست.
معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: موضوع ارتقای راندمان اصلی ترین دستور کار راه آهن است، پس اتصال مراکز بار به سیستم حمل و نقل ریلی و ایجاد مسیرهایی که بارهای بیشتری را به ظرفیت شبکه ریلی اضافه کند همچون برنامه هایی است که در امتداد ارتقای راندمان دنبال می نماییم.
وی افزود: با ایجاد خط ریلی یزد-اقلید در فاز نخست حدود ۴ میلیون تن بار به ظرفیت شبکه ریلی افزوده خواهد شد و در افق ۲۰ ساله طرح این ظرفیت به ۷ میلیون تن می رسد.
رسولی گفت: در حوزه مسافری نیز با ایجاد میان بری که ایجاد می شود مدت زمان سیر قطارهای شیراز به مشهد و بلعکس حدود ۳ ساعت کاهش پیدا می کند.


منبع:

1400/02/21
14:13:46
0.0 / 5
544
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین