سرپرست سازمان نظام مهندسی ساختمان كشور عنوان كرد

ضرورت مدل سازی ساختمان و مکانیزم های فروریزش آن

ضرورت مدل سازی ساختمان و مکانیزم های فروریزش آن مرکز املاک: سرپرست سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور از ضرورت مدل سازی یک ساختمان و مکانیزم های فروریزش آن اطلاع داد.


به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، دکتر حمزه شکیب در یکی از سلسله نشست های تخصصی در حوزه مدیریت بحران که در مورد بررسی ابعاد مدیریتی حادثه متروپل آبادان برگزار شد، اظهار نمود: متاسفانه اتفاق ناگوار دیگری رخ داد که به هر حال سنگین بود و واقعا جای هیچگونه دفاعی برای آن نیست اما باز هم می خواهیم تلاش نماییم تا از اتفاقی که رخ داده درس بگیریم و در بحث مدیریتی و فنی مشکلات را حل نماییم.
وی افزود: تلاش من این است که راهکاری پیشنهاد دهیم تا مسئولین و مدیران بتوانیم در این راه قرار بگیریم و مشکلات موجود را به حداقل برسانیم.
شکیب با اشاره به اینکه عنوان صحبت بنده ارزیابی ساختمان متروپل و پلاسکو در مرحله تولید و بهره برداری است اظهار داشت: متروپل هنوز در مرحله تولید بود و به بهره برداری نرسیده بود. به نظر می آید که فرآیند تولید و بهره برداری کار دشواری نیست، به این صورت است که سرمایه گذار نخستین اقدام دستور نقشه ای را از مرجع صدور پروانه دریافت می کند و بعد طراح را توسط مالک انتخاب می کند. حتما باید نقشه های طراحی توسط عامل چهارمی بررسی شود که پیشتر بررسی نمی شد. این کنترل مضاعف تا سال های ۸۲ و ۸۳ خیلی خوب کار کرد اما سال ۸۶ جمع آوری شد و سال ۹۰ در تهران به این صورت بود که به نظام مهندسی ساختمان سپرده شد.
وی اظهار داشت: مجری باید توسط مالک و انتخاب طراح باید توسط سازمان صورت گیرد و اجازه شروع پروژه از جانب ناظر داده شود. همینطور اجرا، نظارت و بازطراحی پروژه باید توسط افراد حقیقی و حقوقی صورت گیرد. در ادامه کنترل پروژه باید توسط مرجع پروانه صورت گیرد که نباید فقط از بعد هندسی باشد.
شکیب اظهار نمود: به هر حال محصول نهایی باید شناسنامه داشته باشد که از آغاز انتخاب طراح باید اطلاعات گام به گام آماده شود و در نهایت در پایان، قبل از انجام صدور آخر کار، شناسنامه فنی و ملکی باید وجود داشته باشد. در مرحله بعدی که متاسفانه مغفول مانده است بهره برداری و کنترل بهره برداری بر مبنای مبحث ۲۲ است که متاسفانه در میان تمام این مراحل اتفاقاتی می افتد که ساختمانی مثل متروپل حاصل می شود که تعداد این ساختمان ها هم کم نیست.
وی افزود: ساختمان متروپل کلکسیونی از تخلفات بود و تخلف را هم هر کسی نمی تواند انجام دهد مگر این که رابطه باشد. زمین نهایی ۳ هزار متر بوده در حالیکه بر مبنای دستور نقشه، قرار بوده است که ۱۶۷ متر باشد.
سرپرست سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور اظهار داشت: در ساختمان متروپل طراح ذی صلاح انجام نشده و اصلا فردی نبوده که بعنوان عامل چهارم طراحی را کنترل کند. حتما باید عامل چهارمی کنترل را انجام دهد. معلوم نیست که مجری ساختمان چه کسی بوده است، اگر به صورت چشمی هم نگاه کرد مشخص است که نظارتی وجود نداشته و حتی مدتی ناظری وجود نداشته است که بعدا هم با فشارهای دفتر نمایندگی آبادان ناظرانی تعیین شده و باردیگر ناظران انصراف دادند. اصلا اجازه ای هم برای شروع پروژه انجام نشده است و حتی در سال ۹۵ شروع کرده بود وسال ۹۶ پروانه شروع گرفته بوده است.
وی افزود: نه تنها توسط مرجع صدور پروانه نظارتی نبوده که زمانی که تخلفات فنی هم داده شده توجهی به این مورد نشده است.
شکیب با اشاره به اینکه جا دارد در مرحله بهره برداری هم مسئولین متوجه اهمیت مبحث شوند، اظهار داشت: یکهزار ساختمان بالای ۱۲ طبقه در تهران داریم و این نقشه ها باید در دسترس افراد ذی صلاح باشند. همینطور نقشه های سازه ای و مکانیکی هم باید در دسترس باشد و باید مکانیزم های فروریزش یک ساختمان از پیش آماده باشد. مدل سازی این ساختمان و مکانیزم های فروریزش آن باید مشخص باشد تا تیم های امدادی بدانند باید از کجا شروع کنند. نقاط ضعف سازه و معماری باید مشخص باشد. حتی برای زمانی که ساختمان گرفتار حادثه شد و فروریخت هم برای تخلیه و امدادرسانی باید نقشه های آنرا داشته باشیم. هنوز باید تلاش بسیاری نماییم تا این اتفاقات رخ دهد.
وی اظهار داشت: به لحاظ مطالعاتی کارهای خوبی انجام شده که در سطح دنیا مرجع شده است اما خودمان از آن استفاده نمی نماییم. در واقع فاصله دانش ما با عملکردشان زیاد است. باید مطالعات انجام شده پیاده سازی شود.

سرپرست سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با تاکید بر این که باید تلاش نماییم تا ریسک را کاهش دهیم و ضرورت آن برای اجرای طرح های تفصیلی است، اظهار داشت: در خواست ما این است که اگر مقرر است ساختمانی پنج طبقه ساخته شود چرا از ابتدا دستور نقشه پنج طبقه داده نمی گردد.
به نقل از ایشان، به روز رسانی طرح جامع و تفصیلی شهری، برقراری صحیح نظامات اداری درون سازمانی و برون سازمانی و تغییر نگاههای حاکمیتی، فنی و اجرایی از پیشنهادات وی است.
شکیب اضافه کرد: نظامات اداری ما هم برای درون سازمانی و برون سازمانی باید صادقانه و واضح و آشکارا گفته شود. باید ارتباط بین سازمانی هم تقویت شود که دیگر حادثه مثل متروپل و پلاسکو نداشته باشم.
او در آخر اظهار داشت: بر مبنای آئین نامه های ما مهم این است که سقف ها نریزد اما در آئین نامه های دنیا دیگر این گونه نیست و اولویت های دیگری وجود دارد که باید به آنها رسیدگی شود.
منبع:

1401/03/25
23:59:05
0.0 / 5
184
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین