معاون خدمات شهری شهرداری تهران عنوان كرد

مراحل نهایی مكان یابی آرامستان جدید تهران

مراحل نهایی مكان یابی آرامستان جدید تهران به گزارش مرکز املاک معاون خدمات شهری شهرداری تهران در تشریح عملکرد این معاونت در دوره پنجم مدیریت شهری اظهار داشت: در حوزه فضای سبز ظرف چهار سال قبل 89 بوستان به مساحت 154 هکتار در تهران راه اندازی شده که در سال 96، 23 بوستان با 34 هکتار در سال 97 نیز 24 بوستان به مساحت 26 هکتار، سال 98، 19 بوستان به مساحت 68 هکتار و در سال قبل نیز 23 بوستان با مساحت 53 هکتار به بهره برداری رسیده است که بدین سان تا آخر سال جاری تعداد بوستان های تهران به 2300 بوستان می رسد. همین طور در این دوره از 21 قطعه از باغات و اراضی مشجر و زمینهای مناسب جهت تبدیل به بوستان های عمومی استفاده شده است.


به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری شهرداری تهران در تشریح عملکرد این معاونت در دوره پنجم مدیریت شهری در جمع خبرنگاران اضافه کرد: با وجود همه اقدامات انجام شده تعدادی از منطقه های تهران همچون مناطق ۱۰، ۱۱، ۸، ۷ و ۱۷ دارای سرانه پایینی هستند و این مناطق زیر شش متر مربع سرانه فضای سبز دارند؛ پس با تشکیل اکیپی مشخص باغاتی را در سطح شهر تهران برای تبدیل به بوستان عمومی تملک کرده ایم تا نهایتا در هر محله ای یک بوستان ایجاد شود. خوشبختانه در سال قبل سرانه فضای سبز تهران به ۱۶.۳۶ متر مربع رسید. همین طور در رابطه با حریم پایتخت نیز در سال ۹۶، ۱۲۰۰ هکتار و در سال ۹۹، ۱۰۰۰ هکتار به فضای سبز حریم پایتخت افزوده شد. امسال نیز حدود ۱۳۰۰ هکتار در برنامه کاری خود داریم. در مجموع در دوره مدیریت فعلی ۴۷۲۰ هکتار به فضای سبز حریم و کمربند تهران اضافه شده است.
معاون شهردار تهران در بخش دیگری از صحبت های خود به تفاهم نامه های میان شهرداری و جهاد کشاورزی اشاره نمود و اضافه کرد: آنچه که در ۵۰ سال قبل بعنوان تفاهم نامه میان شهرداری و جهاد کشاورزی وجود داشت همگی مستند شد تا در مرحله اجرا از این تفاهم نامه ها بهره بهتری گرفته شود. همین طور تفاهم نامه هایی با وزارت نیرو حول چهار موضوع قنوات، پساب، چاه ها و تصفیه خانه های محلی منعقد شده که به روشنی مشخص می کند در چه سالی از چه تصفیه خانه ای، چه میزان پساب برای آبیاری فضای سبز استفاده خواهد شد. امسال در مناطق ۱، ۲، ۵، ۶، ۱۸ و ۲۰ نیز چهار مورد از تصفیه خانه ها پیشرفتی بیش از ۶۰ درصد را پشت سر خواهد گذاشت و نحوه استفاده از پساب آنها نیز بطور روشن مشخص شده است.
یزدانی افزود: مقرر است در ۳۷۴ نقطه از بوستان های شهر تهران مخازن اضطراری جانمایی شود که هم اکنون ۴۰ مورد از آنها انجام شده و ۶۰ مورد دیگر نیز در برنامه اجرائی سال جاری قرار گرفته است.
وی درباب عملکرد سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار شهر تهران نیز اظهار داشت: در این دوره ۵۷ بازار جدید در شهر تهران راه اندازی شده است، یعنی در سال ۹۶، ۱۶ بازار، در سال ۹۷نیز ۱۴ بازار، سال ۹۸، چهار بازار و در سال قبل نیز ۲۳ بازار جدید تولید شده است. علاوه بر این تعداد زیادی بازار نیز بهسازی شده، در ساخت بازارهای جدید مناسب سازی برای معلولین در نظر گرفته شده و این مناسب سازی در راه اندازی بوستان های جدید شهر تهران نیز رعایت شده است. همین طور در حوزه بهسازی بازارها در سال ۹۶، ۱۸ بازار، سال ۹۷، هفت بازار، سال ۹۸، ۹ بازار و در سال ۹۹ نیز شش بازار بهسازی شده است.
یزدانی در تشریح عملکرد سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی اشاره کرد: در سالهای ۹۶، هفت ایستگاه، ۹۷، دو ایستگاه، ۹۸، یک ایستگاه و در سال قبل نیز چهار ایستگاه راه اندازی شده که جمعا ۱۴ ایستگاه برمبنای کار کارشناسی به ایستگاه های آتش نشانی سطح شهر تهران اضافه شده است. تا اختتام امسال نیز شش ایستگاه دیگر به بهره برداری می رسد. علاوه بر این نوسازی و بهسازی ناوگان خودرویی و تجهیزات عملیاتی سازمان آتش نشانی نیز انجام شده به شکلی که ظرف سه سال و نیم گذشته ۸۰۰ میلیارد تومان هزینه ساخت ایستگاه ها و تجهیزات جدید آتش نشانی شده است.
وی اشاره کرد: در حوزه مدیریت بحران نیز به هر یک از نواحی در سطح تهران دو موتورپمپ داده شد و تلاش شد اکیپ های ۱۳۷ مناطق تجهیز شوند. همین طور آموزش ایمنی و مدیریت بحران خصوصاً برای ساختمان های نا ایمن و برج ها ارائه شد.
معاون شهر دار تهران اشاره کرد: در حوزه بحران سه تفاهم نامه اثرگذار در حوزه آموزش با وزارت کشور و سازمان شهرداری ها منعقد شده است و همین طور با وزارت دفاع در مورد حریق در ارتفاعات تفاهم نامه ای منعقد شد تا علاوه بر ارائه آموزش ها اگر در ارتفاعات حریقی روی داد با ارتباط آتش نشانی و وزارت دفاع بلافاصله تجهیزاتی همچون هلیکوپتر برای اطفای حریق اعزام شود.
یزدانی با اشاره به این که اگر هم افزایی در بین دستگاه های مختلف برقرار شود امکانات خوبی فراهم می شود اضافه کرد: هم اکنون اورژانس و آتش نشانی با تفاهم نامه ای که منعقد نمودند و استفاده از موتورلانس ها با تراکنش بسیار خوبی در تهران انجام می شود. همین طور حدود ۷۰ پد هلیکوپتر در تهران راه اندازی شده که با این تفاهم نامه و بهره گیری اورژانس از این پدها جان ۱۴ نفر نجات پیدا کرده است.
وی درباب راه اندازی و توسعه کارخانه های بازیافت پسماندهای ساختمانی عمرانی نیز اظهار داشت: در سه فاز توسعه این کارخانه ها دنبال شد که در فاز اول ظرفیت ۴۳۰۰ تُن، فاز دوم ۳۳۰۰ تُن و فاز سوم ۳۳۰۰ تُن صورت گرفت که فاز نهایی تا اختتام خرداد ماه به بهره برداری می رسد. بدین سان تا آخر سال جاری ظرفیت این کارخانه و به طور کلی بازیافت نخاله های ساختمانی در تهران به ۱۴ هزار تُن می رسد.
معاون شهردار تهران افزود: در عرصه تولید کمپوست استانداردهای لازم را گرفته ایم و این کمپوست مورد تایید جهاد کشاورزی قرار گرفته و هم اکنون در حوزه های مختلف استفاده می شود. همین طور در حوزه پسماند پزشکی ما ریالی سرمایه گذاری نکردیم ولی ۴۰ خودروی پسماند پزشکی مجهز به GPS و دوربین برای کنترل انتقال تفکیک شده و این پسماندها را به ناوگان اضافه کردیم.
یزدانی درباب پسماندهای خانگی نیز اظهار داشت: در حوزه پسماندهای خانگی، پسماندهای حجیم ساماندهی شدند و در منطقه ۱۸ تمام این پسماندها تفکیک و در بخش های مختلف از آنها استفاده می شود. خوشبختانه با انجام همه این اقدامات زباله های تهران از ۷۵۰۰ تُن روزانه به حدود ۵۱۰۰ تُن رسیده است. همین طور ایستگاه های میانی در هشت پهنه تهران مد نظر قرار گرفت که چهار مورد به پایان رسیده و سه مورد دیگر در حال انجام می باشد که تمامی آنها با سرمایه گذاری بخش خصوصی بوده است. این اقدام سبب شده کاهش شیرابه، تفکیک زباله و کاهش حجم زباله را شاهد باشیم.
وی درباب اقدامات سازمان بهشت زهرا (س) نیز اظهار داشت: کار خوبی در این دوره انجام شد و مکان یابی آرامستان جدید درحال درنوردیدن مراحل نهایی است. در بخش دیگری از اقدامات خود ساماندهی آرامستان های تاریخی را با همکاری سازمان میراث فرهنگی دنبال کردیم و ساماندهی آرامستان دولاب به پایان رسید. همین طور سوله های بحران بهشت زهرا و مرکز کنترل ترافیک این سازمان به بهره برداری رسید و ترمینال آمبولانس های بهشت زهرا (س) برای انتقال سریعتر در چند نقطه شهر تهران راه اندازی شد.
وی ادامه داد: در حوزه سازمان زیباسازی ساماندهی مبلمان سطح شهر و خدمات بهداشتی در سطح مناطق محقق شد.
یزدانی در پاسخ به سوالی درباب موضوع دستفروشان اظهار داشت: در بحث دستفروشان اطلاعات کامل و دقیقی احصاء شده و چندین نشست با وزارت کار در این زمینه برگزار شده، در سال قبل در دو مرحله با همکاری وزارت کار و بنیاد مستضعفان هفت میلیارد تومان کمک گرفتیم و به دستفروشان پرداخت کردیم. هم اکنون نیز سامانه اطلاعات این افراد فعال و اسامی آنها با تفکیک مناطق در این سامانه وجود دارد. بازارهایی را بصورت موقت برای آنها راه اندازی کردیم اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که در میادین اصلی نباید سد معبر وجود داشته باشیم، پس گاهی در این عرصه گرفتار مشکل می شویم ولی ۳۵ بازار ثابت نیز در تهران برای فعالیت این افراد به وجود آمده است.
وی درباب درآمد هر یک از سازمان های زیرمجموعه معاونت خدمات شهری اظهار داشت: سازمان زیباسازی و تمامی سازمان های شهرداری درآمدهای خودرا به خزانه واریز می کنند و بنابر کار تعریف شده و ماموریتی که دارند بودجه را از خزانه دریافت می کنند.
یزدانی درباب افزایش تعداد کودکان زباله گرد اظهار نمود: موضوع مقابله با کودکان زباله گرد مراحل مختلفی را طی کرده اما برمبنای آمار سازمان بازرسی شهرداری و دادستانی نیروی انتظامی شاهد کاهش کودکان زباله گرد در سطح شهر تهران هستیم. از طرف دیگر برای پیمانکاران متخلف در این عرصه که کودکان را بکار بگیرند جریمه تعیین شده و برای مقابله با این مساله همه این پیمانکاران باید نیروهایشان لباس مخصوص داشته باشند.
معاون خدمات شهری شهرداری تهران در پاسخ به سوال ایسنا، درباب افزایش تعداد تابلوهای تجاری در سطح شهر تهران خصوصاً در بزرگراه ها اظهار داشت: طرح کاملی برای تابلوهای تجاری تهیه شده که به تصویب شورا نیز رسیده است. هیچ تابلویی در تهران اضافه نمی گردد مگر با تایید حوزه ترافیک؛ حتی در چند جا که مخالفت هایی وجود داشت ما اجازه اجرا ندادیم و تنها برمبنای تایید حوزه ترافیک و مشاوره این کار را انجام می دهیم.
یزدانی درباب حقوق کارگران پیمانکار شهرداری تهران در حوزه خدمات شهری نیز اظهار داشت: این کارگران با پیمانکاران قرار دارند که در قرارداد آنها ضوابط وزارت کار حکمفرماست.
شهرداری در حوزه فضای سبز ۲۲۷ قرارداد با پیمانکاران دارد و در حوزه خدمات شهری نیز قراردادهای دیگری منعقد شده، اما همه پیمانکاران مکلف به رعایت ضوابط وزارت کار برای نیروهای خود هستند.
معاون شهردار تهران درباب طرح کاپ نیز اظهار داشت: طرح کاپ همان طرح کاهش پسماند است که در ابتدا کوشیدیم از ساختمان های شهرداری شروع نماییم و در مرحله بعد برمبنای تفاهم با برخی وزارتخانه ها این کار را دنبال کردیم. در آرادکوه نیز خط پردازشی افتتاح شد که برای اجرای این طرح در چهار منطقه پایلوت تهران مورد بهره برداری قرار گیرد.
به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، در ادامه این جلسه جوادی یگانه معاون اجتماعی شهرداری تهران نیز در تشریح عملکرد این معاونت در دوره مدیریت شهری فعلی اظهار داشت: حوزه اجتماعی شهرداری تهران شاید بزرگترین حوزه در مجموعه شهرداری باشد. پس در بخش های مختلف اقداماتی با رویکرد تهران شهری برای همه انجام شده است. برای مثال در حوزه فرهنگ تفکیک پسماند، حقوق و تکالیف شهروندی و بررسی پروژه های مختلف ذیل موضوعات اجتماعی در این دوره انجام شده است.
وی ادامه داد: در این دوره در معاونت اجتماعی موضوع نشاط اجتماعی را دنبال کردیم و در امتداد ایجاد زیرساخت های فرهنگی و هنری بیشترین تعداد صندلی های سینمایی را شهرداری تهران ساخته است. همین طور برنامه های متنوع فرهنگی در مناسبت های مختلف اجرا شده، همه این اقدامات با رویکرد تهران شهری برای همه اجرائی شده است.
یگانه با اشاره به این که در دوره فعلی نیمی از زمان را مردم تهران درگیر شیوع ویروس کرونا ویروس بودند، اضافه کرد: بسیاری فعالیت ها که به حضور مردم وابسته بوده در وضعیت کرونائی امکانپذیر نبوده اما سعی شده است که این تهدید به یک فرصت تبدیل گردد. ما سعی کردیم حس کسی بودن در شهر را به همه شهروندان با وجود تفاوت دیدگاه ها القاء نماییم و همه صداها در شهر شنیده شود. افرادی که در حاشیه شهر حضور داشتند باید به شکلی رفتار می کردیم که دیده شوند و شعار جان تو جان شهر برای آنها فرهنگسازی شود.
وی اشاره کرد: معاونت اجتماعی تلاش نموده رویکردهایی همچون تهران شهری شاد برای همه، تهران شهری امن برای همه، تهران شهری برای همه سالمندان، تهران شهری دوستدار همه کودکان و تهران شهری همدل برای همه مردم را پیگیری کند. بعد از ترافیک و آلودگی هوا درخواست سوم مردم شهر تهران کم شدن فاصله میان شمال و جنوب شهر بوده است. پس سعی کردیم برخی برنامه ها همچون کارناوال ها و کنسرت ها در حریم شهر تهران و جنوب شهر تهران اجرا شود. این یعنی حوزه اجتماعی برای نخستین بار به حریم شهر تهران رفته است.
جوادی به کلنگ زنی گرمخانه فرامنطقه ای در شهر تهران اشاره نمود و اضافه کرد: دو سال است که دیگر کسی وجود ندارد که در زمستان سرپناه و غذایی برای خوردن نداشته باشد. همین طور در حوزه کودکان کار فرآیندی را تدبیر کردیم که پیمانکاران نتوانند از این کودکان استفاده کنند و ظرفیت جذب لطمه دیدگان اجتماعی در تهران را افزایش دادیم.
وی افزود: ما سعی کردیم در جهت التیام بخشی کنار مردم خصوصاً مردم لطمه دیده باشیم که همچون اقدامات در این راه راه اندازی همراه سرا برای اسکان موقت همراهان بیماران خارج از تهران با یاری خیرین و سازمان های مردم نهاد بود. همین طور شهرداری تهران در موضوع حمله به دانشگاه کابل با هدف همین التیام بخشی با مردم لطمه دیده کشور همسایه افغانستان ویدیو مپینگی را در میدان آزادی برگزار کرد. یکی دیگر از اقداماتی که در حوزه معاونت اجتماعی به خوبی دنبال شد تعیین تکلیف املاک بند شش ماده ۵۵ بود که خوشبختانه همه این املاک تعیین تکلیف شدند و لایحه آن برای تصمیم گیری نهایی و تصویب به شورا ارسال شده است.
جوادی اشاره کرد: معاونت اجتماعی با برگزاری کمپین های شهروندی تلاش نموده است حس تعلق خاطر شهروندان به شهر و آموزش های فرهنگی را پیگیری کند. امروز ۴۰ کوچه دوستی که در آنها استفاده از رنگ مد نظر قرار گرفته است در سطح شهر تهران به وجود آمده است. همین طور اپلیکیشن های سازمان ورزش شهرداری تهران و راه اندازی کارناوال های موسیقی و کنسرتهای آنلاین نیز در روزهای کرونا اجرائی شد.
وی اشاره کرد: موضوع شیوع ویروس کرونا ویروس در حوزه اجتماعی دو بخش مهم درآمدهای برج میلاد و سازمان ورزش را تحت تاثیر قرار داد که البته با کمک شهرداری معضل و بحران این دو مجموعه حل و فصل شد. ما در این ایام اقدامات فرهنگی را بازتعریف کردیم. همانند ورزش در خانه و برگزاری کنسرتهای آنلاین، هم اکنون نیز در حوزه واکسیناسیون خودرویی فضاهای ستاد مدیریت بحران را در اختیار انجام این کار قرار دادیم.
معاون شهردار تهران در پاسخ به سوالی درباب افزایش تعداد کودکان کار اظهار داشت: آمار دقیقی از تعداد کودکان کار وجود ندارد. در این عرصه دو موضوع کودکان کار و کودکان زباله گرد از یکدیگر مجزا هستند و کودکان کار بر خلاف تصوری که نسبت به مافیایی بودن آنها وجود دارد باید بگویم که اینها محصول فقر هستند. دستفروشی در مترو نیز اکثرا به علت همین وجود فقر است. برآوردی از افزایش کودکان کار نداریم، کار ما در این عرصه آموزش است.
وی درباب انتشار جزییات پروژه های حوزه معاونت اجتماعی در سامانه شفافیت نیز اشاره کرد: ما تمامی پروژه های مربوط به حوزه معاونت اجتماعی همچون کودکان کار را در سامانه شفافیت قرار دادیم. مشاهدات ما نشان از کاهش تعداد کودکان کار است اساسا با پیمانکارانی که در این عرصه تخلف می کنند برخورد لازم صورت می گیرد.
جوادی یگانه در پاسخ به سوال ایسنا درباب راه اندازی گرمخانه های فرامنطقه ای در سطح شهر تهران برمبنای مصوبه شورای شهر اظهار داشت: برمبنای مصوبه این شورا باید سه گرمخانه فرامنطقه ای در سطح شهر تهران راه اندازی شود که دو گرمخانه برای آقایان و یک گرمخانه برای زنها است اما مسئله ای که در این خصوص وجود دارد این است که مردم راضی نیستند گرمخانه ها در نزدیکی محل سکونت آنها راه اندازی شود اما ما با گفت و گو جانمایی برای این گرمخانه ها داشته ایم. امیدواریم تا قبل از شروع فصل سرما این گرمخانه ها آماده شوند.
جوادی یگانه درباب کمک های دولت در حوزه اجتماعی بعد از شیوع ویروس کرونا ویروس اظهار داشت: غیر از کمک هایی که در سال قبل توسط بنیاد در نوروز انجام شد شهرداری کمک دیگری را دریافت نکرده است. ۲۳۰۰ نفر از مربیان ما در حوزه سازمان ورزش شغل خودرا از دست داده اند اما توسط شهرداری کمک هایی را دریافت کرده اند. همچون این که ۱۵ میلیارد تومان تسهیلات بدون بهره با تنفس یکساله به این مربیان داده شده است و بسته های حمایتی نیز برای باشگاه های ورزشی دنبال می شود. ۳۰ میلیارد تومان هزینه سازمان ورزش است که تمام و کمال بصورت ماهیانه از طرف شهرداری تهران پرداخت می شود.
وی درباب مشکلات مالی مجموعه برج میلاد باتوجه به خودگردانی این مجموعه از لحاظ مالی اظهار داشت: برج میلاد در سال ۹۸ ردیف بودجه ای نداشته است اما با کمک شهرداری در بودجه سال ۹۹ سه ردیف بودجه برای آن در نظر گرفته شد و در بودجه سال جاری نیز سه ردیف بودجه دیگر افزوده شد که یک ردیف بودجه آن مربوط به تامین هزینه های جاری و حقوق و دستمزد پرسنل است. امیدواریم با پیگیری و تحقق این موارد مشکلات این مجموعه ها حل و فصل شود.
وی اشاره کرد: شهرداری تهران از شروع سال ۱۳۹۸ تا کنون در هیچ طرحی برای جمع آوری کودکان کار مشارکت نداشتند.
وی درباب املاک بند ۶ که در اختیار شهرداری تهران برای واگذاری به مجموعه های اجتماعی و فرهنگی است اضافه کرد: در فهرست اولیه ای که به شورای شهر تهران ارائه شد ۹۹۸ مورد از املاک بند ۶ که در اختیار مجموعه شهرداری تهران است همچون مجتمع بهاران، سراهای محلات و مجتمع های فرهنگی هیچ یک واگذاری در آنها وجود نداشته است.
به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، در بخش دیگری از این جلسه علیپور مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند درباب آمار کودکان زباله گرد اظهار داشت: برمبنای آماری که ما داریم در حوزه کودکان زباله گرد کاهش را شاهد می باشیم، هم اکنون کارگران تفکیک با لباس های مخصوص کار قانونی انجام می دهند و بارها اعلام نموده ایم شهروندان در صورت مشاهده کودکان زباله گرد می توانند موضوع را به سامانه ۱۳۷ گزارش کنند. بی شک با پیمانکاران متخلف در این عرصه برخورد می شود اما باید بصورت زیرساختی اقداماتی صورت گیرد. اساسا تا زمانیکه دسترسی به مخازن زباله آسان است افراد متخلف این کار را انجام می دهند اما می توان این زیرساخت ها را با بهره بردن از اپلیکیشن ها دنبال کرد. باشد شکل مخازن تغییر کند که فرم جدید آنها در بعضی مناطق درحال راه اندازی است تا زباله ها بسادگی در دسترس نباشند.
به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، در بخش دیگری از این جلسه ضرغامی مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران درباب شیرهای میدان حر، اظهار داشت: مرمت این شیرها مدت زیادی مطالبه عمومی بود، به همین دلیل با طی فرآیندی این کار انجام شد. این شیرها در سال ۸۴ توسط سازمان زیباسازی تولید شده بودند اما اثر ثبتی و تاریخی نبودند. با خود سازنده و دیگر کارشناسان صحبت کردیم که مشخص شد امکان مرمت آن باتوجه به جنس این مجسمه ها وجود ندارد. پس باردیگر باید قالب گیری صورت گیرد. امیدواریم حدود ۱۰ روز دیگر این مجسمه های جدید نصب شود.
ضرغامی درباب ساخت سردیس افراد فرهیخته و مشهور در مجموعه شهرداری تهران اظهار داشت: ما در سازمان زیباسازی شورای مجسمه سازی داریم که پیشکسوتان این حوزه به همراه جوانان خلاق در کنار یکدیگر هستند. برمبنای احصایی که انجام دادیم ۲۵ نفر از پیشکسوتان در این عرصه برای ساخت سردیس انتخاب شدند که سردیس ها بعد از ساخت در خانه هنرمندان نصب گردید اما با وجود این که سردیس ها با تایید خود افراد و یا خانواده آنها تولید شده بود بعدا مورد اعتراض قرار گرفت که دو موردی که اعتراض به آنها انجام شده بود جمع شد تا ایرادات آنها زیر نظر شورای داوری تا جایی که امکانپذیر است برطرف شود. بدین سان هیچ کاری در سازمان زیباسازی بدون فراخوان و نظارت شورای داوران صورت نمی گیرد.
منبع:

1400/03/11
10:43:53
0.0 / 5
622
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین