مقام مسئول در وزارت راه:

همه دستگاه ها مشمول قانون واگذاری اراضی مازاد خود به نهضت مسکنند

همه دستگاه ها مشمول قانون واگذاری اراضی مازاد خود به نهضت مسکنند به گزارش مرکز املاک، عضو هیئت مدیره سازمان ملی زمین و مسکن اظهار داشت: از مجموع 6 هزار هکتار اراضی شناسایی شده دستگاههای اجرایی، 809 هکتار به وزارت راه برای نهضت ملی مسکن منتقل شده است.به گزارش مرکز املاک به نقل از صدا و سیما، تقی رضایی روز گذشته در برنامه میز اقتصاد سیما اظهار داشت: برنامه ابلاغی به وزارت راه و شهرسازی ۴ میلیون واحد مسکونی است که ۳ هزار و ۲۰۰ واحد در شهرها و مابقی روستاست. از این تعداد ۱.۵ میلیون واحد مسکونی در ۲۲ هزار هکتار اراضی مستعد نهضت مسکن جا دادیم، ۳۵ هزار هکتار اراضی آماده الحاق محدود شهرهاست که یک میلیون و ۳۰۰ واحد پوشش می دهد.
وی اضافه کرد: بنا بر قانون جهش تولید که به تصویب مجلس رسید، با بهره گیری از ظرفیت های قانونی، دستگاه های دولتی که زمین مازاد داخل محدوده دارند، استفاده می نماییم.
عضو هیئت مدیره سازمان ملی زمین و مسکن افزود: اطلاعات اراضی دستگاه های دولتی را نداریم و آمار باید بوسیله سیستم کاداستر ثبت و اسناد یا سامانه سادا وزارت اقتصاد داده شود. اما تا حالا بیش از ۶ هزار هکتار زمین شناسایی شده که ۸۰۹ هکتار بنام وزارت راه و شهرسازی انتقال انجام شده است.
رضایی تصریح کرد: موضوع مسکن مشکل وزارت راه نیست، مشکل کشور است و همه دستگاهها باید همراهی کنند. بدین منظور قرار شد مسئول کاداستر اطلاعات زمین دستگاه های دولتی در اختیار دارد، در بحث شناسایی به ما کمک نماید. همین طور دستگاهها باید همکاری لازم را داشته باشند.
وی اشاره کرد: بنا بود دانشگاه ها از داخل شهر به اطراف منتقل شوند، تهران از دانشگاه تخلیه شود، تنها ستاد و دفاتر مرکزی در شهرها بماند.
رضایی درباره ی این که آیا صحت دارد که در چند استان دستور اکید وجود دارد که اراضی مازاد توجه نشود؟ اظهار داشت: مسئولان دولتی اگر نامه ای می زنند، فراتر از قانون جهش تولید نیست. قانون گذار گفته و این مساله باید صورت گیرد.
وی تاکید کرد: تقاضا داریم که اراضی مازاد سند بنام سند مسکن زده شود. اگر در مجموعه ای طرحی است که ضرورت آن بالاتر از نهضت مسکن می باشد، مقامات باید تشخیص دهند.
این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی اشاره کرد: ۲ هفته گذشته با نیروی زمینی ارتش تفاهم نامه ای بیش از ۴ هزار هکتار زمین به امضا رسید که برمبنای آن ۲ هزار هکتار زمین برای مسکن نیروهای مسلح و مابقی مردم عادی تامین شود. نیروهای مسلح در نقاط خوب پادگان دارند که باید از ظرفیت آنها استفاده نمود. اکنون به سبب آنکه اراضی کاربری نظامی دارند، موضوع درحال بررسی است تا برای ساخت و ساز از آن استفاده نمود.


منبع:

1401/06/30
12:11:51
0.0 / 5
170
تگهای خبر: استان , تولید , دستگاه , روستا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین