رییس سازمان ثبت احوال كشور عنوان كرد

تمدید کارت های ملی تا 1405

تمدید کارت های ملی تا 1405 به گزارش مرکز املاک، رئیس سازمان ثبت احوال کشور ضمن اشاره به تمدید اعتبار کارت های ملی هوشمند تا سال ۱۴۰۵ از احتمال اعمال تغییر در کارت های ملی هوشمند اطلاع داد و اظهار داشت: دریافت کپی کارت ملی و شناسنامه از جانب دستگاههای خدمات رسان بر مغایر قانون است.


به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، سازمان ثبت احوال کشور بعنوان یک سازمان حاکمیتی و حقوقی است که با داشتن واحدهای ثبتی در سرتاسر کشور بعنوان مرجع اصلی مدیریت هویت اشخاص حقیقی ایرانیان، وظیفه ثبت وقایع حیاتی، صدور مدارک هویتی، انتشار آمارهای انسانی و جمعیتی را در کشور بر عهده دارد.
سازمان ثبت احوال کشور هم اکنون علاوه بر تکالیف و مأموریت های قانونی خود در موعد مقرر، با عنایت به برنامه ها و سیاست های تحول گرانه دولت و برنامه عرضه شده توسط وزیر کشور نسبت به سیاستگذاری، برنامه ریزی و انجام اقدامات تحولی در سازمان ثبت احوال کشور به منظور دستیابی به نظام هویتی نوین و حرکت به سمت سازمانی پویا و هوشمند با استفاده هر چه بیشتر از تکنولوژی های جدید و اصلاح و بهبود فرآیندهای مورد عمل و توسعه عرضه خدمات الکترونیک و بهینه به کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی، دستگاه ها و نهادهای حاکمیتی و بخش خصوصی اقدام نموده است.
از جمله این خدمات میتوان به راه اندازی مجدد تولید کارت هوشمند ملی، صدور کارت هوشمند ملی ایرانی ها خارج از کشور، عرضه نرخ باروری مبتنی بر داده های ثبتی در پایگاه اطلاعات جمعیتی، تخصیص شناسه و صدور کارت شناسایی موقت برای فاقدین شناسنامه، اختصاص شناسه و صدور کارت برای اتباع خارجی، ارتقاء پایگاه اطلاعات جمعیت کشور به منظور پوشش روابط سببی و نسبی، ایجاد پایگاه خانواده، راه اندازی درگاه خدمات یکپارچه سازمان با عنوان سامانه هویت یکپارچه ملی ایرانیان(سهیم)، کمک به اجرای هر چه بهتر احکام قانون جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده، دریافت ثبت درخواست صدور مجدد کارت هوشمند ملی در دفاتر پیشخوان، بهره برداری از کارت هوشمند ملی، عرضه خدمات هویتی در سطوح مختلف با درگاه هویت دیجیتال ایرانیان( هدا)، استفاده از توان شرکتهای دانش بنیان در جهت ارتقا کیفیت خدمات اشاره نمود.
کارت ملی هوشمند و تمدید اعتبار آن تا سال ۱۴۰۵
بعد از ۲ سال و نیم توقف در صدور کارت هوشمند ملی، از دیماه ۱۴۰۰ با استفاده از توان داخلی راه اندازی مجدد تولید انبوه و صدور کارت هوشمند ملی در دستور کار قرار گرفت. به صورتی که صدور کارت ملی برای ۱۰ میلیون نفر از متقاضیانی که ثبت نام کرده و با پرداخت هزینه بیشتر از ۲ سال در لیست انتظار بودند، بعنوان اولویت ثبت احوال عنوان شد و از اواخر دیماه سال قبل تابحال حدود ۶ میلیون کارت ملی صادر و تحویل آنان شده است.
از سوی دیگر صدور کارت هوشمند ملی ایرانی ها خارج از کشور و دریافت درخواست برخط کارت ملی از اواخر اسفندماه سال قبل در نمایندگی های کوالالامپور، فرانکفورت و وین، نمایندگی های اسلو، واشنگتن و استکهلم هم فعال شده اند و هم اکنون هم هماهنگی های لازم با وزارت امور خارجه جهت توسعه آن در ۲۰ نمایندگی دیگر در حال انجام می باشد.
یکی از مهم ترین اقدامات در مورد کارت هوشمند ملی هم پیاده سازی و بهره برداری از قابلیت های آن بخصوص احراز هویت سه عامله مبتنی بر کارت، پین شناسایی و عامل بیومتریک بعنوان قابل اطمینان ترین درجه احراز هویت در کشور می باشد. در این خصوص با برنامه ریزی صورت گرفته در برخی از دستگاه ها و بانکها نظیر سازمان فناوری اطلاعات، مرکز توسعه تجارت وزارت صمت، بانک سپه، بانک سرمایه، بانک خاورمیانه، دفاتر اسناد رسمی و... قابلیت های کارت هوشمند ملی مورد بهره برداری قرار گرفته است.
راه اندازی سامانه خدمات بعد از صدور کارت هوشمند ملی در دفاتر پیشخوان خدمات دولتی هم مدنظر قرار گرفته که با راه اندازی این خدمت، انجام دو فعالیت عمده تغییر pin کارت هوشمند ملی و رفع انسداد کارت هوشمند ملی به آسانی در دسترس عموم شهروندان قرار می گیرد.
در راستای اعمال تغییرات احتمالی کارت های هوشمند ملی و تمدید اعتبار آنها هم هاشم کارگر، رئیس سازمان ثبت احوال کشور می گوید: نخستین سری کارت های هوشمند ملی که صادر شد اعتبار هفت ساله داشت ازاین رو مهلت اعتبار یک سری از کارت ها منقضی شده و برخی هم در آستانه منقضی شدن است.

وی ضمن اشاره به این که مطالعه تکنولوژی و فناوری مورد استفاده در این کارت ها در ارتباط با ۱۵ سال قبل است و باید یک باز مطالعه ای در این خصوص و نسل جدید کارت ها صورت گیرد، می افزاید: قرار بر اینست که کارت هایی که تا آخر سال ۱۴۰۳ انقضا دارند را تا آخر سال ۱۴۰۵ تمدید نماییم تا مردم و دستگاههای دولتی و خدماتی دغدغه ای نداشته باشند و به سادگی از آن استفاده نمایند.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور ضمن اشاره به این که قابلیت و کاربرد این کارت ها آنگونه که باید مورد استفاده قرار نگرفته، ادامه می دهد: ما در مطالعه جدید، مبحث ایجاد تغییر و یا عدم تغییر در کارت های ملی هوشمند را حتما بررسی خواهیم کرد. قرار نبود که صدور این کارت ها طولانی شود و تصور بر این بود که کارت ها در طول چهارسال صادر شوند و در اختیار مردم قرار گیرند، اما به علت این که این اتفاق نیفتاد و هدف مورد نظر محقق نشد به این نتیجه رسیدیم که به این روش اقدام نکنیم.

وی به وقفه بیشتر از دو ساله در تولید کارت های ملی هوشمند اشاره کرده و می گوید: ما تولید انبوه کارت ها را از اواخر دیماه سال قبل شروع کردیم و با استفاده از توان داخلی و شرکتهای دانش بنیان در این زمان توانستیم بیشتر از ۷ میلیون کارت ملی هوشمند را صادر نماییم.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور با تاکید بر این که دریافت کپی کارت ملی و شناسنامه از جانب دستگاههای خدمات رسان مغایر قانون است، اضافه می کند: مردم کپی کارت های ملی هوشمند را در اختیار دستگاه ها قرار ندهند و دستگاه ها هم نباید چنین خواسته ای داشته باشند. با عنایت به این که سرویسهای الکترونیکی در اختیار دستگاه ها قرار داده شده و ۲۰۰ دستگاه دولتی و غیردولتی در ۲۰۰ هزار نقطه کشور به صورت ۲۴ ساعته از سرویس برخط استفاده می نمایند، ازاین رو دستگاه ها نباید کپی این مدارک را دریافت نمایند.

منبع:

1401/09/07
13:57:53
0.0 / 5
254
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین