سطح بردگی مدرن در جهان رو به وخامت رفته است

سطح بردگی مدرن در جهان رو به وخامت رفته است مرکز املاک: طبق گزارش ˮشاخص بردگی جهانی 2023ˮ که روز چهارشنبه انتشار یافت، کره شمالی، اریتره و موریتانی بالاترین میزان شیوع بردگی مدرن در جهان را دارا هستند.


به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، محتوای گزارش شاخص بردگی مدرن ۲۰۲۳ تصریح ساخت، کره شمالی، اریتره و موریتانی بالاترین میزان بردگی مدرن را در جهان داشته و وضعیت بردگی مدرن در سطح جهانی از زمانی که آخرین مورد از چنین مطالعه ای در پنج سال قبل انجام شد "رو به وخامت رفته است."
این گزارش خاطر نشان کرد، برآورد شده که در سال ۲۰۲۱، ۵۰ میلیون نفر "در وضعیت بردگی مدرن زندگی کرده اند" که افزایشی به میزان ۱۰ میلیون نفر را در مقایسه با سال ۲۰۱۶ که زمان اجرای آخرین ارزیابی روی این مساله بود پیدا کرده است.
این رقم شامل ۲۸ میلیون فردی که درگیر کار الزامی هستند و ۲۲ میلیون نفر که در ازدواج الزامی قرار دارند می شود.
این تحقیقات مشخص کرد، "در پس زمینه پیچیده تر و بیشتر شدن درگیری های مسلحانه، تضعیف محیط زیستی گسترده" و تاثیرات همه گیری کروناویروس و دیگر فاکتورها وضعیت درحال بدتر شدن است.
این گزارش که توسط بنیاد خیریه حقوق بشری Walk Free گردآوری شده موارد بردگی مدرن را شامل "کار اجباری، ازدواج اجباری، اسیر بدهی شدن، استثمار جنسی تجاری اجباری، قاچاق انسانی، کارهای شبه بردگی و فروش و استثمار کودکان" می داند.
همین طور ماهیت بدهی نیز به عنوان "حذف سیستماتیک آزادی یک شخص" همچون حق وی در پذیرفتن یا نپذیرفتن کار و آزادی برای اینکه چه زمان و با چه کسی ازدواج کند می شود.
برمبنای این معیارها، حکومت خودکامه و مطرود کره شمالی بالاترین میزان شیوع بردگی مدرن را با نرخ ۱۰۴.۶ بر هر ۱۰۰۰ نفر دارد.
پس از کره شمالی، اریتره نیز با داشتن نرخ ۹۰.۳ و موریتانی نیز با داشتن نرخ ۳۲ بر هر ۱۰۰۰ نفر در رده های بعدی قرار دارند.
موریتانی درسال ۱۹۸۱ تبدیل به آخرین کشور در جهان شد که بردگی موروثی را غیرقانونی می کند.
بر طبق این گزارش، ۱۰ کشور دارای بالاترین میزان شیوع بردگی مدرن دارای برخی خصیصه های مشترک نظیر "تدابیر حمایتی محدود در قبال آزادی های مدنی و حقوق بشر" هستند.
خیلی از این کشورها هم در مناطق "بی ثبات" همچون درگیر در جنگ یا بی ثباتی سیاسی بوده و یا میزبان جمعیتی بزرگ از "مردم لطمه پذیر" همچون پناهجویان یا کارگران مهاجر هستند.
در لیست ۱۰ کشور اول دارای بیشترین میزان بردگی مدرن در جهان نام عربستان سعودی، امارات متحده عربی و کویت نیز به چشم می خورد.
همین طور همچون دیگر کشورهای موجود در میان این ۱۰ کشور، ترکیه "که میزبان میلیون ها آواره سوری است"، تاجیکستان، روسیه و افغانستان هستند.
این گزارش تصریح ساخت، هر چند کار الزامی در کشورهای با درآمد کم رایج تر بوده، ارتباطی "عمیق" با تقاضا از طرف کشورهای با درآمد بالاتر هم دارد و دو سوم از همه موارد کار الزامی با زنجیره های تامین جهانی مرتبط هستند.
در این گزارش آمده است، کشورهای گروه ۲۰ –متشکل از کشورهای اتحادیه اروپا و ۱۹ اقتصاد برتر جهان-هم حالا به ارزش ۴۶۸ میلیارد دلار از اجناسی که دارای ریسک تولید شدن با کار الزامی هستند، وارد می کنند در صورتیکه این رقم در گزارش قبلی ۳۵۴ میلیارد دلار بود.
گریس فورست، مدیر بنیانگذار این گروه اظهار داشت: بردگی مدرن به هر جنبه از جامعه ما سرایت کرده است. این پدیده در پشت تار و پود لباسهای ما، تامین وسایل الکترونیک ما و به عمل آوردن غذای ما هست. بردگی مدرن در بطن خود به مثابه نمایش نا برابری شدید می باشد.1402/03/03
14:40:51
0.0 / 5
226
تگهای خبر: ارزیابی , تولید , جمعیت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین