خودرو های الکتریکی عامل افزایش قیمت مواد کمیاب می شوند؟

خودرو های الکتریکی عامل افزایش قیمت مواد کمیاب می شوند؟ مرکز املاک: قیمت مواد کمیاب همچون خاک هایی که گروهی از 17 عنصر هستند و در محصولاتی شامل لیزر و تجهیزات نظامی تا آهن رباهای موجود در خودرو های الکتریکی به کار می روند، نیمه دوم سال 2024 بیشتر می شود.


به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، مفسرین اظهار نمودند که قیمت های خاک های کمیاب احیانا به پایین ترین حد خود رسیده و در اواخر امسال با تقاضای خودرو های الکتریکی و نیروی بادی افزایش می یابند و انتظار می رود که چین، به عنوان تولیدکننده غالب، سهمیه های تولید خودرا افزایش دهد.
خاک های کمیاب گروهی از ۱۷ عنصر هستند که در محصولاتی شامل لیزر و تجهیزات نظامی تا آهن رباهای موجود در خودرو های الکتریکی و لوازم الکترونیکی مصرفی استفاده می شوند. نرخها در سال ۲۰۲۲ به بالاترین حد خود در یک دهه اخیر رسیدند تا در سال قبل به سبب افزایش تولید در چین و کندتر از انتظار رشد تقاضا سقوط کرد.
داده های بازار فلزات شانگهای نشان داد، قیمت اکسید پرازئودیمیم در چین، یکی از پرمصرف ترین عناصر خاکی کمیاب، ۳۴ درصد در سال ۲۰۲۳ کم شد، در صورتیکه اکسید تربیم و نئودیمیم اکسید به پایین ترین سطح خود از اواخر سال ۲۰۲۰ سقوط کردند.
یانگ جیاون، تحلیلگر بازار فلزات شانگهای اظهار داشت: با این وجود، نزول بیشتر برای خاک های کمیاب احتمالاً محدود خواهد بود برای اینکه قیمت ها، خصوصاً برای اکسید نئودیمیم- پرازئودیمیم (NdPr) که در آهنرباهای دائمی استفاده می شود، سال قبل ۳۸ درصد کم شد و به سطح هزینه تولید نزدیک شد.
یافته ها نشان داد که اکسید NdPr احیانا در سال ۲۰۲۴ با کسری ۸۰۰ متریک تنی در سطح جهان مواجه خواهد شد که نسبت به مازاد ۶۶۰۰ تنی سال قبل تغییر خواهدنمود. ویلیس توماس، تحلیلگر در گروه CRU گفت ما انتظار داریم که عرضه اضافی تا انتهای سال ۲۰۲۴ کم شود برای اینکه تقاضا بوسیله افزایش مستمر فروش خودرو های الکتریکی و تولید توربین بادی به عرضه می رسد.
سال گذشته، چین سومین دسته از سهمیه های تولید خاک های کمیاب را صادر کرد، با این وجود، مفسرین گفتند انتظار می رود سهمیه های چین امسال با سرعت کمتری بین ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش یابد.
بر اساس گزارش رویترز، طبق گزارش سازمان زمین شناسی ایالات متحده، چین که ۷۰ درصد از معادن خاک های کمیاب و ۹۰ درصد تولیدات پالایش شده را به خود مختص کرده است، عرضه این منبع راهبردی را از سال ۲۰۰۶ واز طریق سیستم سهمیه بندی کنترل کرده است.
منبع:

1402/11/17
09:24:55
0.0 / 5
152
تگهای خبر: افزایش قیمت , تولید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین