زنده کردن شهرها در گرو احیای بافت هاست

زنده کردن شهرها در گرو احیای بافت هاست به گزارش مرکز املاک، یک کارشناس مسکن اظهار داشت: برخی محله های قدیمی که در زمان های نه چندان دور دارای اعتبار بودند اکنون به بافت های فرسوده و مکانی مستعد برای بزهکاری اجتماعی تبدیل گشته اند که دولت و شهرداری ها می توانند با احیای این  محله ها حس تعلق و امید را به ساکنان قدیمی بازگردانده و سبب بازگشت آنها به چرخه تولید و راندمان و بازآفرینی شهری شوند.


علی شماعی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: در طرح نهضت ملی مسکن باید اولویت با نوسازی و بازآفرینی بافت های فرسوده باشد؛ برای اینکه بافت های فرسوده و قدیمی با عنایت به اینکه در محدوده شهرها قرار دارند، از ظرفیت خوبی برای تولید مسکن برخوردار می باشند.
وی ادامه داد: حدود ۱۶۷ هزار هکتار بافت فرسوده و ناکارآمد در کشور وجود دارد که عمدتاً دارای خدمات زیربنایی و روبنایی است. ازاین رو نوسازی بافت های فرسوده با راه اندازی مسکن و محیط کسب و کار مناسب در این محدوده ها برای دولت و مردم مقرون به صرفه است و سبب ارتقای بهره وری شهری، کاهش خسارت احتمالی ناشی از زلزله و جلوگیری از گسترش فرسودگی و آلودگی ها و نابهنجاری ها به پیرامون خود می شود. مردم تمایل دارند به جای اینکه به شهر های حاشیه و اقماری بروند در داخل شهرها و مناطق آباد زندگی کنند.
بیشتر بخوانید
رشد ۸۰ درصدی صدور پروانه در بافت فرسوده پایتخت این کارشناس مسکن با بیان اینکه نباید بافت های فرسوده را که ثروت کشور به حساب می آید بلااستفاده رها نماییم اظهار داشت: اگر به جای آن که بافت ها را احیا نماییم بر روی خاک های صنعتی و زمینهای مرتعی، کشاورزی و اراضی جنگلی اطراف شهرها مسکن بسازیم علاوه بر تهدید امنیت غذایی، به منابع طبیعی و محیط زیست خود لطمه وارد ساخته ایم.
شماعی، استفاده از منابع مولدسازی برای نوسازی بافت های فرسوده را ضروری دانست و اضافه کرد: یکی از موارد مولدسازی به چرخه تولید و بهره وری وارد کردن بافت فرسوده و رها شده است. استفاده بهینه از اراضی بافت های فرسوده خود تجدید حیات شهری و جنبه ای از مولدسازی است و از جنبه های متعدد فواید بسیاری برای مردم و مسؤلان دارد. این در شرایطی است که هزینه زیرساخت های شهری در اطراف شهرها زیاد است.

هزینه های هنگفت ساخت مسکن در شهر های حومه
به نقل از ایشان، دولت برای ایجاد یک شهر جدید مجبور است هزینه های هنگفتی را صرف زیرساخت ها، خدمات زیربنایی، روبنایی و حمل و نقل، تأمین خدمات عمومی و امنیت کند. علاوه بر هزینه های حمل و نقل و غیره بی هویتی در شهرک ها و شهر های جدید تا مدت ها هزینه بر است.
وی خاطرنشان کرد: وقتی خانواده ها در داخل شهرها ساکن شوند مجبور نیستند برای تأمین مایحتاج و دریافت خدمات از شهر خود به شهر های بزرگ در رفت آمد باشند. این مسئله در کاهش هزینه و کمک به اقتصاد آنها اثرگذار است.
این کارشناس مسکن ضمن اشاره به تبدیل برخی محله های قدیمی به بافت های فرسوده و کانون بزهکاری اظهار داشت: رهاسازی محله هایی که در زمان های نه چندان دور دارای اعتبار بودند سبب شده تا این محله ها به محلی برای بزهکاری اجتماعی و پاتوق معتادان متجاهر تبدیل شوند. دولت می تواند با احیای این محله ها حس تعلق و امید را به ساکنان قدیمی بازگرداند و سبب بازگشت آنها به چرخه تولید و بهره وری و بازآفرینی شهری گردند.

احیای هویت شهرها با بازآفرینی
شماعی، بازآفرینی را احیای هویت و اصالت شهرها دانست و اضافه کرد: امروزه مهم ترین سرمایه کشورها نیروی انسانی و انسجام ملی آن است. اگر امکان زیست سالم و ایمن را برای محلات بخش مرکزی و سایر محلات شهری فراهم سازیم سبب ایجاد حیات مدنی و ارتقاء سرمایه های اجتماعی وفرهنگی، تمدنی در شهر می شود. ایجاد فرصت تجدید حیات اجتماعی و اقتصادی در بافت های فرسوده سبب تحول و تکامل فرهنگی، اقتصادی و انسجام محله ای و منطقه ای و امنیت شهری می شود.
وی ضمن اشاره به نقش شهرداری ها و مدیریت یکپارچه شهری و شهرستانی و استانی در احیای بافت های فرسوده اظهار داشت: شهرداری ها مطابق قانون موظف به تخفیف تا ۵۰ درصد در صدور عوارض نوسازی هستند که می تواند این عدد تا ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کند.
این کارشناس مسکن تصریح کرد: همینطور پروانه تجاری و اداری و فعالیتهای متناسب با بافت را با تخفیف ویژه برای بازآفرینی بافت های فرسوده و توسعه تأسیسات و تجهیزات و خدمات عمومی مناسب را در نظر بگیرند. اما گاهی همکاری لازم در این حوزه ضعیف است یا صورت نمی گیرد. پرداخت تسهیلات مناسب و کارآمد به ساکنان بافت نیز باید در دستور کار دولت و شهرداری ها قرار گیرد.1402/03/18
14:46:39
0.0 / 5
207
تگهای خبر: استان , تسهیلات , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین