مسكن و حمل و نقل در هفته ای كه گذشت؛

متوسط قیمت مسکن متری ۳۲ و نیم میلیون

متوسط قیمت مسکن متری ۳۲ و نیم میلیون به گزارش مرکز املاک در حالیکه نهضت ملی مسکن روزهای پایانی ثبت نام را پیش رو دارد، بانک مرکزی از افزایش ۱.۸ درصدی متوسط قیمت مسکن در پایتخت و رسیدن به متری ۳۲.۵ میلیون تومان اطلاع داده است.به گزارش مرکز املاک به نقل از مهر، در حالیکه روزهای پایانی آذر و اولین دیماه به علت هم زمانی با هفته حمل و نقل، هفته پُر خبری به سود بخش حمل و نقل ترتیب داده بود، اما هفته جاری را بخش مسکن خبرساز کرده است.
از یک سو به دنبال برخی انتقادات از عدم بازگشایی بخش ثبت نام مجردها در سامانه نام نویسی متقاضیان نهضت ملی مسکن (سامانه ثمن)، وزارت راه و شهرسازی از قطعی شدن امکان ثبت نام مردان مجرد بالای ۲۵ سال به شرط تأهل در زمان تحویل اطلاع داد.
از سوی دیگر بانک مرکزی در گزارشی از آخرین وضعیت بازار مسکن، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران طی معاملات آذر ماه را ۳۲ میلیون و ۵۹۰ هزار تومان عنوان نمود که افزایش ۱.۸ درصدی این شاخص نسبت به آبان سالجاری را به دنبال داشته است.
این گزارش از افزایش ۲۸۲.۵ درصدی تعداد معاملات مسکن در آذر سال جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل (آذر ۱۳۹۹) و ۳۳.۱ درصدی آن نسبت به ماه پیش از آن (آبان ۱۴۰۰) حکایت دارد.
به گفته برخی کارشناسان اقتصاد مسکن، افزایش تعداد معاملات مسکن بدون رشد جهشی قیمت ها، می تواند نشانه خوبی برای آینده بازار مسکن مصرفی و خانوارهای متقاضی خرید مسکن بعنوان مصرف کننده واقعی باشد؛ اما با این وجود همچنان خانه اولی ها قدرت خرید مسکن ندارند و چشم انتظارند تا بلکه نهضت ملی مسکن آنها را خانه دار کند.
یکی از مهم ترین اتفاقات حمل و نقلی هفته جاری، سفر ۴ روزه رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی به عراق و دیدار با مسؤلان عراقی همچون وزیر حمل و نقل، نخست وزیر و رئیس جمهور این کشور بود.
شاید بهترین دستاورد این سفر را در کنار تفاهمنامه هایی در مورد افزایش تعداد پروازهای ایران و عراق از ۱۰۰ سوری به ۲۰۰ سورتی در سال، امضای توافق نامه راه اندازی راه آهن شلمچه-بصره دانست.
راه آهنی که به قول وزیر راه، ۲۰ سال است که در دولت های مختلف ایرانی و عراقی درباره آن مذاکره و توافق می شود، اما از راه اندازی آن خبری نیست.
مسیر ۳۴ کیلومتری شلمچه تا بصره که همه آن در خاک عراق قرار دارد و ۹۰۰ متر آن هم به صورت پل ریلی بر روی رودخانه اروند خواهد بود، می تواند علاوه بر اتصال ایران به شبکه ریلی عراق که از جنوب این کشور تا کربلا و سپس غرب عراق می رود، در صورت راه اندازی، امکان دستیابی به شبکه ریلی سوریه و رسیدن به بندر لاذقیه را هم فراهم می آورد.
از دیگر اتفاقات حمل و نقلی هفته جاری، اعلام آغاز افزایش ۴ درصدی نرخ بلیت هواپیما از دوشنبه ۱۳ دیماه است.
آنگونه که مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکتهای هواپیمایی می گوید، بر مبنای اصلاحیه جدید قانون مالیات بر ارزش افزوده، سهم ۵ درصدی شهرداری ها از هر بلیت هواپیما حذف شده و در مقابل، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده به ازای هر بلیت پرواز داخلی و خاجی ازمسافران دریافت می شود که به مفهوم افزایش ۴ درصدی مالیات بر روی هر بلیت هواپیماست که این رقم از مسافر اخ ذ خواهد شد.

1400/10/09
17:47:14
0.0 / 5
287
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین