در گزارش مركز املاك مطرح شد؛

اسکله های تفریحی ۱۲۰۰ شغل ایجاد می کنند

اسکله های تفریحی ۱۲۰۰ شغل ایجاد می کنند به گزارش مرکز املاک، یک مقام مسئول ضمن اشاره به استفاده درست از دریا اظهار داشت: بعنوان مثال اسکله های تفریحی و دریایی می توانند حداقل ۲۰۰ شغل مستقیم و بیشتر از ۱۰۰۰ شغل غیرمستقیم ایجاد کنند.مهدی ایزدی، در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به استفاده از امکانات موجود برای رونق اقتصادی اظهار نمود: گردشگری تفریحی دریایی شامل تفریح در سواحل و داخل دریاست برای همین در این بخش از امکانات روز دنیا استفاده می شود که ازجمله آن میتوان به اتوبوس های دریایی، کشتی های تفریحی- دریایی اشاره نمود، ما هم با برنامه ریزی در کشورمان می توانیم چنین امکاناتی را فراهم نماییم.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران اضافه کرد: با عنایت به شرایط استان مازندران و شرایطی ویژه ای که دریا در این استان دارد درحال برنامه ریزی هستیم و در این خصوص مجوزهایی هم صادر گردیده است. یکی از سرمایه گذاران برای واردات کشتی تفریحی به استان درخواست داده است که در صورت انجام آن اتفاقات خوبی در دریا خواهد افتاد.
ایزدی تصریح کرد: اساسا مردم از اتوبوس دریایی و یا کشتی های تفریحی استقبال خواهند کرد چون کشتی های تفریحی امکاناتی نظیر هتل، تفریح و پذیرایی دارند و مسافران می توانند از گردش در دریا لذت ببرند.
وی بیان نمود: هم اکنون ۶ مجوز گردشگری دریایی در استان مازندران صادر شده است؛ یکی از مجوزها برای پروژه ای در محور رویان به نوشهر است، در این پروژه ۳۰۰ متر داخل آب حوضچه ای ایجاد می شود تا قایق های تفریحی داخل آن پهلو بگیرند، در واقع این مکان ها ایستگاه هایی هستند که قایق ها می توانند مسافر خویش را سوار کنند و داخل دریا ببرند، حتی این قایق ها می توانند کنار محور ساحلی از رامسر به انزلی تردد کنند.
استقبال سرمایه گذاران گردشگری دریایی از آزادسازی سواحل
ایزدی خاطرنشان کرد: تا به امروز سواحل دریا آزاد نبود اما با آزاد شدن سواحل سرمایه گذاران بخش خصوصی از آن استقبال کردند؛ ما هم تلاش می نماییم مجوزها را سریع صادر نماییم تا مردم از امکانات دریایی بهره مند شوند و استفاده های بهینه ای از این مجموعه ها داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه رونق گردشگری دریایی می تواند یک شرایط خاصی را برای استان مازندران فراهم آورد، افزود: اسکله های تفریحی و دریایی می توانند حداقل ۲۰۰ شغل مستقیم و بیشتر از ۱۰۰۰ شغل غیرمستقیم ایجاد کنند، همینطور تورهای گردشگری می توانند رونق اقتصادی در عرصه های گردشگری را فراهم آورند.
رونق گردشگری در گرو کشتی های تفریحی
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران در اشاره به کمبود و مشکلات بیان نمود: برای رونق گردشگری به حضور کشتی های تفریحی نیاز داریم اما در این حوزه از تولیدات داخلی بهره مند نیستیم؛ از رود ولگا می توانیم برای واردات این کشتی ها اقدام نماییم برای این منظور باید چندین مجوز از وزارت خانه های مختلف بگیریم تا بخش خصوصی بتواند آنرا وارد کند.
وی مطرح کرد: یکی از سرمایه گذاران شرایط واردات و خرید کشتی تفریحی را دارد اما با عنایت به محدودیتی که قانون فراهم نموده این امکان وجود ندارد؛ درحال پیگیری هستیم تا سازمان بنادر و کشتیرانی، راه و شهرسازی، محیط زیست و منابع طبیعی مجوزهای لازم را صادر کنند تا این سرمایه گذار بتواند کشتی تفریحی را وارد استان مازندران کند.
ایزدی اظهار داشت: یکی از شرکتهای داخلی می تواند کشتی تفریحی بسازد اما برای ساخت حداقل سه تا چهار سال زمان نیاز دارد ولی در صورت آماده شدن مجوز، سرمایه گذاران برای واردات آن در کمتر از سه ماه اعلام آمادگی کردند.
وی اظهار داشت: با عنایت به محدودیت های موجود نمی توانیم در جزیره میانکاله سازه ایجاد نماییم ولی این جزیره می تواند محلی برای بازدید گردشگران از گونه های پرندگان باشد، البته برای این منظور باید بین محیط زیست و گردشگری تعامل برقرار شود تا مردم از چنین فضاهایی بیشتر استفاده نمایند.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران تشریح کرد: برای رونق گردشگری دریایی می توانیم قوانین مصوب شده را مرور و موانع را برطرف کنیم؛ برای نمونه حتی منابع طبیعی اختیاری در واگذاری حریم ۶۰ متر به بخش خصوصی ندارد ازاین رو باید مواردی از این قبیل اصلاح شوند. قانون اجازه واردات کشتی های تفریحی در استان مازندران را نمی دهد و می گوید که باید از تولیدات داخلی استفاده گردد اما این امکان وجود ندارد ازاین رو باید قانونش اصلاح و یا مجوز آن از مجلس گرفته شود تا سرمایه گذاران، کشتی های تفریحی را جهت استفاده مردم وارد عرصه دریا کنند.


منبع:

1401/05/22
10:10:34
0.0 / 5
310
تگهای خبر: استان , تولید , خانه , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین