در گفت وگو با مركز املاك اعلام شد

ماهواره ناهید۲ گام ایران به سمت مدار ۳۶ هزار کیلومتری

ماهواره ناهید۲ گام ایران به سمت مدار ۳۶ هزار کیلومتری به گزارش مرکز املاک، رییس پژوهشکده سامانه های ماهواره ای پژوهشگاه فضایی ایران با تأکید بر این که سری ماهواره های ناهید گامی برای توسعه محموله های مخابراتی در مدار GEO است، اظهار داشت: با طراحی معماری مخابراتی که در ماهواره «ناهید 2» صورت گرفت، این پتانسیل وجود دارد که کاربران در داخل کشور به شرط در میدان دید بودن ماهواره، به تبادل داده با یکدیگر بپردازند.


دکتر نصیری در گفت و گو با ایسنا، درباب کاربردها و ماموریت های ماهواره «ناهید ۲»، اظهار داشت: ما ۳ مدار اصلی در فضا داریم که شامل مدارهای LEO در فاصله کمتر از ۲۰۰۰ کیلومتر، مدار MEO در فاصله بین ۲۰۰۰ تا کمتر از ۳۶۰۰۰ کیلومتر و مدار GEO در فاصله ۳۶۰۰۰ کیلومتر است.
وی با اعلان اینکه برای رسیدن به مدار GEO و استقرار ماهواره عملیاتی در آن، نیازمند کسب تجارب و دانش فنی مختلف هستیم، اضافه کرد: برای این منظور با ماهواره های کوچکتر و در مدار پایین تر، فناوری ها و زیر سیستم ها باید مورد تست و آزمون قرار گیرند. در این جهت ماهواره مخابراتی «ناهید ۲» با جرم حدود ۱۲۰ کیلوگرم، به عنوان یکی از قدمهای برنامه راهبردی جهت دستیابی به ماهواره مخابراتی زمین آهنگ (مدار GEO) خواهد بود.
نصیری همچون کاربردها و ماموریت های سری ماهواره های ناهید را تست محموله های باند KU و گامی برای توسعه محموله های مخابراتی در مدار GEO عنوان نمود.
رییس پژوهشکده سامانه های ماهواره ای پژوهشگاه فضایی، افزود: به عبارت دقیق تر همچون ماموریت های این ماهواره می توان به توسعه و آزمون فناوری های کلیدی مورد نیاز، تست انتقال مداری، تعیین موقعیت مستقل از GPS، اندازه گیری تشعشعات فضایی، تست زیرسیستم های مختلف ماهواره در فضا و برقراری ارتباط بین دو نقطه در دید ماهواره اشاره نمود.
وی در پاسخ به این پرسش که ایجاد و برقراری ارتباط بین دو نقطه برای «ناهید ۲» چگونه برنامه ریزی شده است، توضیح داد: با طراحی معماری مخابراتی که صورت گرفته، این پتانسیل وجود دارد که کاربران در داخل کشور و به کمک تجهیزات قابل حمل در نظر گرفته شده به شرط در میدان دید بودن ماهواره، به تبادل داده با یکدیگر بپردازند.
ماهواره مهدا
رییس پژوهشکده سامانه های فضایی پژوهشگاه فضایی ایران همین طور به آخرین وضعیت ماهواره «مهدا» اشاره نمود و تصریح کرد: ماهواره «مهدا» یک محموله تحقیقاتی در کلاس میکرو ماهواره ها با جرم کمتر از ۴۰ کیلوگرم است. این محموله تحقیقاتی بمنظور تایید صحت عملکرد ماهواره بر و همین طور آزمون قطعات و زیرسیستم های ماهواره بمنظور ایجاد سابقه فضایی ساخته شد و به فضا ارسال شد.
نصیری اشاره کرد: ارتباط ایستگاه زمینی با این ماهواره در باند S در حال انجام می باشد.
وی اشاره کرد: اطلاعات دریافتی حاکی از عملکرد عالی پرتابگر بوده و خود ماهواره نیز درحال انجام وظایف خود است.
تفاوت ماهواره های مهدا و ثریا
نصیری درباب تفاوت های ماهواره «مهدا» و «ثریا»، اظهار داشت: ماهواره های «مهدا» و «ثریا» در وزن و اندازه و باند مخابراتی با هم تفاوت دارند. ولی هر دو قدمهای مقدماتی برای رسیدن به مدار GEO هستند.
وی درباب این که اطلاعات به دست آمده از سیگنال های دریافت شده از ماهواره ها حاوی چه اطلاعاتی هستند، اظهار داشت: بطور مرسوم اطلاعات دریافتی از ماهواره ها شامل اطلاعات در رابطه با وضعیت کاری و سلامت زیرسیستم های ماهواره از قبیل دما، گزارش از وضعیت مصرف توان هر قطعه، گزارش شارژ باتری ها در ماهواره، وضعیت پایداری لینک ارتباط مخابراتی، نرخ چرخش ماهواره، موقعیت مداری و... است.
وی با تأکید بر این که از ماهواره «مهدا» از زمان تزریق، سیگنال دریافت شده است، اظهار داشت: هم اکنون ارتباط دوطرفه با ماهواره بصورت مستمر در زمان های گذر مربوطه از روی ایران برقرار است.
به گفته ی ایشان، برمبنای اطلاعات دریافتی، سلامت ماهواره و زیر سیستم های ماهواره «مهدا» مورد ارزیابی قرار گرفته است.
نصیری ادلمه داد: این ارتباط مخابراتی همانطور که گفته شد، در باند S برای نخستین بار توسط ماهواره «مهدا» محصول پژوهشگاه فضایی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برقرار شده است.1402/11/18
08:28:06
0.0 / 5
171
تگهای خبر: ارزیابی , توسعه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین