در گفتگو با مهر اعلام شد؛

پروازهای تهران-بیروت برقرار است، تاریخ نوتام اروپا منقضی شد

پروازهای تهران-بیروت برقرار است، تاریخ نوتام اروپا منقضی شد مركز املاك: معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی كشوری با اشاره به منقضی شدن تاریخ نوتام در خصوص منع عبور از آسمان سوریه، اظهار داشت: هم اكنون همه پروازها به مقصد لبنان انجام می گردد.مرتضی دهقان در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره وضعیت پروازهای عبوری ایران از آسمان سوریه در ایام اخیر با عنایت به حمله نظامی غربی ها به این كشور تصریح كرد: ما در منطقه مدیترانه پرواز برنامه ای به مقصد قبرس نداریم و تنها در بعضی موارد پروازهای موردی یا چارتری به این مقصد داریم كه هم اكنون هیچ یك از ایرلاین های ایرانی به قبرس پرواز ندارند.
وی در مورد پروازهای عبوری از آسمان سوریه به مقصد بیروت هم اظهار داشت: برای پروازهایی كه به مقصد فرودگاه های لبنان انجام می شود، در ایام گذشته چه زمانی كه احتمال حمله وجود داشت و چه در روزی كه آمریكا به دمشق حمله كرد، با مشكلی مواجه نشدیم.
معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی كشوری با اشاره به نوتام ـ اطلاعیه هوانوردی ـ (NOTAM: Notice To AirMan) كه مركز كنترل ترافیك هوایی اروپا (یوروكنترل) ۷۲ ساعت پیش از حمله نظامی آمریكا، انگلیس و فرانسه به سوریه صادر كرده بود، اضافه كرد: این نوتام را همه ایرلاین های دنیا همچون ایرلاین های ایرانی هم دریافت كرده بودند كه با عنایت به انقضای تاریخ آن، دیگر اعتباری ندارد و تنها برای همان ایام بود و مشكلی برای پروازهای ایرانی به لبنان تولید نكرد.
وی خاطرنشان كرد: معمولا اگر یك مسیر پروازی بسته شود، شركت های هواپیمایی ایرانی با هدف حفظ ایمنی مسافران، از مسیرهای جایگزین برای رسیدن به مقاصد خود استفاده می نمایند. مسیرهایی كه اعلام می گردد در آنها احتمال خطر وجود دارد، ایرلاین ها از اعزام هواپیما در این مسیر پرهیز می كنند. بنابراین است كه نوتام ها و اطلاعیه های هوانوردی در سطح بین المللی صادر می گردد. چون همه شركت های هواپیمایی دنیا گیرنده این نوتام ها هستند.
به گفته دهقان هم اكنون همه پروازهای ایرانی به مقصد بیروت برقرار است و هواپیماهای كشورمان از مسیرهای مورد نظر خود به فرودگاه بیروت تردد دارند.
وی در پاسخ به این پرسش كه آیا سازمان هواپیمایی در روز حمله به سوریه، به شركت های هواپیمایی كشورمان اخطار هوانوردی داد یا خیر؟ اظهار داشت: نوتام را ما صادر نمی نماییم بلكه اطلاعیه های هوانوردی كاملا بین المللی است و هر مركز كنترل ترافیك هوایی در دنیا كه آن را صادر می كند، شركت های هواپیمایی ایرانی هم آن را دریافت می كنند. البته ما هم به ایرلاین های ایرانی اعلام كردیم كه به نوتام ها توجه نمایند.
این مقام ارشد در سازمان هواپیمایی كشوری تصریح كرد: مبحث بسته شدن روت ها (international air routes) ـ مسیرهای هوایی بین المللی امری ـ و صدور نوتام برای آن امری رایج است اما اینكه هشدارهای منع تردد از آسمان سوریه همه گیر شد، به علت حساسیت آن بود وگرنه در مواقع زیادی پیش می آید كه اعلام می گردد آسمان منطقه ای در دنیا به علت آزمایش موشكی مسدود است و شركت های هواپیمایی هم به صورت اتوماتیك نوتام را دریافت كرده و از آن مسیر تردد نمی كنند. مركز كنترل آسمان آن كشورها هم پروازها را كنترل می كنند.
گفتنی است بر مبنای اعلام سایت فلایت رادار ۲۴ هم اكنون علی رغم آنكه تاریخ نوتام یوروكنترل منقضی شده، هیچ گونه پروازی از آسمان سوریه صورت نمی گیرد و هواپیماهایی كه به مقصد لبنان پرواز می كنند، مسیر پروازی خویش را به سایر مسیرهای هوایی بین المللی تغییر می دهند.

1397/01/28
15:30:34
5.0 / 5
4778
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین