رییس كمیسیون گردشگری اتاق ایران مطرح كرد

اخطار در رابطه با از دست دادن فرصت جذب توریست

اخطار در رابطه با از دست دادن فرصت جذب توریست به گزارش مرکز املاک، رئیس کمیسیون گردشگری اتاق ایران اخطار داد که ایران به سرعت در حال از دست دادن فرصت جذب توریست است. معاون گردشگری هم گفت مادامی که بخش خصوصی مشکلات موجود را با صدای بلند اعلام نکند نمی توان امیدی به حل مشکلات داشت.


به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران همزمان با روز جهانی گردشگری تشکیل جلسه داد و احد عظیم زاده، رئیس این کمیسیون اظهار نمود: به علت فراهم نبودن زیرساخت های بخش توریسم در کشور، به سرعت درحال از دست دادن فرصت های جذب توریست و عقب ماندن از کشورهای منطقه هستیم.
او اضافه کرد: متأسفانه ایرلاین مناسب، مجتمع های بین راهی آبرومند، هتل های درخور توریست، اتوبوس های کولردار و... به اندازه کافی نداریم. در این شرایط هراندازه مسؤلان دولتی و بخش خصوصی برای جذب توریست تلاش کنند فایده ای نخواهد داشت، چون اساساً شرایط پذیرش توریست در کشور فراهم نیست.
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق ایران با این وجود اظهار داشت: اگر دولت با بخش خصوصی همراهی کند، این توان را داریم که ظرف دو سال مشکلات این بخش را حل نماییم.
عظیم زاده با اشاره به اینکه هر توریست خارجی معادل ۱۰۰ بشکه نفت برای کشور ارزآوری دارد، اضافه کرد: ما ابتدا باید موج مهاجرت از ایران را متوقف نماییم و بعد به فکر جذب گردشگر بیشتر باشیم. به جای این که به دنبال سرمایه از خارج برویم اول باید از خروج سرمایه جلوگیری نماییم.
وی همینطور اظهار نمود: تا وقتی که روابط با سایر کشورهای دنیا و شرایط اقتصادی بهبود نیابد، هیچ کدام از این مسائل حل نخواهد شد. باید دولت را متقاعد نماییم که صلاح کشور در اصلاح اقتصاد و بهبود روابط با کشورها البته به غیر از رژیم صهیونیستی است.

مشکلات را با صدای بلند اعلام کنید
علی اصغر شالبافیان، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم در این جلسه با تاکید بر ظرفیتهای اتاق ایران و بخش خصوصی برای بهبود وضعیت گردشگری کشور، بیان نمود: دیدگاه حاکم بر وزارت خانه ما، برون گرایی است و آماده همکاری تمام و کمال با کمیسیون گردشگری اتاق ایران و بخش خصوصی هستیم.
او اضافه کرد: خوشبختانه یکی از احکام برنامه هفتم توسعه در ارتباط با مبحث واردات خودرو های گردشگری و تجهیزات هتلی است که برای اولین بار از حقوق گمرکی و سود بازرگانی معاف شدند. اجرایی شدن این حکم می تواند بخشی از مشکلات گردشگری را حل کند.
شالبافیان با تاکید بر نقش اتاق ایران بعنوان یکی از ارکان مطالبه گر حوزه گردشگری، تصریح کرد: مادامی که بخش خصوصی مشکلات موجود را با صدای بلند اعلام نکند نمی توان امیدی به حل مشکلات داشت.

بخش خصوصی هواپیما بخرد و ایرلاین جدید راه بیاندازد
مصطفی فاطمی، مدیرکل توسعه گردشگری داخلی هم با اشاره به اینکه دنیا به سمت انرژی های تجدیدپذیر می رود، اظهار داشت: چاره ای نداریم جز این که گردشگری را جایگزین فروش نفت نماییم. کشورهای منطقه و همسایه با سرعت به سمت این جایگزینی می روند و اگر عقب بیفتیم، بازنده خواهیم بود.
او با تاکید بر نقش اتاق ایران در راه اندازی ایرلاین ها و خرید هواپیماهای جدید، اضافه کرد: مبحث دیگری که اتاق ایران باید به آن بپردازد، تداخل صنفی اصناف در حوزه گردشگری می باشد. بعلاوه هماهنگ شدن کمیته های مختلف کمیسیون گردشگری با میزهای تخصصی گردشگری که در وزارت خانه شکل گرفته اند به هم افزایی در حل مشکلات این بخش منجر خواهد شد.

مشکل تأمین منابع
احمد تجری ـ مدیرکل سرمایه گذاری، زیرساخت و مناطق نمونه گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم اظهار داشت: ۱۴۰۰ بسته سرمایه گذاری جهت راه اندازی جاذبه های گردشگری، شناسایی شده است و بزودی معرفی خواهیم کرد.
او با اشاره به اینکه ۲۵۸۰ پروژه گردشگری در دست راه اندازی وجود دارد که به ۳۶۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز دارند، اضافه کرد: بخشی از این پروژه ها با مشکل تأمین منابع مواجهند. امیدوارم اتاق ایران بتواند بعنوان یک میانجی برای متصل شدن این پروژه ها به سرمایه گذاران عمل کند.
تجری همینطور بر هم افزایی بین دولت و کمیسیون گردشگری در تصویب احکام برنامه هفتم در حوزه گردشگری تاکید کرد.
همچنین اکبر غمخوار، مشاور کمیسیون گردشگری اتاق ایران با اشاره به اولویت های این کمیسیون در دوره جدید، اظهار داشت: ایجاد انسجام و وحدت میان تشکل های مختلف حوزه گردشگری، مطالبه گری هماهنگی سه قوا در تقویت گردشگری، افزایش اثربخشی بخش خصوصی در تصمیم سازی ها، کوشش برای تعریف تعرفه های ترجیحی با هدف افزایش سرمایه گذاری در حوزه گردشگری و کوشش برای تسهیل صدور ویزا و سفر راحت به ایران باید در اولویت های کمیسیون گردشگری باشد.
علی اصغر جمعه ای، عضو این کمیسیون هم با اشاره به اینکه اتاق وظیفه قانونی ساماندهی تشکل ها را بر عهده دارد، اما ضمانت اجرایی برای این مأموریت خود ندارد، اظهار داشت: متأسفانه وزارت گردشگری به موازات بخش خصوصی تشکل بوجود می آورد. کمیسیون باید تلاش کند تا مصوبه ای را که وزارت خانه بر مبنای آن مبادرت به تأسیس تشکل می کند، لغو کند.
منبع:

1402/07/07
12:36:12
0.0 / 5
222
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین