مقام مسئول بانكی:

سپرده قانونی بانک هایی که وام مسکن ندهند به نهضت ملی داده شود

سپرده قانونی بانک هایی که وام مسکن ندهند به نهضت ملی داده شود به گزارش مرکز املاک، مدیرعامل بانک تخصصی بخش مسکن اظهار داشت: بانک مرکزی می تواند سپرده قانونی بانک هایی که وام ساخت مسکن ندهند را به نهضت ملی مسکن اختصاص دهد.به گزارش مرکز املاک به نقل از بانک عامل بخش مسکن، محمود شایان در مورد عدم همراهی سیستم بانکی با طرح مسکن سازی دولت (نهضت ملی مسکن)، اظهار نمود: بعنوان یک کارشناس بانکی می گویم اگر بخواهیم به صورت بخشی فقط یک بانک (مسکن) را ببینیم، این بانک اساسا بیشتر از تکالیف خودش عمل کرده است.
مدیرعامل بانک تخصصی بخش مسکن افزود: این مساله نشان داده است وقتی اراده برای این کار وجود داشته باشد، قطعا به آن خواهیم رسید.
شایان اضافه کرد: بعنوان مثال مسائل در ارتباط با بیماری کرونا را مدنظر قرار دهید؛ طی یک روز چندین میلیون وام به حساب مردم واریز شد. اراده بر این بود که این اتفاق بیفتد.
مدیرعامل بانک تخصصی بخش مسکن اظهار داشت: بانکها داخلی چالش هایی همچون ناترازی مالی دارند. این یک بُعد است. یک بُعد دیگر تکلیفی است که قانونگذار بر عهده بانکها گذاشته است. اگر می خواهیم به قانون دقت کنیم باید آنرا رعایت نماییم. ما مسئولیم به قانون پایبند باشیم.
شایان خاطرنشان کرد: قانون ۲۷ بانک و مؤسسه مالی و اعتباری را مکلف کرده در نهضت ملی مسکن مشارکت داشته باشند. این نخستین بار است که در قانون از بانکهای دولتی و خصوصی و مؤسسات نام برده می شود. همه اینها در نهضت ملی مسکن سهمیه دارند و باید برای تولید سالانه یک میلیون مسکن ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات را پرداخت کنند.
وی با بیان اینکه یک وظیفه بر عهده وزارت راه و شهرسازی گذشته اند، افزود: این وزارت خانه موظف است زمین مورد نیاز ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن را تأمین کند. به نظرم با پیگیری های جدی وزیر راه و شهرسازی در این بخش عملکرد بسیار خوبی را شاهد می باشیم.
وی تصریح کرد: در زمان حاضر زمین برای ساخت یک میلیون مسکن فراهم گردد که تا عملیات ساخت بیشتر از ۱.۵ میلیون واحد نهضت ملی مسکن شروع شده ضمن اینکه وزیر راه و شهرسازی اعلام نمود که زمین ۴ میلیون مسکن تا آخر ماه جاری تأمین خواهد شد. ازاین رو ما مشکلی در این بخش نداریم.
مدیرعامل این بانک دولتی با اشاره به اینکه مهم ترین ضلع در ساخت مسکن مباحث در ارتباط با تأمین مالی است اظهار داشت: برای ساخت حدود ۲.۳ میلیون مسکن مهر در مجموع ۵۵ هزار میلیارد تومان خط اعتباری اختصاص یافت. در حالیکه بانک عامل بخش مسکن سال قبل ۷۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده است. امروز حدود ۴۵ هزار میلیارد تومان قرارداد در بخش مسکن پرداخت تسهیلات را امضا کرده ایم.
شایان بیان نمود: تابحال بیشتر از ۲۶ هزار میلیارد تومان سهم الشرکه بانک و منابع واریزی مردم در نهضت ملی مسکن به پروژه ها تزریق شده است.
وی ضمن اشاره به اینکه آورده مردم در طرح نهضت ملی مسکن هم نقش تعیین کننده ای در اجرای پروژه ها دارد، اظهار نمود: تابحال بیشتر از ۵۷۰ هزار نفر افتتاح حساب کرده اند که ۴۰ میلیون تومان و بیشتر را واریز کرده اند. تفاوت مسکن مهر با نهضت ملی مسکن اینست که در طرح نهضت ملی ابتدا باید بخشی از سهم الشرکه خویش را که ۴۰ میلیون تومان است، واریز نمایند. با دستور وزارت راه و شهرسازی این مبالغ را برای آماده سازی و … به پروژه تزریق می نماییم.
وی با تکیه بر اینکه واریز اول لینک ورودی به پروژه های نهضت ملی مسکن می باشد، اضافه کرد: اگر قرار باشد واحدهای نهضت ملی مسکن از راه صنعتی سازی ساخته شود آیا سیستم بانکی می تواند همپای سرعت ساخت و ساز حرکت نماید. یکی از روش ها اینست که منابع مالی از راه خط اعتباری تأمین شود که این روش فعلا خط قرمز است.
وی افزود: روش دوم اینست سپرده قانونی بانک هایی که به تأمین مالی نهضت ملی مسکن وارد نشده و به قانون عمل نکرده اند را افزایش دهد. بانک مرکزی می تواند سپرده را در اختیار بانک عامل بخش مسکن قرار دهد تا به پروژه های نهضت ملی مسکن تزریق شود. این کار مزیت هایی دارد که مهم ترین آنها عدم خلق پول است.
مدیرعامل بانک تخصصی بخش مسکن اظهار داشت: این یک پول پر قدرت نیست و منابع مالی بانکها در اختیار حوزه ساخت و ساز قرار می گیرد.
شایان خاطرنشان کرد: بانکها و مؤسسات مالی باید به نهضت ملی مسکن وارد شوند که تا هم اکنون اقدام چندانی در این حوزه صورت نگرفته است.


منبع:

1401/06/28
12:06:54
0.0 / 5
184
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین