مهر خبر می دهد؛

ساخت 30 هزار واحد ارزان برای تهرانی ها

ساخت 30 هزار واحد ارزان برای تهرانی ها به گزارش مرکز املاک، عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران از امضای تفاهمنامه راه اندازی ۳۰ هزار واحد مسکن مصرفی برای خانه اولی های تهرانی در جهت اجرای نهضت ملی مسکن با شهرداری تهران اطلاع داد.به گزارش مرکز املاک به نقل از مهر، به دنبال دستور حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور به شهرداری تهران برای همکاری با دولت در مورد ساخت مسکن ویژه شهروندان تهرانی، شهرداری پایتخت مبادرت به راه اندازی قرارگاه ساخت مسکن کرد.
افت ساخت و ساز مسکونی در پایتخت طی دولت های یازدهم و دوازدهم
در اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰، ساخت و ساز مسکونی در شهر تهران در بعضی آمارها به ۱۵۰ هزار واحد هم می رسید اما از فاصله سالهای ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۹ روند نزولی تشدید شد و به دامنه ۶۰ تا ۸۰ هزار واحد کاهش پیدا کرد.
بر اساس اعلام شهرداری تهران، در سال ۱۴۰۰ تعداد واحدهای مسکونی ساخته شده به کف یک دهه اخیر رسید و تنها ۴۰ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی ساخته شد.
با توجه به این که از یک سو شعار محوری دولت سیزدهم، ساخت ۴ میلیون مسکن در ۴ سال است و از طرفی وزارت راه و شهرسازی بعنوان متولی راه اندازی بانک زمین و اختصاص اراضی دولتی به اجرای طرح نهضت ملی مسکن با کمبود شدید زمین مسکونی در داخل شهر تهران مواجه بود، بنابراین رئیس جمهور به شهرداری تهران دستور داد تا بخشی از اراضی متعلق به شهرداری به نهضت ملی مسکن اختصاص پیدا کند.
شهردار تهران: سالی ۱۸۰ هزار مسکن در تهران می سازیم
آنگونه که علی زاکانی شهردار تهران در مراسم کلنگ زنی ۳ هزار واحد از ۱۰ هزار واحد ذیل قرارداد همکاری با بنیاد مسکن برای ساخت مسکن در شهر تهران، از برنامه شهرداری برای راه اندازی سالانه ۱۸۰ هزار واحد مسکنی ذیل نهضت ملی مسکن در پایتخت اطلاع داد.
در کنار همکاری شهرداری تهران و بنیاد مسکن برای ساخت ۱۰ هزار واحد از این ۱۸۰ هزار واحد که تا کنون راه اندازی ۶ هزار واحد آن شروع شده و ظرف کمتر از یک ماه آینده، مقرر است ساخت ۴ هزار واحد دیگر در مناطق کمتر برخوردار شهر تهران کلنگ زنی شود، شهرداری همکاری با بخش خصوصی و انجمن انبوه سازان برای ساخت بخش دیگری از ۱۸۰ هزار واحد تفاهمنامه ای امضا کرده که طی آن ۳۰ هزار خانه ارزانقیمت را انبوه سازان در مناطق مصرفی و غیر سرمایه ای شهر تهران راه اندازی می کنند.
نایب رئیس مجلس: برای ساخت مسکن در مناطق جنوب تهران، شهرداری مشوق هایی در نظر بگیرد
علی نیکزاد نایب رییس مجلس شورای اسلامی هم هفته جاری در مراسم اختتامیه نمایشگاه صنعت ساختمان اعلام نمود: باید دولت، شورایعالی شهرسازی و همینطور شهرداری تهران به ساخت مسکن در مناطق جنوبی پایتخت یارانه هایی همچون تخفیف در تراکم یا تراکم تشویقی بدهند؛ چون ساخت و ساز در بخش های جنوبی شهر تهران به صرفه نیست ولی زمین در مناطق یک و ۳ پایتخت به متری ۲۰۰ میلیون تومان می رسد و برای سازنده، تولید مسکن در این مناطق به صرفه است.
نایب رئیس انبوه سازان استان تهران: ساخت مسکن در پایتخت از سالی ۱۵۰ هزار به ۵۰ هزار واحد کاسته شده است
حسن محتشم عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: در هفته جاری تفاهمنامه ای میان انجمن انبوه سازان استان تهران و انجمن سازندگان مسکن شهر تهران با سازمان نوسازی شهر تهران با حضور زاکانی شهردار تهران در خصوص همکاری این دو نهاد برای ساخت ۳۰ هزار واحد مسکونی ارزانقیمت به امضا رسید.
وی اضافه کرد: شهرداری تهران چند سالی است که از کمبود درآمدهای عوارض ساخت و ساز به دنبال کاهش ساخت مسکن در پایتخت رنج می برد؛ این در شرایطی است که رشد مهاجرت به تهران در سالهای اخیر روند فزاینده ای به خود گرفته است.
فعال صنعت ساختمان خاطرنشان کرد: باآنکه دولت های گذشته در جهت اجرای اصل «حق مسکن» در قانون اساسی گام هایی برداشته اند، اما به طور عمده در اجرای وعده های مسکنی خود ناموفق بودند بنابراین دولت سیزدهم که با شعار ساخت سالانه یک میلیون مسکن کار خویش را آغاز کرده، در جهت ساخت و ساز در پایتخت علاوه بر سایر شهرها، برنامه هایی با همکاری شهرداری تهران که قرارگاه راه اندازی مسکن راه اندازی کرده است، در دست اجرا دارد.
به گفته این انبوه ساز، با عنایت به ناموفق بودن انتقال نقدینگی به تولید به علت برخی مشکلات در اقتصاد کلان، هم اکنون تنها بخشی که می تواند تولید را فعال کند و به لوکوموتیو اقتصاد کشور تبدیل گردد، ساخت مسکن می باشد که می تواند به جمع آوری سرمایه های مردمی منجر شود.
وی تعداد ساخت مسکن در سالهای گذشته در تهران را سالانه ۱۵۰ هزار واحد عنوان و اظهار نمود: این روند در سالهای اخیر به متوسط سالانه ۵۰ هزار واحد کاسته شده بود که شهرداری تهران برنامه دستیابی به ساخت سالی ۱۷۰ هزار مسکن را هدف گذاری کرده که بخشی از نهضت ملی مسکن می باشد.
رئیس شورای سیاستگذاری انجمن سازندگان مسکن شهر تهران اظهار داشت: در تفاهمنامه ای که با سازمان نوسازی شهر تهران به امضا رسید، ساخت مسکن در اراضی متعلق به شهرداری تهران با سرمایه گذاری انبوه سازان، نوسازی بافت های فرسوده و هم روش مشارکتی، هدف گذاری شده است.
شرایط دریافت خانه در تهران از نهضت ملی مسکن
نایب رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران خاطرنشان کرد: بخشی از این ۳۰ هزار واحد مقرر است با شرایطی که وزارت راه و شهرسازی و دولت برای نهضت ملی مسکن تعیین کرده اند ساخته و به افراد حائز شرایط با همان میزان تسهیلات بانکی و آورده اولیه واگذار شود.
وی افزود: بخش دیگری از این ۳۰ هزار واحد به صورت مشارکتی با شهرداری تهران در اراضی متعلق به شهرداری ایجاد می شود که آورده شهرداری، زمین و پروانه و آورده انبوه ساز، سرمایه ساخت و ساز است؛ در انتها هم شهرداری در برآورد کارشناسی قیمت ها، آن بخش که در ارتباط با حصه شهرداری است، هر مقدار که سهم مدیریت شهری تشخیص داده شود، به صلاحدید خود مبادرت به توزیع واحدهای ساخته شده میان متقاضیان مشمول نهضت ملی مسکن خواهد نمود.
محتشم بخش دیگری از ساخت و سازها را به نوسازی بافت های فرسوده ای که از جانب سازمان نوسازی شهر تهران معرفی شوند عنوان نمود و اضافه کرد: شرایط نوسازی بافت های فرسوده، بر مبنای قانون بسیار به صرفه بوده و از پروانه ساخت مجانی و تسهیلات بانکی ارزانقیمت بهره مند می شود.
وی تاکید کرد: ساخت مسکن در تهران با همکاری شهرداری، بیشتر در مناطق مصرفی بوده و قرار نیست خانه های لوکس و گران قیمت ساخته شود؛ بلکه مد نظر شهرداری تهران، خانه دار شدن خانه اولی ها، خانوارهای فاقد مسکن و زوج های جوان است.


منبع:

1401/05/29
10:51:40
0.0 / 5
305
تگهای خبر: احداث , استان , بانك , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین